Właściciel Grupy Polsat Plus Zygmunt Solorz oświadczył, że ze zrozumieniem i zadowoleniem przyjął zapowiedź premiera o woli włączenia Telewizji Polsat na listę podmiotów strategicznych i chronionych. Zaznaczył jednocześnie, że Polsat nie jest i nie był na sprzedaż.
O tym, że Polsat wraz z telewizją TVN „zostaną umieszczone w wykazie firm strategicznych, które podlegają ochronie np. przed agresywnym i niebezpiecznym z punktu widzenia interesów państwa polskiego przejęciem” poinformował w ubiegłym tygodniu premier Donald Tusk.
Solorz, w wydanym dziś oświadczeniu zadeklarował, że Grupa Polsat Plus działająca w branżach regulowanych jest otwarta „na pełną współpracę dla stabilizacji rynku medialnego, telekomunikacyjnego i energetycznego w Polsce”.
„Zrozumienie i zadowolenie”
Właściciel Grupy Polsat Plus napisał, że „ze zrozumieniem i zadowoleniem” przyjął zapowiedź premiera o woli włączenia Telewizji Polsat na listę podmiotów strategicznych i chronionych. Przypomniał, że na liście są już spółki telekomunikacyjne Grupy Polsat Plus - Polkomtel i TK Telekom, i „funkcjonują z sukcesami w ramach zasad wskazanych w rozporządzeniu oraz ustawie z dnia 24 lipca 2015 r. o kontroli niektórych inwestycji”.
Solorz zaznaczył też w oświadczeniu, że pomimo faktu, że Telewizja Polsat „nie była i nie jest na sprzedaż”, to zapowiedź szefa rządu zbiega się „z niespotykaną presją na reputację spółki”, która - jak ocenił Solorz „może mieć na celu wymuszenie zmiany osób zarządzających grupą, a w średnim terminie wyprzedaż jej aktywów”.
Grupa Polsat Plus za pośrednictwem Grupy Cyfrowy Polsat kontroluje m.in. w 100 proc. telekomunikacyjne firmy Polkomtel i Netię oraz Telewizję Polsat i Grupę Interia. Ma też kontrolne udziały w energetycznej grupie ZE PAK oraz w firmie deweloperskiej Port Praski. Dzieci Zygmunta Solorza twierdzą, że dążą do uniemożliwienia przejęcia kontroli nad rodzinnym majątkiem przez żonę Solorza Justynę Kulkę. Jesienią walne zgromadzenia akcjonariuszy odwołały synów Solorza z rad nadzorczych Cyfrowego Polsatu, Netii i Polkomtela. 26 października sąd w Liechtensteinie wydał postanowienie tymczasowe na czas trwania postępowań dotyczących fundacji, za pośrednictwem których Solorz kontroluje majątek. Sąd powołał tzw. kuratora procesowego. Miliarder ogłosił wtedy, że nie utracił kontroli nad majątkiem.
Projekt rozporządzenia ws. wykazu podmiotów podlegających ochronie ma być przedmiotem obrad rządu 18 grudnia.
Wnioskodawcą projektu rozporządzenia jest Minister Aktywów Państwowych. Jak poinformował PAP resort, MAP planuje ujęcie spółek TVN oraz Telewizji Polsat w wykazie podmiotów podlegających ochronie stanowiącym załącznik do rozporządzenia. Rozporządzenie to wydawane jest przez Radę Ministrów na podstawie ustawy o kontroli niektórych inwestycji. Planuje się, że nowe rozporządzenie wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2025 r. - zaznaczyło MAP.
Zgodnie z ustawą, organy kontroli prowadzą postępowania administracyjne wobec podmiotów z wykazu oraz inwestorów, a dotyczą one „nabycia istotnego uczestnictwa lub nabycia dominacji nad podmiotami podlegającymi ochronie”. Efektem takich postępowań są decyzje administracyjne o sprzeciwie lub braku sprzeciwu. W wykazie zamieszczane mogą być firmy np. działające na rynku energetyki, ale też zajmujące się telekomunikacją. Przypisane do nich są organy kontroli - resorty. Zgodnie z ustawą, zgłaszając sprzeciw, organ kontroli może mieć na celu m.in. ochronę niepodległości, praw obywatelskich i bezpieczeństwa Polski, a także dbałość o wypełnianie obowiązków wynikających z członkostwa Polski w NATO.
Aktualne rozporządzenie obowiązuje do 31 grudnia 2024 r., weszło w życie 1 stycznia 2024 r. po podpisaniu przez premiera Donalda Tuska 27 grudnia 2023 r. Załączona lista podmiotów zawiera 17 pozycji. Dla jednego - Centrum Rozwojowo-Wdrożeniowego „Telesystem-Mesko” - organem kontroli jest Minister Obrony Narodowej. Natomiast dla pozostałych 16 organem jest Minister Aktywów Państwowych. Podmioty te to: Alpetrol, Zakłady Chemiczne w Szczecinie „Baltchem”, Emitel, Gaspol, Grupa Azoty, Hawe, KGHM, Oktan Energy&V/L Service, Orange, Orlen, Polkomtel, Rafineria Gdańska, Stoen Operator, Tauron PE, TK Telekom i Unimot Terminale.
mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/media/715985-solorz-zareagowal-na-zapowiedzi-tuska-z-zadowoleniem