Trybunał Konstytucyjny ogłosił wyrok na rozprawie dotyczącej przepisów m.in. umożliwiających likwidację i rozwiązanie spółek stanowiących jednostki publicznej radiofonii i telewizji. TK orzekł, że zmiany w mediach publicznych, dokonywane przez ministra Sienkiewicza i jego nominatów, są niezgodne z konstytucją RP.
Trybunał Konstytucyjny kontynuuje dziś rozprawę w sprawie przepisów o publicznej RTV, które umożliwiają likwidację spółek oraz odwołanie lub zawieszenie w czynnościach członka ich zarządu. Rozpatrywanie tej sprawy TK rozpoczął przedwczoraj.
Jak wskazano w uzasadnieniu tego wniosku, zamieszczonego na stronie TK, norma pozwalająca de facto ministrowi na wszczęcie „procedury likwidacyjnej i rozwiązania tych spółek bez stosownych zmian ustawowych” może prowadzić „do instrumentalnego wykorzystywania mediów publicznych przez rząd - czy to w formie postawienia mediów publicznych w stan likwidacji i wymianę kadr na kadry spolegliwe wobec rządu”, czy też do zlikwidowania mediów publicznych „za nieprawomyślność i krytykę rządu, a więc jako swoistą „karę”.
Wniosek
Wniosek o zbadanie zgodności dotyczył:
1) art. 26 ust. 4 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji (Dz. U. 2022 r. poz. 1722; dalej jako: ,,ustawa o radiofonii i telewizji”) w zakresie, w jakim odsyła do stosowania przepisów ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1467, 1488, 2280 i 2436 oraz z 2023 r. poz. 739, 825 i 1705, dalej jako: ,,Kodeks spółek handlowych”), umożliwiających likwidację i rozwiązanie spółek kapitałowych stanowiących jednostki publicznej radiofonii i telewizji - z art. 2, art. 6 ust. 1, art. 7 oraz art. 213 ust. 1 w zw. z art. 14 i art. 54 ust. 1 Konstytucji RP;
2) art. 26 ust. 4 ustawy o radiofonii i telewizji w zakresie, w jakim nie wyłącza stosowania wobec jednostek radiofonii i telewizji publicznej art. 368 § 4 zdanie drugie Kodeksu spółek handlowych, umożliwiając walnemu zgromadzeniu samodzielne odwołanie członków zarządów spółek stanowiących jednostki publicznej radiofonii i telewizji. - z art. 2 w zw. z art. 7 oraz art. 213 ust. 1 w zw. z art. 14 i art. 54 ust. 1 Konstytucji RP,
3) art. 459 pkt 1-3 i art 461 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych w zakresie, w jakim umożliwia likwidację i rozwiązanie spółek kapitałowych stanowiących jednostki publicznej radiofonii i telewizji - z art. 2, art. 6 ust. 1, art. 7 oraz art. 213 ust. 1 w zw. z art. 14 i art. 54 ust. 1 Konstytucji RP.
Skład orzekający Trybunału Konstytucyjnego to: prezes TK Julia Przyłębska - przewodniczący, sędzia TK Krystyna Pawłowicz - sprawozdawca, sędzia TK Stanisław Piotrowicz, sędzia TK Bogdan Święczkowski, sędzia TK Jarosław Wyrembak.
TK oddalił wnioski prokuratora generalnego oraz Sejmu o wyłączenie z rozprawy sędziego Jarosława Wyrembaka.
Przedstawiciel wnioskodawcy, poseł Krzysztof Szczucki uzupełnił wniosek o zbadane przepisów wskazanych w pierwotnym wniosku o wzorce kontroli w zgodzie z konstytucją.
Reprezentujący wnioskodawców poseł PiS prof. Krzysztof Szczucki i reprezentujący Prokuraturę Generalną prokurator Sebastian Bańko podtrzymali stanowiska i uzasadnienia swoich mocodawców.
