O prawie 800 mln złotych TVP w likwidacji obcięła wydatki na misję publiczną - wynika z opublikowanych przez neo-TVP danych finansowych za 2024 rok. W zeszłym roku wyniosły one 3,03 mld zł, podczas gdy rok wcześniej – 3,81 mld. Cięcia dotknęły m.in. produkcji programów informacyjnych, edukacyjnych, kulturalnych i regionalnych.
Winą za słabszą kondycję finansową dyrektor generalny TVP Tomasz Sygut i likwidator spółki Daniel Gorgosz obarczają KRRiT i prezydenta Andrzeja Dudy.
Weto Prezydenta RP do ustawy okołobudżetowej uwzględniającej niezbędne środki dla mediów publicznych. Zawieszenie przekazywania środków abonamentowych należnych tym mediom przez KRRiT. Instytucję, która w swojej ustawowej roli powinna być gwarantem stabilności finansowania misji publicznej, a która w 2024 r. wybrała postawę pasywną wobec obowiązków konstytucyjnych i ustawowych, przy okazji wykazując się zadziwiającą kreatywnością w redefiniowaniu pojęcia »przekazania środków«
— opisano w oświadczeniu, które przekazano portalowi Wirtualnemedia.pl.
Zaznaczyli, że „zasięgi wielu audycji wzrosły, co sugeruje, że widzowie wciąż chcą i potrzebują misji publicznej – nawet jeśli instytucje, które powinny jej służyć, zdają się o niej zapominać”.
Sygut i Gorgosz dodali, że sprawozdanie abonamentowe TVP to nie tylko formalny dokument, lecz także „dowód na to, – że nawet w warunkach finansowego głodzenia i administracyjnej obojętności, misja publiczna może być realizowana”.
Wbrew apatii lub aktywnemu oporowi niektórych organów państwa trafia do odbiorców i wciąż ma sens. W powyższym kontekście sprawozdanie stanowi także komentarz do stanu instytucji, która formalnie odpowiada za wspieranie mediów publicznych, a w praktyce zdaje się być ich istnieniem głęboko zakłopotana
— czytamy.
Szokująco małe są również wpływy z tytułu opłat abonamentowych. Przychody spółki z abonamentu i rekompensaty skurczyły się z 2,66 mld w 2023 roku do 82 mln zł w 2024 roku.
Weto prezydenta
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę okołobudżetową pod koniec grudnia 2023 roku. „Próba finansowania mediów publicznych przy pomocy ustawy okołobudżetowej (przez większość parlamentarną) jest w obecnej sytuacji niemożliwa do zaakceptowania. W moim projekcie ustawy wszystkie inne wydatki budżetowe - na czele z podwyżkami wynagrodzeń dla nauczycieli - zostaną zachowane” - argumentował wtedy prezydent.
Przypomnijmy, że do weta doszło kilka dni po ataku na TVP. Prezydent Andrzej Duda nazwał działania wymierzone wobec mediów publicznych „złamaniem konstytucji” i „anarchią”.
Została w sposób rażący przez pana ministra Sienkiewicza złamana konstytucja. (…) To jest anarchia. Anarchią jest omijanie obowiązującego prawa w sytuacji, gdy (…) zmiana prawa jest w normalny sposób możliwa, a tej ustawy nigdy nie kwestionowano
— powiedział w Radiu Zet prezydent RP Andrzej Duda.
CZYTAJ WIĘCEJ:
kk/Wirtualnemedia.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/media/728572-nedzne-wyniki-neo-tvp-800-mln-mniej-na-misje-publiczna
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.