Telewizja Polska pod neo-zarządem po 20 grudnia 2023 ma problemy z realizowaniem misji publicznej. Do tego, neo-TVP odnotowuje drastyczny spadek oglądalności. Tak wynika z raportu opublikowanego przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji.
KRRiT poinformowała, że nie otrzymała od TVP „dokumentów dotyczących emisji programów i audycji oraz dostarczania odbiorcom usług od 19 grudnia 2023 do 26 stycznia 2024, o które wystąpiła”.
Podkreślono też, że zgodnie z Kartą Powinności (dokumentu precyzującego zadania wynikające z misji publicznej) ustaloną z KRRiT na lata 2020-2024 spółka zobowiązana jest do stałego rozpowszechniania 39 programów, w tym: TVP INFO, TVP World, programów regionalnych i pasm wspólnych TVP3 Regionalna.
Z informacji zawartej w planie programowo-finansowym (dokument precyzujący sposób realizacji zadań wynikających z misji publicznej) zatwierdzonym na 2023 i 2024 rok wynika, że Telewizja Polska zobowiązana jest do codziennej emisji programów TVP INFO, TVP World, 16 programów regionalnych i pasma wspólnego TVP3 Regionalna. TVP Info i TVP World zaplanowano przez całą dobę, pasmo wspólne TVP3 przez ok. 17,5 godz. dziennie, a programy regionalne TVP3 przez ponad 6 godz. dziennie”
– wskazano w komunikacie.
Neo-TVP nie realizowała misji publicznej
20 grudnia 2023 r. przed południem nagle wyłączono sygnał TVP Info oraz portal tvp.info. Tego samego dnia nie pojawiły się główne pasma informacyjne „Teleexpress” i „Wiadomości” na TVP1. Ponadto, wyłączono też wspólny program TVP3 Regionalna i 16 programów lokalnych.
Jak podano w komunikacie KRRiT, „z przeprowadzonego monitoringu wynika, że TVP nie wywiązywała się z realizowania misji publicznej, ponieważ od 20 grudnia 2023 nie rozpowszechniała programów TVP3 Regionalna i programów tworzonych przez 16 Oddziałów Regionalnych Telewizji Polskiej, TVP Info i TVP World”. Dodano, że „nie dostarczała odbiorcom zaplanowanych głównych audycji informacyjnych, publicystycznych oraz usług”.
W związku z wyłączeniem całodobowego kanału informacyjnego TVP Info „widzowie stracili dostęp do bieżących informacji, aktualnej publicystyki, filmów dokumentalnych i reportaży”.
Od 20 grudnia 2023 program TVP INFO zastąpiono sygnałem TVP1 i TVP Polonia. Emisję TVP Info wznowiono 29 grudnia 2023. Jednak z jego ramówki zdjęto większość audycji publicystycznych m.in. „Studio Wschód” jedyną audycję TVP w całości poświęconą analizom wydarzeń w Rosji, Ukrainie, Białorusi, basenie Morza Bałtyckiego, a także w Azji i na Kaukazie, która omawiała kwestie bezpieczeństwa, co jest szczególnie istotne ze względu na agresję Rosji na Ukrainę i gróźb ataków na inne kraje oraz „Studio Zachód” – audycję poświęconą polskiej polityce międzynarodowej, polityce europejskiej i transatlantyckiej. Audycja „Studio Wschód” przestała być dostępna dla odbiorców za granicą na antenach TVP Polonia i TVP Wilno
– zaznaczono w komunikacie.
Wyłączenie kanałów regionalnych
Jak zwrócono uwagę, widzów „pozbawiono dostępu do bieżących informacji z regionu, tłumaczonych również na język migowy, lokalnej publicystyki i kultury”.
Wstrzymano nadawanie wspólnego programu regionalnego TVP3. Wspólne pasmo nadawane w całym kraju, zostało zastąpione przez sygnał programu TVP2. Z anteny zdjęto audycje o charakterze informacyjnym i interwencyjnym m.in. „Dziennik Regionów”, „Express Regionów”, „Głos Regionów”, „Telekurier”, „Kryminalna Siódemka”, audycji dla niesłyszących „Spotkania w świecie ciszy”, a także audycji z twórcami kultury „Rozmowy bardzo kulturalne”
– przypomniano.
Jak dodano, „emisję programu TVP3 Regionalna pasmo wspólne przywrócono 26 grudnia 2023, ale bez programów lokalnych”, które uruchamiano w różnych terminach.
W województwie świętokrzyskim widzowie odzyskali swój lokalny program dopiero po 5 tygodniach, na Opolszczyźnie po ponad 3 tygodniach, większość widzów lokalnych TVP3 po 2 tygodniach. Po ponownym włączeniu emisji programu wspólnego TVP3 i 16 Oddziałów Regionalnych TVP3 nie wszystkie audycje zawarte w planach programowo-finansowych TVP na 2023 i 2024 rok powróciły na antenę
– odnotowała KRRiT.
Brak programów TVP za granicą
20 grudnia 2023 r. wyłączono program dla odbiorców za granicą TVP World, „specjalny program o Polsce i sytuacji na świecie nadawany przez całą dobę w języku angielskim”.
Jak wskazano, tego samego dnia „wstrzymano emisję serwisu informacyjnego Polonia 24 w TVP Polonia, magazynu dla Polaków mieszkających za granicą, emitowanego 5 razy w tygodniu, retransmitowanego także w TVP Wilno”.
