Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przedłużyła koncesje dla TVN Fabuła, TVN International Extra i Radia Złote Przeboje w Tarnowie. Informację o przedłużeniu koncesji przekazał członek KRRiT prof. Tadeusz Kowalski.
Obecna koncesja TVN International Extra kończy się 22 stycznia 2025 r., a TVN Fabuła 15 marca 2025 r. Koncesja należącego do Agory Radia Złote Przeboje 92,8 FM z Tarnowa jest natomiast ważna do 15 stycznia 2025 r. KRRiT zdecydowała o przedłużeniu tych koncesji na 10 lat.
Sami skomplikowali swoją sytuację prawną
Kończącą się w lipcu koncesję dla TVN Style, KRRiT przedłużyła w połowie czerwca. We wrześniu Wojewódzki Sąd Administracyjny nałożył na przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Macieja Świrskiego 60 tys. zł grzywny. WSA utrzymuje, że miała miejsce „rażąca i oczywista bezczynność” przy przedłużaniu koncesji satelitarnej TVN Style. Szef KRRiT Maciej Świrski złożył skargę kasacyjną do SN od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w sprawie nałożonej na niego grzywny.
To jest niesprawiedliwy wyrok, który nie bierze pod uwagę specyfiki, w której działa organ, jakim jest Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji z tego względu, że istnieje pewna luka prawna w polskim prawie i sprzeczność pomiędzy kodeksem postępowania administracyjnego, a ustawą o radiofonii i telewizji
— powiedział w październiku w rozmowie z portalem wPolityce.pl przewodniczący KRRiT Maciej Świrski. Posłowie Koalicji Obywatelskiej chcą postawić szefa KRRiT przed Trybunałem Stanu, ponieważ nie podoba się im sposób prowadzenia postępowań koncesyjnych stacji TVN i Agory. To jeden z zarzutów zawartych we wniosku.
Maciej Świrski wielokrotnie wyjaśniał, że postępowania koncesyjne dotyczące spółki TVN są obarczone olbrzymimi trudnościami formalnymi. TVN został sprzedany na rzecz podmiotu spoza UE.
To jest zgoda na to, czy to jest kapitał z europejskiego obszaru gospodarczego, czy Unii Europejskiej, czy też spoza tych obszarów. Jeżeli jest spoza Polski, musi być zgoda na taką transakcję ze strony Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z podpisem przewodniczącego. Problem polega na tym, że kiedy spółka TVN została nabyta, takiej zgody KRRiT nie udzieliła i nie ma w dokumentach takiej zgody, co powoduje komplikacje dla wszystkich spraw związanych z TVN-em, ponieważ to jest nieuporządkowanie prawne tego nadawcy i stąd postępowania toczące się w sprawie przedłużenia koncesji długo trwają i muszą być dłuższe niż te 60 dni, które przewiduje kodeks postępowania administracyjnego
— mówił przed miesiącem w rozmowie z portalem wPolityce.pl Maciej Świrski.
koal/PAP/wPolityce.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/media/712227-krrit-przedluzyla-koncesje-dla-stacji-tvn-i-agory