W ogłoszonym dziś raporcie o wolności prasy organizacje partnerskie Rady Europy oceniają, że ostatnie działania władz polskich wzbudziły nadzieję na większą niezależność mediów publicznych, ale zmiany prawne muszą być sfinalizowane i wprowadzone w życie.
Raport, opisujący sytuację mediów w krajach europejskich w 2024 roku, zwraca uwagę na propozycje reformy Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) i zmiany modelu finansowania nadawców publicznych w Polsce. Autorzy raportu odnotowują, że celem propozycji jest zapewnienie zarówno „przejrzystego procesu rekrutacji” zarządu mediów, jak i źródeł ich finansowania, tak aby zredukować naciski polityczne i komercyjne.
Jednak „ryzyko upolitycznienia KRRiT utrzymuje się” i „niezbędne jest wyjaśnienie kompetencji KRRiT, dotyczących kontroli nadawania i nakładania kar na nadawców” - głosi raport. Dodano w nim, że „nadchodzące wybory prezydenckie w maju 2025 roku mogą zagrozić postępowi reform i aby zapewnić niezależność mediów publicznych, zmiany prawne muszą zostać sfinalizowane i wdrożone”, inaczej istnieje ryzyko, że reformy utkną w miejscu bądź nie zostaną wprowadzone przez następne rządy.
Raport odnotowuje także apel Rady Polskich Mediów do Prokuratora Generalnego o podjęcie śledztwa w sprawie zabójstwa dziennikarza Jarosława Ziętary. Autorzy dokumentu wymieniają sprawę zabójstwa Ziętary jako jeden z przypadków „unaoczniających systemowe błędy w śledztwie i postępowaniu sądowym w sprawie przestępstw przeciwko dziennikarzom” w krajach europejskich.
W raporcie nie znalazła się informacja o decyzji Sądu Najwyższego z grudnia 2024 roku - sąd wówczas oddalił kasację prokuratury od wyroku uniewinniającego b. senatora Aleksandra Gawronika, oskarżonego o podżeganie do zabójstwa dziennikarza.
Coroczny raport na temat wolności prasy przygotowywany jest przez organizacje dziennikarskie zrzeszone w Platformie na rzecz ochrony dziennikarstwa i bezpieczeństwa dziennikarzy. Współpracuje ona z Radą Europy od 2014 roku.
tkwl/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/media/723033-absurdy-w-raporcie-re-mowa-o-niezaleznosci-mediow-za-tuska