Szef MKiDN podjął dziś uchwały o likwidacji Polskiej Agencji Prasowej SA oraz Polskiego Radia SA i Telewizji Polskiej SA. Decyzja o postawieniu spółki w stan likwidacji oraz ustanowieniu likwidatora nie powoduje, że PAP kończy swoją działalność; zmienia się jedynie prawna formuła działania - napisał w środę w komunikacie neoprezes Polskiej Agencji Prasowej Marek Błoński, który przekazał, że został likwidatorem PAP.
CZYTAJ WIĘCEJ: Sienkiewicz podjął decyzję o postawieniu w stan likwidacji spółek TVP, PAP i Polskiego Radia! „Może być cofnięty w dowolnym momencie”
Skandaliczna decyzja Sienkiewicza
Dodał, że dotychczasowy członek zarządu Paweł Kostrzewa oraz dyrektor finansowa PAP Justyna Leszczyńska będą jego pełnomocnikami.
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz poinformował w środę, że „w związku z decyzją prezydenta Andrzeja Dudy o wstrzymaniu finansowania mediów publicznych” podjął decyzję „o postawieniu w stan likwidacji spółek Telewizja Polska SA, Polskie Radio SA oraz Polskiej Agencji Prasowej SA”.
Komunikat w tej sprawie wystosował do pracowników Polskiej Agencji Prasowej Marek Błoński, informując, że został likwidatorem PAP.
Biorąc pod uwagę wydarzenia ostatnich dni, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podjął dziś uchwały o likwidacji Polskiej Agencji Prasowej SA oraz Polskiego Radia SA i Telewizji Polskiej SA. Tym samym zostałem likwidatorem PAP, a dotychczasowy członek zarządu Paweł Kostrzewa oraz dyrektor finansowa Justyna Leszczyńska będą moimi pełnomocnikami
— napisał Błoński. Wskazał też, że „uprawnienie do postawienia spółki w stan likwidacji wypływa wprost ze statutu PAP”.
Podkreślił jednocześnie, że „decyzja o otwarciu likwidacji oraz ustanowieniu likwidatora nie powoduje, że PAP kończy swoją działalność”. Zaznaczył, że „w okresie likwidacji spółka zachowuje osobowość prawną, likwidacja nie wpływa na ważność umów o pracę ani na ważność umów z kontrahentami. W okresie likwidacji spółka nadal będzie prowadziła bieżącą działalność na podstawie obowiązujących umów”.
CZYTAJ WIĘCEJ: Posłowie PiS po opuszczeniu PAP przez ochroniarzy: „Presja ma sens! PseudoZarząd PAP kapituluje!”; „Słuszna decyzja”
Likwidator wskazał, że Polska Agencja Prasowa jest „firmą o 105-letniej tradycji – publiczną agencją prasową o ugruntowanej pozycji na rynku medialnym”. Zapewnił też, że „intencją Właściciela nie jest zaprzestanie działalności Agencji”, a na obecnym etapie „zmienia się jedynie prawna formuła działania”.
Podkreślił, że „nie wstrzymuje to jakiejkolwiek aktywności PAP, nie oznacza też żadnych zwolnień pracowników i nie ogranicza bieżącej działalności”.
Błoński wskazał, że otwarcie likwidacji „nie jest czynnością nieodwracalną”. Jak dodał, „przepisy przewidują, że jednomyślna uchwała wspólników o dalszym istnieniu spółki może zapobiec jej rozwiązaniu. Wspólnik spółki może zatem w każdym momencie podjąć decyzję o zatrzymaniu procesu likwidacji spółki; decyzja ta może zapaść właściwie do samego końca postępowania likwidacyjnego, czyli do dnia złożenia do KRS wniosku o wykreślenie spółki z rejestru”.
Decyzja o dalszym działaniu PAP w formule likwidacyjnej czyni stan prawny jednoznacznym, przy zapewnieniu wszelkich możliwości nieskrępowanego działania likwidatora spółki i jego pełnomocników. Wszystkie podjęte w ostatnim czasie decyzje nowego zarządu pozostają w mocy
— zaznaczył.
„To działanie na szkodę spółek”
Decyzja o postawieniu w stan likwidacji mediów publicznych jest działaniem na szkodę spółek - podkreślił w środę w Telewizji Republika szef KRRiT Maciej Świrski. Jak dodał, takim działaniem jest też zamknięcie TVP Info; w tej sprawie - jak poinformował - złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Na temat decyzji Sienkiewicza wypowiedział się również szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański.
CZYTAJ WIĘCEJ:
kk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/media/676161-neoprezes-pap-przekazal-ze-zostal-likwidatorem-agencji