Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski powiedział dziś na antenie Radia Maryja, że ma nadzieję, iż prezydent Andrzej Duda podejmie pozytywną decyzję w związku z odrzuceniem przez Sejm i Senat sprawozdania KRRiT z działalności w 2023 r. „Bardzo chętnie wprowadzę urzędników NIK w dosyć skomplikowane sprawy związane z koncesją, dlatego, że to nie jest takie proste do zrozumienia jak to wszystko działa” - powiedział Maciej Świrski.
Szef Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski wyraził w Radiu Maryja nadzieję, że prezydent Andrzej Duda podejmie ws. KRRiT decyzję zgodną ze społecznym interesem obrony wolności słowa przez tę instytucję. Ocenił też, że KRRiT jest ostatnim szańcem, którego nie dosięgnęły jeszcze bezprawne działania Koalicji 13 Grudnia.
Pan prezydent ma czas na podjęcie decyzji. Mam nadzieję, że podejmie decyzję z naszego punktu widzenia pozytywną. Ktoś musi bronić wolności słowa w Polsce. W tej chwili jesteśmy jedynym organem, który przeciwstawia się tej totalitarnej nawale, która spadła na Polskę pod rządami Donalda Tuska
— mówił Świrski.
Sejmowe głosowanie nad sprawozdaniem KRRiT
Sejm odrzucił wczoraj sprawozdanie KRRiT z działalności w 2023 r. wraz z informacją o podstawowych problemach radiofonii i telewizji w 2023 r. Senat już miesiąc wcześniej odrzucił sprawozdanie KRRiT.
Za uchwałą głosowało 255 posłów, 178 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Wcześniej posłowie odrzucili cztery poprawki zgłoszone podczas dyskusji.
Krajowa Rada przedstawia corocznie Sejmowi, Senatowi i Prezydentowi sprawozdanie ze swojej działalności za rok ubiegły. Zgodnie z ustawą o radiofonii i telewizji, w wypadku odrzucenia sprawozdania przez Sejm i Senat kadencja wszystkich członków Krajowej Rady wygasa w ciągu 14 dni, liczonych od dnia ostatniej uchwały. Wygaśnięcie kadencji Krajowej Rady nie następuje, jeżeli nie zostanie potwierdzone przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Sejm napuszcza NIK na KRRiT
Do tej pory tylko raz - w 2010 r. - zdarzyło się, że KRRiT została rozwiązana w ten sposób.
Sejm wczoraj podjął również uchwałę w sprawie zlecenia Najwyższej Izbie Kontroli przeprowadzenia kontroli działalności KRRiT „w zakresie realizacji konstytucyjnych i ustawowych obowiązków stania na straży wolności słowa, prawa do informacji, interesu publicznego w radiofonii i telewizji oraz zapewnienia otwartego i pluralistycznego charakteru radiofonii i telewizji”.
Świrski pytany na ten temat w sobotę w Radiu Maryja ocenił, że „jest to rodzaj szykany”.
Nie mamy nic do ukrycia, wszystko jest jawne. Niech sprawdzają. Bardzo chętnie wprowadzę urzędników NIK w dosyć skomplikowane sprawy związane z koncesją, dlatego, że to nie jest takie proste do zrozumienia jak to wszystko działa
— podkreślił przewodniczący KRRiT.
CZYTAJ TEŻ:
maz/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/media/700461-swirski-krrit-przeciwstawia-sie-totalitarnej-nawale-tuska