Wyrok TK
Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska ogłosiła wyrok, w myśl którego zmiany w jednostkach publicznej radiofonii i telewizji, dokonane przez ministra Sienkiewicza w oparciu o Kodeks spółek handlowych, są niezgodne z Konstytucją RP.
Jednostki publicznej radiofonii i telewizji nie mogą zostać rozwiązane i likwidowane
— stwierdziła prezes Przyłębska.
Trybunał Konstytucyjny postanowił umorzyć postępowanie ws. punktu 2 wniosku, gdyż norma zrekonstruowana tam wskazana nie istnieje w polskim porządku prawnym i nie może być rozpatrywana przez TK.
Orzeczenie zapadło większością głosów.
Uzasadnienie wyroku
Kwestia niedopuszczalności likwidacji publicznej radiofonii i telewizji została ostatecznie rozstrzygnięta w ustawie o radiofonii i telewizji i poprzez to w ogóle wykluczona jest możliwość stosowania w tym zakresie Kodeksu spółek handlowych
— powiedział w uzasadnieniu wyroku TK sędzia Jarosław Wyrembak.
TK orzekł dziś m.in., że Przepisy Kodeksu spółek handlowych (Ksh) o rozwiązaniu i likwidacji spółki akcyjnej, rozumiane w ten sposób, że swoim zakresem regulacyjnym z mocy samej ustawy obejmują także jednostki publicznej rtv, są niekonstytucyjne. Ponadto TK stwierdził, że nie wywołują żadnych skutków prawnych wszelkie decyzje wydane ws. publicznej rtv na podstawie przepisu Ksh o odwołaniu członka zarządu przez walne zgromadzenie.
Sędzia Jarosław Wyrembak, wygłaszając uzasadnienie wyroku TK, powiedział, że skoro ustawodawca na gruncie Ustawy o radiofonii i telewizji w sposób wyraźny i bezpośredni nie dopuścił możliwości likwidacji i rozwiązania spółek będących jednostkami publicznej radiofonii i telewizji, kwestia ta została tam właśnie ostatecznie rozstrzygnięta.
Tym bardziej, że zagadnienie likwidacji i rozwiązania podmiotów prawa publicznego, zawiązanych w wykonaniu szczególnego obowiązku, wynikającego z ustawy, zawsze musi być z należytą starannością odróżniane od kwestii rozwiązania i likwidacji podmiotów prawa prywatnego z wykorzystaniem trybu określonego w przepisach Kodeksu spółek handlowych
— podkreślił sędzia sprawozdawca.
„Wyrok jest ostateczny”
Przewodnicząca rozprawie prezes TK Julia Przyłębska powiedziała zaś, że wyrok jest „ostateczny i podlega niezwłocznemu ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw RP „bez jakichkolwiek wzmianek, dopisków, ponieważ ani Konstytucja RP, ani obowiązujące w RP prawo tego nie przewiduje”.
To jest mój apel zarówno jako przewodniczącej składu orzekającego, jak i prezesa TK o nie zamieszczanie bezprawnych dopisków do publikacji. Obowiązkiem organów państwa jest stosowanie obowiązującego w Polsce prawa
— podkreśliła prezes Przyłębska.
W grudniu zeszłego roku przepisy dotyczące publicznej radiofonii i telewizji zostały zaskarżone do TK wnioskiem grupy posłów reprezentowanych przez Krzysztofa Szczuckiego (PiS). Wniosek generalnie dotyczył oceny konstytucyjności ustawy o radiofonii i telewizji w zakresie, w którym odsyła ona do Kodeksu spółek handlowych, a w szczególności do przepisów z tego kodeksu mówiących o likwidacji i rozwiązaniu spółek oraz odwoływaniu i zawieszaniu członków zarządu tych spółek przez walne zgromadzenie.
CZYTAJ TEŻ:
pn/PAP/trybunal.gov.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/media/678717-zmiany-w-mediach-niezgodne-z-konstytucja-tk-wydal-wyrok