Zwrócono też uwagę, że TVP Wilno, program skierowany głównie do Polaków mieszkających na Litwie, jest zobowiązany do nadawania serwisów informacyjnych „Info Wilno”, emitowanego 6 razy w tygodniu oraz „Info Wilno Flesz” i programu publicystycznego „Studio Wilno”, emitowanych 5 razy w tygodniu. Od 13 stycznia do 28 stycznia 2024 na antenie TVP Wilno nie nadawano serwisów „Info Wilno” i „Info Wilno Flesz”.
Wyłączenie serwisów informacyjnych
KRRiT podkreśliła, że „z planów programowo finansowych na 2023 i 2024 rok wynika, że Telewizja Polska jest zobowiązana do emitowania codziennych serwisów informacyjnych. W TVP1: wydania ‘Wiadomości’ i ‘Teleexpressu’, w TVP2 wydania ‘Panoramy’”.
Tymczasem programy te – po siłowej próbie przejęcia telewizji publicznej – zostały zdjęte z anteny.
20 grudnia 2023 usunięto z programów ogólnokrajowych audycje informacyjne. Wycofano krótkie wydania „Wiadomości” z 8.00, 12.00, 15.00 oraz główne wydanie. Od 21 grudnia zamiast głównych „Wiadomości” emitowany jest serwis informacyjny „19.30”. Krótkie wydania „Wiadomości” nie wróciły na antenę. „Teleexpress” nie był emitowany od 20 grudnia 2023 do 4 stycznia 2024. Powrócił na antenę po ponad 2 tygodniach. Wydania „Panoramy”, jedynego programu informacyjnego w TVP2, zarówno krótsze jak i wydanie główne zdjęto z anteny 20 grudnia 2023. „Panorama” wydanie główne została przeniesiona z godziny 18.00 na 22.30 (sobota i niedziela 22.10). Emisję wznowiono 10 stycznia 2024 r. Wydania krótsze „Panoramy” nie powróciły na antenę
– sprecyzowano.
Jak zauważono, z neo-TVP została też usunięta codzienna publicystyka.
W planach programowo-finansowych na 2023 i 2024 rok Telewizja Polska zobowiązała się do emitowania w TVP1 audycji publicystycznych: „Kwadrans polityczny” (5 razy w tygodniu), „Alarm” (11 razy w tygodniu), „Magazyn śledczy Anity Gargas” (2 razy w tygodniu). Po 20 grudnia 2023 audycje te usunięto z anteny. Ostatnie 3 odcinki „Magazynu Śledczego Anity Gargas” nie zostały wyemitowane. Zamiast magazynu interwencyjnego „Alarm” od 29 grudnia po głównym wydaniu serwisu informacyjnego „19.30” wprowadzono rozmowę polityczno-publicystyczną pt. „Gość 19.30”
– poinformowano.
Wyłączenie portali TVP
KRRiT zwróciła też uwagę, że zniknęły strony internetowe Telewizji Polskiej.
Po 20 grudnia 2023 odbiorcy stracili dostęp do informacji serwisu tvp.info. Po odblokowaniu serwisu 15 stycznia 2024, z jego zasobów usunięto m.in. „Tygodnik TVP”, zawierający m.in. teksty publicystyczne poświęcone polityce, historii i kulturze. W serwisie tvp.info wyłączono funkcję wyszukiwania informacji i programów. 20 grudnia zablokowano dostęp do serwisu TVP3 i lokalnych serwisów internetowych TVP3, pozbawiając widzów aktualnych informacji i zasobów audycji z Oddziałów Regionalnych TVP3
– podkreślono.
Z zasobów platformy usług na żądanie TVP.VOD usunięto m.in. cykle filmów dokumentalnych „Reset” i „Resortowe dzieci”, ostatniego odcinka tej serii Telewizja Polska nie wyemitowała. Z platformy usług na żądanie usunięto audycje „W tyle wizji”, cykl „Wawa mówi – o historii Warszawy”, cykliczne wywiady „Między słowami” i „W pełnym świetle”, archiwalne wydania „Wiadomości”, „Panoramy” i „Teleexpressu”
– dodano.
„Drastyczny spadek oglądalności”
Po ataku na media publiczne i siłowym przejęciu Telewizji Polskiej odnotowano straty oglądalności programów TVP i udziałów reklam od 20 grudnia 2023 r. do 31 stycznia br. Jak wyjaśniła KRRiT spadek oglądalności wpływa na sprzedaż czasu reklamowego.
Przed wyłączeniem sygnału wielkość AMR była trochę wyższa niż przed rokiem, ale po ponownym włączeniu sygnału średnia oglądalność minutowa programu TVP INFO (licząc rok do roku) osiągnęła zaledwie 27 proc. wielkości tego wskaźnika sprzed roku (czyli spadła o 73 proc.)
– przekazała.
Przed wyłączeniem TVP Info, telewizja publiczna miała 20,5 proc. udziału w całej rynkowej wielkości GRP. W dniach, w których wyłączony był publiczny program informacyjny, udział ten spadł do 13,5 proc. Telewizja Polska nie odzyskała całego udziału w GRP po ponownym włączeniu TVP Info. Udział ten pozostał mniejszy o 5 punktów procentowych. Straty dotyczyły większości programów publicznych
– podkreśliła KRRiT.
CZYTAJ TAKŻE:
KRRiT/bjg
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/media/681049-drastyczny-spadek-ogladalnosci-neo-tvp-krrit-alarmuje