Skandaliczna, bezprecedensowa i bezprawna decyzja pułkownika Sienkiewicza o „postawieniu w stan likwidacji spółek TVP, Polskiego Radia i PAP”, jest zderzana z poważnymi argumentami. Warto jednak postawić jeszcze jedno pytanie. Czy minister kultury w rządzie Donalda Tuska znów uzurpuje sobie kompetencje Rady Mediów Narodowych?
Przypomnijmy, szef MKiDN pułkownik Bartłomiej Sienkiewicz poinformował, że „podjął decyzję o postawieniu w stan likwidacji spółek Telewizja Polska S.A., Polskie Radio S.A. oraz Polskiej Agencji Prasowej S.A.”. Jednak dobrze wiemy, że podobnie jak wcześniejsze decyzje o próbie przejęcia mediów publicznych poprzez powołanie neo-władz, także i ta decyzja nie ma legalnych podstaw!
SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY: Sienkiewicz podjął decyzję o postawieniu w stan likwidacji spółek TVP, PAP i Polskiego Radia! „Może być cofnięty w dowolnym momencie”
Przywołajmy więc bardzo ważny argument, wskazujący na bezprawne działania Sienkiewicza, że Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej nie da się zlikwidować bez zmiany ustawy!
CZYTAJ TAKŻE: Szefowie KRRiT i RMN o decyzji Sienkiewicza: Spółek mediów publicznych nie można zlikwidować bez zmiany ustaw
Jest jeszcze jeden ważny szczegół, a mianowicie - kto mógłby wskazać likwidatora?
Czy o likwidatorach powinna decydować RMN?
Jak czytamy, w serwisie biznes.gov.pl, „kompetencje organów spółki w spółkach kapitałowych lub wspólników spółki w spółkach osobowych przejmują likwidatorzy spółki”. Czy nie oznacza to więc, że decyzję ws. likwidatorów powinna podejmować - umocowana ustawowo! - Rada Mediów Narodowych?
Art. 2. 1. Rada jest organem właściwym w sprawach powoływania i odwoływania składów osobowych organów jednostek publicznej radiofonii i telewizji oraz Polskiej Agencji Prasowej, zwanych dalej „spółkami”, oraz w innych sprawach określonych w ustawie
— czytamy bowiem w ustawie o RMN.
Wcześniejsza zmiana w statutach
Przypomnijmy również, że pod koniec listopada Rada Mediów Narodowych zgodziła się na dokonanie zmian w statutach TVP, Polskiego Radia i PAP.
W razie otwarcia likwidacji likwidatorami są wszyscy członkowie Zarządu oraz kierownik komórki organizacyjnej Spółki zajmującej się obsługą prawną. W okresie likwidacji do składania oświadczeń w imieniu Spółki wymagane jest współdziałanie dwóch likwidatorów, w tym jednego będącego członkiem ostatniego Zarządu
— dodano w § 13 Statutu ust. 8.
SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY: RMN zgodziła się na dokonanie zmian w statutach TVP, PR i PAP! Wnioskował o to minister Gliński. „Dla demokracji lepszy jest pluralizm”
To z kolei jednoznacznie wskazuje na fakt, że samodzielna decyzja Sienkiewicza o odwołaniu władz TVP, Polskiego Radia i PAP, na podstawie wyłącznie uchwały Sejmu i z powołaniem się na kodeks spółek handlowych, z pominięciem Rady Mediów Narodowych od samego początku była pozbawiona legalnych podstaw, a kolejne działania ministra kultury w rządzie Donalda Tuska ws. postawienia mediów publicznych w stan likwidacji tylko pogłębiają to bezprawie!
kpc
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/media/676197-tylko-u-nas-bezprawia-ciag-dalszy-pytanie-o-likwidatorow