„Następstwem wpisania TVN i Polsatu na listę firm strategicznych mogą być pozwy sądowe właścicieli tych spółek oraz ich potencjalnych nabywców - powiedział PAP prof. nauk prawnych SGH Artur Nowak-Far. W ten sposób skomentował zapowiedź premiera Donalda Tuska wydania w przyszłym tygodniu rozporządzenia, które de facto zablokowałoby udziałów TVN.
Podczas konferencji prasowej premier Donald Tusk oświadczył, że zamierza wpisać na listę firm strategicznych telewizyjne TVN i Polsat. W ten sposób miałby podlegać ochronie np. przed agresywnym i niebezpiecznym, z punktu widzenia interesów państwa, przejęciem. Na ich sprzedaż zgodę musiałby wydać rząd.
Bez zgody polskiego rządu nie będzie można przejąć, kupić firm, które są na tej strategicznej liście, firm, które podlegają ochronie
— wskazał premier Tusk.
Czy Tusk rozumie własne słowa?
Jak powiedział PAP Nowak-Far, wpisanie tych stacji na listę firm strategicznych może być uznane za ograniczenie unijnej swobody przedsiębiorczości, co umożliwia właścicielom a także potencjalnym nabywcom tych spółek złożenie skarg sądowych. Natomiast w przypadku innej jurysdykcji niż unijna, np. amerykańskiej, podstawą skargi może być naruszenie umowy o ochronie inwestycji.
Następstwem wpisania TVN i Polsatu na listę firm strategicznych mogą być pozwy sądowe właścicieli tych spółek oraz ich potencjalnych nabywców
— powiedział Nowak-Far. Zaznaczył, że przyjęcie takiego rozwiązania wymaga bardzo wyczerpującego i precyzyjnego wyjaśnienia ze strony premiera.
Dlatego w uzasadnieniu należy wykazać, że ograniczenia dotyczące spółek wpisanych na listę jest istotne ze względów ogólnospołecznych
— stwierdza profesor SGH i dodaje, że dla bieżącej działalności spółek wpisanie na listę raczej nie ma znaczenia.
Wykaz podmiotów podlegających ochronie prowadzony jest na postawie ustawy o kontroli niektórych inwestycji. W wykazie zamieszczane mogą być firmy np. działające na rynku energetyki, ale też zajmujące się telekomunikacją. Przypisane do nich są organy kontroli, np. resorty.
Organy te mogą w drodze sprzeciwu zablokować transakcje skutkujące np. przejęciem tych firm. Zgłaszając taki sprzeciw, organ kontroli może mieć na celu m.in. ochronę niepodległości, praw obywatelskich i bezpieczeństwa Polski, a także dbałość o wypełnianie obowiązków wynikających z członkostwa Polski w NATO.
Do końca roku rząd planuje przyjąć nowe rozporządzenie Rady Ministrów ws. wykazu podmiotów podlegających ochronie oraz właściwych dla nich organów kontroli - wynika z wpisu w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu.
koal/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/media/715510-nowak-far-wpisanie-tvn-na-liste-firm-strat-uruchomi-pozwy