MKiDN poinformowało, że Sąd Okręgowy w Warszawie XX Wydział Gospodarczy oddalił wniosek Michała Adamczyka, który został wybrany na prezesa TVP przez RMN, o zabezpieczenie. Prezes Adamczyk zakwestionował uchwały Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy Telewizji Polskiej S.A. o odwołaniu poprzednich i powołaniu nowych władz Spółki. Trudno jednak było spodziewać się innej decyzji, skoro min. Sienkiewicz sam zniwelował skutki decyzji o zmianie władz powołując w ich miejsce likwidatorów, których ostatecznie nie sąd nie uznał i nie wpisał do KRS.
Resort Bartłomieja Sienkiewicza pochwalił się decyzją sądu, który oddalił wniosek prezesa Michała Adamczyka o zabezpieczenie zaskarżenia pierwszych bezprawnych uchwał o odwołaniu i powołaniu nowych władz.
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego informuje, że Sąd Okręgowy w Warszawie XX Wydział Gospodarczy oddalił wniosek Michała Adamczyka o zabezpieczenie, kwestionujący uchwały Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy Telewizji Polskiej S.A. (obecnie w likwidacji) o odwołaniu poprzednich i powołaniu nowych władz Spółki
— ogłoszono w środę na platformie X resortu kultury.
Gruba manipulacja
MKiDN utrzymuje, że decyzja sądu to merytoryczne rozstrzygnięcie i uznanie neo-władz oraz likwidacji TVP.
Jest to merytoryczna decyzja Sądu Okręgowego, która oznacza, że sąd nie podziela stanowiska Michała Adamczyka o nieprawidłowości działań WZA TVP S.A. w likwidacji, na którym właściciela 100 proc. akcji, tj. Skarb Państwa, reprezentował Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
— uważa resort, co jest manipulacją. Sąd nie rozstrzygał uznania neo-władz TVP oraz procesu likwidacji. Podjął jedynie decyzję odnośnie zabezpieczenia skargi prezesa Michała Adamczyka.
Grubą manipulację wytknął resortowi Sienkiewicza mec. Bartosz Lewandowski.
Komunikat @kultura_gov_pl jest manipulacją i zawiera nieprawdę. Sąd Okręgowy oddalił wniosek o zabezpieczenie w sprawie pierwszych bezprawnych uchwał o odwołaniu i powołaniu nowych władz. Nie dotyczył uchwał o otwarciu likwidacji i powołaniu likwidatorów. Wniosek o zabezpieczenie stał się bezprzedmiotowy w sytuacji, w której @BartSienkiewicz sam spowodował brak skutków uchwał odwołujących organy spółki (nowa sytuacja prawna wraz z powołaniem rzekomych likwidatorów)
— napisał na platformie X adwokat.
Manipulacją jest stwierdzenie, że sąd merytorycznie rozpoznawał sprawę o stwierdzenie nieważności uchwał Walnego Zgromadzenia. Wyłącznie rozpoznawał wniosek o zabezpieczenie‼️
— dodaje mec. Lewandowski.
Powołany przez Radę Mediów Narodowych na stanowisko prezesa TVP Michał Adamczyk domaga się od Sienkiewicza zapłaty 45 milionów złotych. Chodzi o straty jakie poniosła telewizja spowodowane bezprawnym wyłączeniem sygnały wielu kanałów spółki i wywołanie chaosu podczas siłowego wprowadzania jego ludzi do TVP. Sienkiewicz otrzymał już w tej sprawie przedsądowe wezwanie.
Michał Adamczyk zakwestionował powołanie neo-władz TVP (Rady Nadzorczej i zarządu) przez Sienkiewicza na podstawie tylko Kodeksu spółek handlowych z pominięciem ustaw o KRRiT oraz Radzie Mediów Narodowych. Jednocześnie wniósł o zabezpieczenie tego wniosku do czasu rozstrzygnięcia. I właśnie w zakresie tego zabezpieczenia Sąd Okręgowy w Warszawie podjął dziś decyzję, nie zaś, w zakresie legalności nowych władz TVP i całego procesu likwidacji. Decyzja o odmowie zabezpieczenia była spodziewana, gdyż min. Sienkiewicz zniwelował skutki własnych decyzji, wyznaczając w kolejnych dniach likwidatora w miejsce zarządu TVP. Inną sprawą jest odmowa uznania likwidacji mediów publicznych oraz ich likwidatorów przez sąd rejestrowy. Żadne wpisy do KRS, o które wnioskował Sienkiewicz – neo-władze oraz likwidacja – nie zostały usankcjonowane.
koal/pap/x
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/media/679409-resort-sienkiewicza-manipuluje-decyzja-sadu-ws-tvp