Zerwane dachy, połamane drzewa – z takimi skutkami wichur w drugi dzień świąt musiało mierzyć się wielu Polaków. Porywy wiatru przekraczały 100 km/h. Czego mogli dowiedzieć się widzowie „19:30”? Zdaniem redakcji Polacy, nie zważając na zniszczenia dokonane przez pogodę… cieszą się, że „ich wiatraki pracują pełną parą”.
Zerwane dachy, połamane drzewa, ale wiatraki pracują
Redakcja serwisu „19:30” zafundowała Polakom absurdalną i propagandową promocję OZE i farm wiatrowych. Ekipa, która zainstalowała się w Telewizji Polskiej po przejęciu anteny przez ludzi ministra kultury płk. Bartłomieja Sienkiewicza, wykorzystała tragedię, która w świąteczne dni dotknęła wielu Polaków, do promowania wiatraków.
W materiale przedstawiono gminę Potęgowo, leżącą 100 km na zachód od Gdańska.
Gdy wiatr wieje ludzie, choć przejmują się połamanymi gałęziami, to jednak bardziej cieszy ich to, że ich wiatraki pracują pełną parą. (…) Gmina Potęgowo to polska potęga wiatrowa. Jest tu 56 turbin, rocznie tworzą tyle energii, że mogliby obdarować nią w ciągu roku cztery takie Potęgowa
– oświadczył autor materiału w „19:30” Maciej Gąsiorowski.
Nie mogło też zabraknąć eksperta od OZE i podkreślania, że „produkcja była tak duża, że operator wydał polecenie ograniczenia tej produkcji”.
To była znana chyba tylko w Polsce klęska urodzaju. Wiatraki kręciły się tak szybko, że momentami pobór pądu był wyłączany. Rekord wyniósł 184,4 GWh w ciągu całego dnia
– skomentował Gąsiorowski.
Kolejni eksperci zachwalali energię z OZE – także działacz Greenpeace. Dodano także wypowiedź „mieszkańca Potęgowa”, który przekonywał, że „te wiatraki powinny ogrzewać domy”.
Wieje i będzie wiało, bo taki mamy klimat. Musi jednak temu towarzyszyć klimat polityczny i społeczny, żeby ten wiatr zamienił się w tani prąd dla każdego konsumenta
– stwierdził Maciej Gąsiorowski.
Czyżby cały materiał był przygotowywaniem gruntu pod powrót do Sejmu ustawy wiatrakowej, którą koalicja Tuska próbowała przepchnąć wraz z zapisami dot. mrożenia cen energii?
CZYTAJ TAKŻE:
wkt/Twitter/X
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/media/676322-absurdalna-promocja-farm-wiatrowych-w-1930