Minister Bartłomiej Sienkiewicz, który postawił w stan likwidacji Regionalne Rozgłośnie Polskiego Radia uzyskał pierwszy wpis do KRS w tej sprawie. Sąd Rejonowy w Katowicach otworzył proces likwidacji rozgłośni „Radio Katowice” S. A. o czym na platformie X poinformował resort kierowany przez ministra Bartłomieja Sienkiewicza. Jak czytamy we wisie ministerstwa kultury likwidatorem spółki jest mecenas Paweł Kusak.
29 grudnia 2023 r. minister Sienkiewicz postawił w stan likwidacji 17 spółek regionalnych rozgłośni Polskiego Radia co spotkało się z ostrą reakcją środowisk dziennikarskich oraz polityków PiS.
Niespełna przed tygodniem, tj. 3 stycznia, szef resortu kultury wskazał likwidatora regionalnych rozgłośni PR S. A. Został nim warszawski adwokat Paweł Kusak.
Jak poinformował dwa później wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha do sądów trafiły wnioski o likwidację poszczególnych spółek medialnych. „Zakładam, że niedługo zostaną zarejestrowane” – stwierdził Myrcha. Chodzi o rozgłośnie: Radio Katowice, Radio Szczecin, Radio Białystok, Radio Opole, Radio Pomorze i Kujaw (Bydgoszcz), Radio Gdańsk, Radio Kielce, Radio Koszalin, Radio Kraków, Radio Lublin, Radio Łódź, Radio Olsztyn, Radio Poznań, Radio Rzeszów, Radio dla Ciebie (Warszawa), Radio Wrocław i Radio Zachód (Zielona Góra).
Jako pierwszy wniosek likwidacyjny zarejestrował Sąd Rejonowy w Katowicach, a dotyczy on Regionalnej Rozgłośni Polskiego Radia w Katowicach „Radio Katowice” S. A. w likwidacji z siedzibą w Katowicach. Likwidatorem radia zgodnie z wolą ministra Sienkiewicza został wyznaczony adwokat Paweł Kusak. O sytuacji poinformował na platformie X resort kultury.
Siłowe przejmowanie mediów publicznych
Kilka dni temu portal wPolityce.pl ujawnił kulisy przejmowania regionalnych rozgłośni, które minister Sienkiewicz postawił w stan likwidacji mimo, że Trybunał Konstytucyjny zakazał podejmowania decyzji zmieniających władze mediów publicznych oraz ich status prawny do czasu orzeczenia w sprawie ustawy o radiofonii i telewizji.
Wskazane przez Sienkiewicza neo-władze spółek medialnych prowadzą selekcję dziennikarzy i redaktorów mediów publicznych usuwając z nich osoby krytykujące koalicję Donalda Tuska. Bez uprzedzenia pracownikom mediów publicznych blokowane są wejściówki, a niektórych wyprowadzają „silni” ludzie. W siedzibie TAI ciągle trwa protest w obronie wolnych mediów, w który uczestniczą władze Agencji.
Do niecodziennej sytuacji doszło w Radiu Zachód, gdzie Łukasz Brodzik, zastępca redaktora naczelnego został ocenzurowany podczas porannego przeglądy prasy przez wydawcę. Chwilę później radio zostało postawione w stan likwidacji. Dzień później podobne akty były już w większości z 17 spółek rozgłośni regionalnych.
Tymczasem prawnych podstaw do takich decyzji nie ma. Co więcej, zastosowanie w tym przypadku Kodeksu Spółek Handlowych nie powinno mieć miejsca. TVP, PAP, PR i Rozgłośnie Regionalne PR powołano oddzielnymi ustawami i tylko w ten sposób można by próbować je zlikwidować.
CZYTAJ:
koal/x
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/media/677512-pierwszy-wpis-do-krs-o-likwidacji-regionalnej-rozglosni-pr