Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz 27 marca sporządził pismo do przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Macieja Świrskiego, w którym stwierdza, że przewodniczący KRRiT nie może wstrzymać przekazywania mediom publicznym środków z opłaty abonamentowej. Maciej Świrski w mocny sposób odpowiedział Sienkiewiczowi i zaprosił go na posiedzenie KRRiT „celem ostatecznego wyjaśnienia zasadności i konieczności działań Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji”.
Nieuzasadnione i nieterminowe wstrzymywanie płatności środków nie tylko zagraża płynności nadawców publicznych, ale jest naruszeniem prawa i działaniem na szkodę mediów publicznych. Zaniechanie w zakresie przekazywania jednostkom publicznej radiofonii i telewizji należnych im środków stanowi więc nie tylko naruszenie przepisów ustawy o opłatach abonamentowych, ale także art. 213 ust. 1 Konstytucji RP zgodnie z którym Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji stoi na straży wolności słowa, prawa do informacji oraz interesu publicznego w radiofonii i telewizji
— napisał m.in. Bartłomiej Sienkiewicz we wspomnianym piśmie.
Odpowiedź Macieja Świrskiego
Poniżej prezentujemy pełną odpowiedź Macieja Świrskiego na pismo Sienkiewicza.
Z nieskrywanym zaniepokojeniem odebrałem treść Pańskiego pisma, oznaczonego datą 27 marca br., a doręczonego mi w dniu 4 kwietnia br. Zaniepokojenie wynika zarówno z tego, że pismo stanowi próbę wpłynięcia przez władzę wykonawczą na podejmowane zgodnie z prawem, decyzje ustanowionej z mocy Konstytucji RP, Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji i z okoliczności, że przedstawione w nim stanowisko stanowi luźno dobrane wywody na temat finansowania mediów publicznych.
Chciałbym uprzejmie przypomnieć Panu Ministrowi, że w konsekwencji Pana działań 20 grudnia 2023 r. doszło do bezprecedensowych wydarzeń związanych z fizycznym przejmowaniem mediów publicznych przez osoby podające się przykładowo za członków rad nadzorczych. Media informowały także o działaniach nieformalnej grupy „Wejście”, nieprawidłowościach podczas czynności notarialnych podejmowanych przy Pana udziale, przedstawieniu zarzutów notariusz dokonującej tychże czynności, czy osobistym, bezprecedensowym wsparciu i zaangażowaniu, kandydatki na stanowisko Prokuratora Krajowego, dla działań podejmowanych przez kancelarię prawną, będącą uczestnikiem wydarzeń związanych z próbą zmian władz mediów publicznych.
Rzecznik Praw Obywatelskich uznał pańskie działanie za „niedopuszczalne z punktu widzenia Konstytucji, nie mówiąc o złamaniu Ustawy o radiofonii i telewizji”.
W konsekwencji Pana decyzji prezes TVP S.A. zrezygnował ze stanowiska, sąd rejestrowy odmówił wpisania do KRS likwidatora, nie wpisał też, jak dotychczas, kolejnego wybranego prezesa ani delegacji członka rady nadzorczej do zarządu.
W swoim liście Rzecznik Praw Obywatelskich wskazał Panu, że wprowadzenie likwidatorów do Mediów Publicznych jako czynność podejmowana zgodnie z KSH „nie powinno równocześnie wywoływać skutków nie dających się pogodzić ze standardami konstytucyjnymi”.
Te wydarzenia budzą moje głębokie zaniepokojenie i pokazują w jak poważnym kryzysie prawnym znalazły się media publiczne.
Mimochodem wspomnę tu o Pańskiej odpowiedzialności za spadek oglądalności TVP, na przykład TVP info o 70%. Ponosi Pan za to odpowiedzialność.
Stąd jestem głęboko zdumiony, że chciałby Pan podważyć sposób przekazywania środków mediom publicznym za pośrednictwem niezawisłych sądów, decydujących, kto i kiedy takie środki może otrzymać. Muszę tu dodać, że Pański list nosi znamiona niedopuszczanego wywierania wpływu przez władzę wykonawczą na niezależny organ kontroli państwowej jaką jest KRRiT.
Celem ostatecznego wyjaśnienia zasadności i konieczności działań Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, ale też powodowany chęcią poznania Pańskiego stanowiska co do sposobów i terminów naprawy wywołanej przez Pana sytuacji w mediach publicznych, uprzejmie zapraszam na posiedzenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w dniu 17 kwietnia 2024 r., o godz. 12 w siedzibie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w Warszawie, przy skwerze kard. S. Wyszyńskiego 9.
zxt/gov.pl/X
CZYTAJ TAKŻE:
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/media/687911-mocna-reakcja-swirskiego-na-pismo-sienkiewicza-ws-mediow