„Blokowanie i utrudnianie dziennikarzom dostępu do informacji, szczególnie w czasie kampanii wyborczej, jest niedopuszczalne i jest całkowicie niezgodne z zasadą wolności słowa gwarantowaną w Konstytucji RP” - czytamy w oświadczeniu Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polski. Protest dotyczy skandalicznego potraktowania reportera i operatorki Telewizji wPolsce24.pl podczas kampanijnych spotkań z Rafałem Trzaskowskim.
CZYTAJ WIĘCEJ: Skandal na „otwartym” spotkaniu z Trzaskowskim. Reporter Telewizji wPolsce24 nie został wpuszczony i nasłano na niego policję!
Protest dotyczy niewpuszczenia reportera Piotra Czyżewskiego na otwarte spotkanie kandydata PO na Prezydenta RP Rafała Trzaskowskiego, jakie odbywało się w Teatrze Polskim w Szczecinie oraz skandalicznego i brutalnego potraktowania operatorki kamery wPolsce24.pl podczas spotkań Trzaskowskiego na Podlasiu.
Nie wydawano na to spotkanie akredytacji, ani nie przekazano wcześniej żadnych informacji o tym, iż będą wprowadzane na to spotkanie jakiekolwiek ograniczenia. Przeciwnie, podczas podobnego spotkania, jakie kilka godzin wcześniej odbywało się w Stargardzie Szczecińskim, poinformowano dziennikarza, iż nie może wejść na to spotkanie , „bo to jest spotkanie z działaczami”, a otwarte dla wszystkich, a więc i dla mediów spotkanie odbędzie się w Szczecinie. Tymczasem nie tylko, że red. Piotra Czyżewskiego nie wpuszczono do teatru, to dodatkowo, gdy rejestrował kamerą tą sytuację , zgłoszono policji iż „zakłóca prywatne spotkanie” , a w związku z tym funkcjonariusze policji wylegitymowali dziennikarza. Nie mógł on jednak uczestniczyć w spotkaniu kandydata Trzaskowskiego z wyborcami i w oczywisty sposób nie mogł wykonać swojej pracy
— czytamy w proteście.
Wcześniej 17 stycznia 2025 r. na Podlasiu doszło do innej bulwersującej sytuacji , gdzie podczas spotkania z mieszkańcami Puńska i Augustowa operatorka kamery wPolsce24 spotkała się z brutalnym traktowaniem przez ochroniarzy Rafała Trzaskowskiego – w Augustowie szarpano jej kamerę utrudniając pracę, a w Puńsku kobieta została otoczona przez kilku rosłych mężczyzn, którzy zasłaniali rękami obiektyw tej kamery uniemożliwiając operatorce pracę. Otoczenie kandydata na Prezydenta nie reagowało na te incydenty, nikt też nie przeprosił za to zachowanie w kolejnych dniach.
W proteście przypomniano, że „blokowanie dziennikarzom dostępu do informacji jest niedopuszczalne i niezgodne z prawem”.
CMWP SDP traktuje te wydarzenia jako naruszenie zasady wolności słowa i wolności mediów demokratycznego państwa oraz ponownie apeluje do przedstawicieli władz o zapewnienie wszystkim mediom równego dostępu do informacji, zwłaszcza w trwającej już kampanii wyborczej przed wyborami prezydenckimi. Podkreślamy, że blokowanie dziennikarzom dostępu do informacji jest niedopuszczalne i niezgodne z prawem. CMWP SDP apeluje także do wszystkich dziennikarzy o to, by upominali się o równe traktowanie wszystkich przedstawicieli środków masowego komunikowania w tak ważnych w państwach demokratycznych wyborach prezydenckich
— czytamy.
kk/CMWP SDP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/media/719381-agresja-wobec-dziennikarzy-wpolsce24-protest-cmwp-sdp