Rada Mediów Narodowych wysłała wczoraj szereg pism, w których domaga się od Telewizji Polskiej, PAP, Polskiego Radia i rozgłośni regionalnych wyczerpujących informacji na temat pracowników, zarobków i zwolnień - o czym informuje dziś portal Wirtualnemedia.pl.
Na wczorajszym posiedzeniu Rady Mediów Narodowych Robert Kwiatkowski, czyli wywodzący się z Lewicy członek Rady, zgłosił propozycję uchwały, której celem miałoby być wystosowanie do KRRiT wezwania ws. przekazania pieniędzy z abonamentu wszystkim publicznym nadawcom. Pomysł ten poparł Marek Rutka z Lewicy, ale przeciw głosowali członkowie Rady związani z PiS, tj. przewodniczący RMN Krzysztof Czabański, Joanna Lichocka oraz Piotr Babinetz. W związku z tym projekt uchwały nie znalazł swojego miejsca w porządku obrad.
Rada Mediów Narodowych zwraca się do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o uchylenie uchwały KRRiT, zgodnie z którą środki abonamentowe zamiast do mediów publicznych wpłacane są do depozytu sądowego. Likwidatorzy wszystkich spółek medialnych należących do Skarbu Państwa zostali wpisani do Krajowego Rejestru Sądowego i nie ma żadnych powodów, dla których środki zebrane od abonentów nie wpływają na konta mediów publicznych. Taka bezprawna praktyka grozi zachwianiem płynności i negatywnie wpływa na pracę mediów publicznych, co budzi nasz uzasadniony sprzeciw
— napisano w projekcie uchwały.
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji udostępniła fundusze z abonamentów dwóm rozgłośniom regionalnym.
Członek RMN związany z Lewicą Marek Rutka, który poparł projekt uchwały Roberta Kwiatkowskiego, krytycznie odniósł się do działalności Rady.
Mam wrażenie, że Rada musi po prostu przypominać o swoim istnieniu. Przypominajki, że żyjemy. Posłanka Lichocka mi wytknęła, że jestem jedynym, który mówi, że powinna być zlikwidowana. Poseł Kwiatkowski włączył się, że tak nie uważa. Jestem więc sam w tym oczekiwaniu i podtrzymuję to
— powiedział w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl członek RMN z Lewicy Marek Rutka.
Żądanie o udzielenie informacji
Rada Mediów Narodowych wystosowała pisma do jednostek mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej z żądaniem udzielenia informacji o poczynaniach kadrowych, zwolennikach, wynagrodzeniach pracowniczych od 19 grudnia 2023 r. do 23 kwietnia 2024 r. Jak tłumaczy Rada, chce znać i porównać ilość pracowników na etatach 19 grudnia i 23 kwietnia.
W obszarze zainteresowania Rady Mediów Narodowych jest również liczba pracowników, z którymi rozwiązano umowę o pracę, a także tryb, w jakim to przeprowadzono. Członkowie RMN domagają się też informacji ws. liczby zatrudnienia nowych pracowników, a także tych, którzy podlegają szczególnej ochronie i którzy musieli odejść, jak również ogólnej licznie osób na stanowiskach kierowniczych i ich zarobkach w zaznaczonym przez Radę przedziale czasowym. Żądanie dotyczy też zwolnień grupowych. Informacje, według żądania Rady Mediów Narodowych, mają zostać przesłane do 7 maja.
Do tego terminu spółki mają wysłać Radzie informacje także o kosztach związanych z zewnętrzną obsługą prawną z wyszczególnieniem kancelarii, z którymi zawarto umowy oraz określeniem stawki godzinowej tudzież ryczałtu wynagrodzenia, wskazania kwot wypłaconych kancelariom, wskazania terminów obowiązywania umów oraz informacji na jakiej podstawie zostały zawarte umowy.
Wakaty w radach programowych
Inne pismo Rada Mediów Narodowych wysłała do marszałka Sejmu Szymona Hołowni, które dotyczy braku obsadzenia przez Koalicję Obywatelską wolnych stanowisk w radach programowych mediów publicznych, w których jeden wakat związany jest ze śmiercią śp. Iwony Śledzińskiej-Katarasińskiej. Rada Mediów Narodowych poinformowała marszałka Sejmu także o rezygnacji niektórych członków rad programowych, nominowanych przez Koalicję Obywatelską.
Klub Parlamentarny Koalicji Obywatelskiej do tej pory nie przedstawił Radzie Mediów Narodowych żadnych kandydatów, mimo naszych monitów. Braki w składach rad programowych uniemożliwiają wykonywanie ich ustawowych oraz statutowych obowiązków. Jest to szczególnie istotne z uwagi na terminy realizacji przez jednostki publicznej radiofoniii telewizji obowiązków sprawozdawczych i opiniodawczych. Rada Mediów Narodowych zwraca się zatem do Pana Marszałka o wpłynięcie na Klub Parlamentarny Koalicji Obywatelskiej, żeby zgłosił swoich przedstawicieli do rad programowych lub o wskazanie innego ugrupowania parlamentarnego, które będzie miało możliwość przedstawienia kandydatów na nieobsadzone miejsca w tych organach
— zaznaczono w piśmie Rady Mediów Narodowych do marszałka Sejmu.
W ostatnim z serii pism, które zostało skierowane do ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomieja Sienkiewicza, Rada Mediów Narodowych opisuje działalność likwidatora Radia PiK Cezarego Wojtczaka.
Cezary Wojtczak - Pański przedstawiciel w Spółce Polskie Radio - Regionalna Rozgłośnia w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” Spółka Akcyjna - uniemożliwia Radzie Nadzorczej, w składzie ukształtowanym uchwałami Rady Mediów Narodowych nr 57/2024, 58/2024 i 59/2024, wykonywanie swoich kompetencji. Zaniechał on złożenia wniosku o wpisanie Członków Rady Nadzorczej do Rejestru Przedsiębiorców oraz uniemożliwił odbycie pierwszego posiedzenia tego organu w siedzibie Spółki. Jak wynika z korespondencji skierowanej do Macieja Koziołockiego - Przewodniczącego Rady Nadzorczej poprzedniej kadencji - Pański przedstawiciel uzależnia uznanie Rady Nadzorczej od ujawnienia jej Członków w Rejestrze Przedsiębiorców. Ignoruje zatem fakt, że taki wpis ma wyłącznie charakter deklaratoryjny
— napisała RMN w piśmie do szefa MKiDN.
Rada Mediów Narodowych wezwała też ministra Sienkiewicza do wpłynięcia na likwidatora Wojtczaka.
Działania Pańskiego przedstawiciela powodują, że Rada Nadzorcza ma ograniczone możliwości do wykonywania swoich ustawowych oraz statutowych kompetencji. Może to doprowadzić do sparaliżowania działalności Radia PiK, zwłaszcza w obszarze, w którym wymagane jest uzyskiwanie zgód korporacyjnych. W konsekwencji może to spowodować wystąpienie szkód w majątku Spółki. Rada Mediów Narodowych zwraca się do Pana o podjęcie jak najszybszych działań, które zapewnią Radzie Nadzorczej możliwość wykonywania swoich kompetencji
— skwitowano.
CZYTAJ TEŻ:
pn/Wirtualnemedia.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/media/689590-rmn-zada-danych-o-pracownikach-mediow-publicznych