Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało, że Sąd Rejonowy w Olsztynie wpisał do Krajowego Rejestru Sądowego otwarcie likwidacji spółki obecnie pod firmą Polskie Radio – Regionalna Rozgłośnia „Radio Olsztyn” S.A. w likwidacji z siedzibą w Olsztynie.
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jako reprezentant Skarbu Państwa posiadającego 100 proc. akcji, informuje, że Sąd Rejonowy w Olsztynie wpisał do Krajowego Rejestru Sądowego otwarcie likwidacji spółki obecnie pod firmą Polskie Radio – Regionalna Rozgłośnia w Olsztynie „Radio Olsztyn” S.A. w likwidacji z siedzibą w Olsztynie
– poinformowano na platformie X resortu kultury.
Atak na media publiczne
19 grudnia Sejm podjął uchwałę w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej, wzywającą Skarb Państwa do działań naprawczych.
Dzień później resort kultury poinformował, że minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz, jako organ wykonujący uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa, działając na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych, odwołał 19 grudnia dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji Polskiej S.A., Polskiego Radia S.A. i Polskiej Agencji Prasowej S.A. i Rady Nadzorcze. Minister powołał nowe Rady Nadzorcze ww. Spółek, które powołały nowe Zarządy Spółek.
Weto prezydenta
23 grudnia prezydent Duda poinformował, że zawetował przygotowaną przez nowy rząd ustawę budżetową, która przewidywała m.in. środki dla mediów publicznych na następny rok. Jak uzasadnił prezydent, jego decyzja wiązała się z „rażącym łamaniem konstytucji i zasad demokratycznego państwa prawa” w mediach publicznych.
Stan likwidacji
Po prezydenckim wecie szef MKiDN podjął 27 grudnia 2023 r. decyzję o postawieniu TVP, Polskiego Radia i PAP w stan likwidacji.
Stan likwidacji może być cofnięty w dowolnym momencie przez właściciela
– podano w komunikacie MKiDN. Analogiczną decyzję minister kultury podjął 29 grudnia 2023 r. w stosunku do 17 spółek regionalnych rozgłośni Polskiego Radia.
18 stycznia Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy Kodeksu spółek handlowych (Ksh) o rozwiązaniu i likwidacji spółki akcyjnej, rozumiane w ten sposób, że swoim zakresem regulacyjnym z mocy samej ustawy obejmują także jednostki publicznej rtv, są niekonstytucyjne.
Zamach na regionalne rozgłośnie Polskiego Radia
W miniony czwartek MKiDN podało, że minister kultury, kontynuując proces likwidacji spółek regionalnych rozgłośni Polskiego Radia, powołał likwidatorów dla dwóch spółek w stanie likwidacji. Resort przekazał w komunikacie, że Sienkiewicz „powołał likwidatorów dla dwóch następujących spółek w stanie likwidacji: Polskie Radio - Regionalna Rozgłośnia w Opolu Radio Opole - S.A. w likwidacji – p. Jacek Kaczor; Polskie Radio - Regionalna Rozgłośnia w Olsztynie Radio Olsztyn S.A. w likwidacji – p. Artur Maria Lewandowski”.
Podobna sytuacja dotyczy też poznańskiej rozgłośni. Szef MKiDN 29 grudnia 2023 r. działając jako Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki Radio Poznań S.A. zdecydował o rozwiązaniu spółki i powołaniu jej likwidatora w miejsce dotychczasowego zarządu.
W połowie stycznia poznańska rozgłośnia odpowiedziała na działania Sienkiewicza. Prezes Radia Poznań Maciej Mazurek ocenił, że uchwała jest sprzeczna z obowiązującym prawem. (Link do oświadczenia
Podjąłem decyzję o powstrzymaniu się od podejmowania jakichkolwiek działań jako Zarząd Spółki do czasu rozstrzygnięcia w zakresie legalności działań Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przez sąd. Podkreślam, że nie podjąłem decyzji o rezygnacji z funkcji Prezesa, tylko zostałem sprzecznie z prawem odwołany z tej funkcji
– poinformował wówczas prezes Mazurek.
CZYTAJ TAKŻE:
PAP/Radio Poznań/wpolityce.pl/bjg
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/media/680275-otwarto-likwidacje-spolki-radia-olsztyn