„Zygmunt Solorz został odwołany z funkcji przewodniczącego rady nadzorczej Cyfrowego Polsatu, a Andrzej Abramczuk został powołany na nowego prezesa firmy” - poinformował Cyfrowy Polsat. Dodano, że zmian we władzach spółki dokonała TiVi Foundation, która ma do tego uprawnienie.
Zarząd spółki Cyfrowy Polsat S.A. (…) informuje, że w dniu 22 lipca 2025 r., akcjonariusz Spółki - TiVi Foundation z siedzibą w Rugell w Liechtensteinie, wykonując przysługujące mu osobiste uprawnienie do powoływania i odwoływania Prezesa Zarządu Spółki (…) oraz Przewodniczącego Rady Nadzorczej (…): - odwołał Mirosława Błaszczyka ze stanowiska Prezesa Zarządu Spółki i w jego miejsce powołał Andrzeja Abramczuka; - odwołał Zygmunta Solorza ze stanowiska Przewodniczącego Rady Nadzorczej Spółki i w jego miejsce powołał Daniela Kaczorowskiego
— podała spółka w komunikacie giełdowym.
Kurs Cyfrowego Polsatu na warszawskiej giełdzie spadał po godz. 11.45 o ok. 1,45 proc.
Solorz głównym akcjonariuszem CP
Cyfrowy Polsat jest dominującym podmiotem w Grupie Polsat Plus. Zygmunt Solorz jest głównym akcjonariuszem CP, posiadającym poprzez inne podmioty, m.in. fundację TiVi Foundation z Lichtensteinu 62 proc. akcji, dających ponad 70 proc. głosów na walnym zgromadzeniu.
W maju br. portal wirtualnemedia.pl poinformował, że Sąd w Lichtensteinie oddalił powództwo Zygmunta Solorza dotyczące zmian w statucie jego fundacji TiVi Foundation, na mocy których kontrolę nad biznesami Solorza przejmą jego dzieci. Główny doradca Zygmunta Solorza Radosław Kwaśnicki na łamach „Pulsu Biznesu” informował, że apelacja od tego nieprawomocnego wyroku została złożona w czerwcu. Po wyroku sądu pierwszej instancji Zygmunt Solorz w oświadczeniu podkreślał, że zachował kontrolę nad Fundacją TiVi.
Spór na lini ojciec-dzieci
Spór Zygmunta Solorza i jego dzieci dotyczy sukcesji w imperium biznesowym miliardera i ujawnił się we wrześniu 2024 r. „Gazeta Wyborcza” podała wtedy, że trójka dzieci Zygmunta Solorza wysłała ostrzeżenie do menedżerów czterech najważniejszych spółek biznesmena. Uważają one, że dobro tych spółek jest zagrożone przez osoby, które chcą przejąć kontrolę nad biznesem. Chodzi m.in. o Polsat i firmy strategiczne dla państwa. Gazeta informowała, że dzieci Zygmunta Solorza są w ostrym sporze z Justyną Kulką, żoną Solorza.
Jeszcze tego samego dnia, kiedy ukazał się tekst w gazecie, Solorz zapowiedział, że zdymisjonuje swoich synów z władz spółek należących do jego holdingu. Sprawa trafiła do sądu w Lichtensteinie, który wydał decyzję o ustanowieniu kuratora w TiVi Foundation i Polkomtel Foundation. Równocześnie zawieszono uprawnienia Zygmunta Solorza jako właściciela fundacji do powoływania członków ich organów zarządzających.
Kwestia odwołania synów
W październiku ub.r. nadzwyczajne walne zgromadzenie Cyfrowego Polsatu odwołało Tobiasa Solorza i Jarosława Grzesiaka z rady nadzorczej. Tobias Solorz złożył pozew w tej sprawie, ale na początku lipca CP poinformował, że został on w całości cofnięty.
Także w październiku 2024 r. obaj synowie Zygmunta Solorza - Tobias Solorz i Piotr Żak, a także Grzesiak, zostali odwołani z rady nadzorczej koncernu energetycznego ZE PAK; pozew Żaka także został wycofany.
W podobnym czasie synowie Solorza zostali odwołani też z rad nadzorczych Cyfrowego Polsatu, Netii i Polkomtela
Główne obszary interesów Zygmunta Solorza to telekomunikacja, media, budownictwo i energetyka. Jego firmy skupione są w Grupie Polsat Plus, osobno Solorz jest też większościowym akcjonariuszem energetycznego koncernu ZE PAK.
Nowy szef Cyfrowego Polsatu
Nowy szef Cyfrowego Polsatu Andrzej Abramczuk od połowy sierpnia 2018 roku jest prezesem Netii, z którą związany jest od grudnia 2017 r., kiedy dołączył do zarządu tej firmy.
Abramczuk ma ponad 25-letnie doświadczenie w doradztwie na rzecz podmiotów z sektora telekomunikacyjnego oraz mediów. Cyfrowy Polsat podkreślił, że w ciągu ostatnich kilkunastu lat wspierał największe transakcje w branży mediów i telekomunikacji na polskim rynku. Od września 2009 r. był związany z wiodącą polską kancelarią, gdzie od stycznia 2011 r. był partnerem odpowiadającym za praktykę TMT (Technologii, Mediów i Telekomunikacji). W latach 2006-2009 związany był spółką P4, czyli operatora sieci Play. Był tam dyrektorem obszaru prawnego oraz członkiem zarządu spółki infrastrukturalnej, opowiadającej za budowę sieci P4. W latach 2001 do 2006 r. Abramczuk był dyrektorem departamentu prawnego oraz członkiem zarządu w: Internet Partners, GTS Poland i Cel Polska. W latach 2011-2015 był w radzie nadzorczej CenterNet.
Z kolei nowy szef rady nadzorczej Daniel Kaczorowski jest radcą prawnym z ponad 25-letnim doświadczeniem w międzynarodowych kancelariach. Cyfrowy Polsat wyjaśnił, że jego praktyka obejmuje transakcje zarówno na rynku publicznym, jak i prywatnym. Dodano, że doradzał przy wielu transakcjach na rynkach kapitałowych, a także przy największych prywatnych transakcjach fuzji i przejęć. Kaczorowski doradzał przez lata spółkom z Grupy Polsat Plus, w tym w szczególności Cyfrowemu Polsatowi przy nabyciu Netii, Telewizji Polsat i Grupy Interia.
CZYTAJ WIĘCEJ:
nt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/media/735679-solorz-odwolany-z-funkcji-szefa-rady-nadzorczej-polsatu
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.