Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski ma poważne zastrzeżenia do udziału TVP w likwidacji w zorganizowanej przez sztab wyborczy Rafała Trzaskowskiego debacie w Końskich. W piśmie wysłanym do przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej sędziego Sylwestra Marciniaka domaga się zbadania, czy związany określonymi przepisami publiczny nadawca nie dopuścił się działań dyskredytujących pozostałych kandydatów na urząd prezydenta. „W przypadku uznania przez PKW, że wyemitowany przez TVP materiał z dnia 11 kwietnia 2025 r. nie stanowi debaty w rozumieniu art. 120 KW, należałoby go zaklasyfikować jako agitację wyborczą” - pyta przewodniczący KRRiT.
Sztab Rafała Trzaskowskiego zorganizował w hali w Końskich debatę wyborczą, do której pierwotnie zaproszono jedynie Karola Nawrockiego. Zabezpieczeniem medialnym zajęły się stacje TVN, Polsat i TVP w likwidacji.
Ostatecznie na skutek presji, jaką wytworzyły niezależne media - Telewizja wPolsce24, TV Republika i Trwam, które zorganizowały własną debatę z udziałem kandydatów - w evencie Trzaskowskiego wzięli udział także inni ubiegający się o fotel prezydenta.
Kłopot w tym, że na TVP, jako na publicznym nadawcy ciążą określone zadania, obowiązki i zakazy, jeśli chodzi o trwającą kampanię wyborczą. W szczególności obowiązek zorganizowania debaty z udziałem wszystkich kandydatów, zakazu ich dyskryminacji oraz zakaz współorganizowania partyjnych wieców. Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski zwrócił się do Państwowej Komisji Wyborczej o sprawdzenie, czy debata w Końskich była rzeczywiście debatą czy eventem sztabu wyborczego Trzaskowskiego. A jeśli tak, to czy doszło do złamania przepisów przez kierujących obecnie Telewizją Polską.
Przedstawiamy pismo Przewodniczącego KRRiT Pana Macieja Świrskiego skierowane do Sędziego Sylwestra Adama Marciniaka, Przewodniczącego PKW, przedstawiające zastrzeżenia do „debaty” wyemitowanej w ostatni piątek przez TVP w likwidacji
— brzmi wpis KRRiT
Portal wPolityce.pl publikuje pełny tekst pisma wysłanego przez przewodniczącego KRRiT do przewodniczącego PKW.
Pismo przewodniczącego KRRiT
Pan Sędzia Sylwester Adam Marciniak
Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej
W związku z zastrzeżeniami dotyczącymi „debaty”, która została wyemitowana przez Telewizję Polską Spółka Akcyjna w likwidacji w dniu 11 kwietnia 2025 r. w trakcie trwającej kampanii wyborczej na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, jako reprezentant organu właściwego w sprawach radiofonii i telewizji, zwracam się do Pana Przewodniczącego, jako reprezentanta Państwowej Komisji Wyborczej, z wnioskiem o zbadanie stanu faktycznego i jednoznaczną ocenę, czy wspomniana „debata” została zorganizowana z naruszeniem przepisów prawa wskazanych przeze mnie w niniejszym piśmie. Proszę również Pana Sędziego o podjęcie stosownych działań w celu zagwarantowania przestrzegania prawa wyborczego w toczącej się kampanii wyborczej.
1. Przepisy Ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. Kodeks wyborczy (zw. dalej Kodeksem Wyborczym) w art. 116-122 wskazują zamknięty katalog sposobów prowadzenia kampanii wyborczej w programach nadawców radiowych i telewizyjnych. Przewidują one albo prowadzenie agitacji wyborczej w formie audycji wyborczych (odpłatnych lub nieodpłatnych) albo debatę telewizyjną, którą ma obowiązek przeprowadzić Telewizja Polska Spółka Akcyjna. Innych form zaangażowania nadawców w kampanię wyborczą Kodeks Wyborczy nie przewiduje.
