Rada Mediów Narodowych przyjęła uchwałę w której wyraziła swoje stanowisko wobec „skuteczności prawnej zmian w spółkach mediów publicznych dokonanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 19 grudnia 2023 r.”
Uchwała RMN wskazuje na liczne przypadki złamania przepisów polskiego prawa, łącznie ze złamaniem Konstytucji RP, przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomieja Sienkiewicza, który w nieuprawniony sposób zastosował przepisy Kodeksu spółek handlowych do przeprowadzenia strukturalnych zmian w mediach publicznych. Zdaniem sygnatariuszy uchwały, działania szefa MKiDN naraziły na szwank zasadę niezależności mediów od władzy wykonawczej powodując degradację ich roli.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Szef Rady Mediów Narodowych zwołał nagłe posiedzenia. Będą się odbywać od 26 grudnia aż do końca roku!
Pogwałcenie prawa
W uchwale Rady Mediów Narodowych przywołano konkretne zapisy ustawowe i przepisy konstytucyjne, które - zdaniem członków RMN - zostały pogwałcone w kontekście przeprowadzanych przez ministra Sienkiewicza zmian.
Art. 26 ust. 4 ustawy o radiofonii i telewizji zawiera wprost odwołanie do przepisów Kodeksu spółek handlowych. Zgodnie z nim, o ile przepisy art. 27-30 RTVU, regulujące funkcjonowanie organów spółek publicznej radiofonii i telewizji, nie stanowią inaczej, do spółek tych stosuje się przepisy kodeksu spółek handlowych
— napisano w dokumencie RMN.
Pismo zawiera również precyzyjne informacje na temat tego, kto jest władny powoływać członków zarządów spółek mediów publicznych.
W art. 27 ustawy o radiofonii i telewizji zostało expressis verbis unormowane, że członkowie zarządów spółek publicznej radiofonii i telewizji powoływani są przez Radę Mediów Narodowych. W art. 28 ustawy o radiofonii i telewizji zostało natomiast unormowane, że Rada Mediów Narodowych powołuje i odwołuje członków rad nadzorczych tych spółek
— czytamy w uchwale.
Według Rady Mediów Narodowych działania ministra Sienkiewicza w tym zakresie są niezgodne z ustawą o radiofonii i telewizji.
W kontekście zmian w Polskiej Agencji Prasowej stwierdzono analogicznie, że bezpośrednie stosowanie przepisów Kodeksu spółek handlowych jako instrumentu ochrony własności narusza zasadę niezależności mediów publicznych.
Działanie Ministra Kultury to jaskrawy przypadek degradacji roli Polskiej Agencji Prasowej i demonstracja uzależnienia jej od władzy wykonawczej
— stwierdzono w uchwale RMN.
Kwestionowanie statusu
Dokument odnosi się także do statusu prawnego samej Rady Mediów Narodowych, który był w przestrzeni publicznej niejednokrotnie podważany. Uchwała zawiera informację, że status nigdy nie został podważony przez Trybunał Konstytucyjny i stanowisko takie nie ma potwierdzenia w wyroku TK z 13 grudnia 2016 roku.
Minister Kultury nie zastępuje i nie może zastępować Krajowej Rady w jej ustrojowej roli, a tymczasem do tego - także w świetle powołanego wyroku TK - sprowadzają się faktyczne, bezprawne działania Ministra Kultury
— wyjaśniono.
Wskazano, że minister Bartłomiej Sienkiewicz zignorował wyrok TK z 2016 r. w tej sprawie, ale też wyrok TK z 14 grudnia 2023 roku, w którym TK zobowiązał Skarb Państwa do „powstrzymania się od czynności zmierzających do likwidacji spółek publicznej radiofonii i telewizji oraz dokonywania zmiany w ich zarządach”.
Nieuprawniona uchwała Sejmu
Rada Mediów Narodowych zaznaczyła w swoim piśmie, że uchwała Sejmowa, która została podjęta 19 grudnia 2023 r. ws. mediów publicznych nie pociągnęła żadnych skutków prawnych, zaś wyraziła jedynie wolę większości parlamentarnej.
Wyrażono też przekonanie, że tłumaczenia ministra Sienkiewicza o „nadzwyczajnej sytuacji”, co miałoby uprawomocnić podjęte w mediach publicznych zmiany, jest niedopuszczalne.
Zmiana dokonana przez ministra kultury jest wprost sprzeczna z zasadami i normami Konstytucji RP dot. obszaru mediów publicznych i w warstwie prawnej jedynie wprowadza, a nie usuwa chaos w tym zakresie
— oceniono.
[Zmiany - przyp. red.] są oparte na samowoli, arbitralności i braku jakiegokolwiek legalizmu w działaniu władzy publicznej
— dodano.
O opublikowaniu uchwały poinformowała w mediach społecznościowych posłanka PiS, członkini Rady Mediów Narodowych Joanna Lichocka.
Rada Mediów Narodowych przyjęła dziś kolejną uchwałę. Konsekwentnie sprzeciwiamy się łamaniu prawa
— napisała.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/media/676083-jest-uchwala-rady-mediow-narodowych-ws-dzialan-sienkiewicza