2. Biorąc pod uwagę charakter audycji, która była emitowana przez Telewizję Polską S.A. w likwidacji w dniu 11 kwietnia 2025 r. w mojej ocenie należy uznać, że miała ona charakter debaty. W tym zakresie powinien mieć do niej zastosowanie art. 120 Kodeksu Wyborczego. Zgodnie zaś z art. 120 ust. 1 Kodeksu wyborczego Telewizja Polska Spółka Akcyjna (obecnie w likwidacji) ma obwiązek przeprowadzenia debat pomiędzy kandydatami w wyborach na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Szczegóły tym zakresie określa Rozporządzenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z dnia 6 lipca 2011 e w sprawie szczegółowych zasad i trybu przeprowadzania debat przez Telewizję Polską Spółkę Akcyjną (zw. dalej Rozporządzeniem). Rozporządzenie to w § 5 stanowi iż:
„Telewizja Polska powinna zapewnić równe warunki udziału w debacie każdemu przedstawicielowi lub kandydatowi, o których mowa w § 2, poprzez:
1) umożliwienie wzięcia udziału w takiej samej liczbie debat;
2) zapewnienie równego czasu na wypowiedzi w debatach;
3) zapewnienie tej samej godziny rozpoczęcia emisji debat z tolerancją 15 minut;
4) poinformowanie co najmniej na 48 godzin przed emisją debaty przedstawicieli lub kandydatów o terminie i tematach debaty,
5) przeprowadzenie debaty bez udziału publiczności w studiu.”
Debata wyemitowana przez Telewizję Polską S.A. w likwidacji w dniu 11 kwietnia 2025 r. naruszyła więc m.in.:
a. § 5 pkt 1 Rozporządzenia poprzez naruszenie zasady zagwarantowania równych warunków udziału w debacie każdemu kandydatowi i uniemożliwienie udziału tej debacie wszystkim zarejestrowanym kandydatom na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej;
b. §5 pkt 4 Rozporządzenia poprzez niepoinformowanie co najmniej na 48 godzin przed emisją debaty kandydatów o terminie i tematach debaty; a także
c. § 3 pkt 3 Rozporządzenia poprzez wyemitowanie debaty w terminie niezgodnym z określonym tym przepisie tj. wskazującym, iż debata powinna być wyemitowana w okresie ostatnich dwóch tygodni poprzedzających dzień wyborów.
3. Natomiast w przypadku uznania przez Państwową Komisję Wyborczą, że wyemitowany przez Telewizję Polską S.A. w likwidacji materiał z dnia 11 kwietnia 2025 r. nie stanowi debaty w rozumieniu art. 120 Kodeksu Wyborczego, należałoby go zaklasyfikować jako agitację wyborczą. Jak zostało wskazane bowiem wyżej Kodeks Wyborczy nie przewiduje innych form zaangażowania nadawców w kampanię wyborczą. Konsekwencją powyższego byłoby naruszenie przez komitet wyborczy rozpowszechniający tę audycję art. 109 § 2 Kodeksu Wyborczego wskazującego, iż: „Materiały wyborcze powinny zawierać wyraźne oznaczenie komitetu wyborczego, od którego pochodzą. Równocześnie to komitet ten powinien ponieść koszty związane z emitowanym wydarzeniem na zasadach określonych w szczególności w art. 119 Kodeksu Wyborczego.
Biorąc pod uwagę powyższe, raz jeszcze zwracam się do Pana Przewodniczącego z wnioskiem o podjęcie stosownych działań przez Państwową Komisję Wyborczą w celu zagwarantowania przestrzegania prawa wyborczego w toczącej się kampanii wyborczej. Równocześnie, w miarę prawnych możliwości, bardzo proszę o poinformowanie mnie o podjętych w tej sprawie działaniach.
Z poważaniem
Maciej Świrski
CZYTAJ TAKŻE: Kontrola posłów PiS w KPRM po evencie w Końskich. Przydacz: Przyjaciele Donalda Tuska dostają nagle bardzo wysokie kontrakty
koal/X
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/media/726640-szef-krrit-pisze-do-pkw-ws-udzialu-tvp-w-debacie-w-konskich
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.