Jeśli byłaby decyzja polityczna koalicji rządzącej, by uchwałami podważać funkcjonowanie ustawowo powołanych organów, jest to poważne naruszenie zasad konstytucyjnych; skok i zamach na pluralizm medialny w Polsce - mówił rzecznik PiS Rafał Bochenek w Programie Pierwszym Polskiego Radia pytany o projekt uchwały ws. RMN.
„Poważne naruszenie zasad konstytucyjnych”
Polityk PiS był pytany o doniesienia Onetu, że posłowie KO zostali wezwani na wtorek rano, by podpisać się pod projektem uchwały ws. Rady Mediów Narodowych.
Jeżeli rzeczywiście byłaby taka decyzja polityczna PO, koalicji rządowej, by uchwałami w jakiś sposób podważać funkcjonowanie ustawowo powołanych organów państwowych, to jest to poważne naruszenie zasad konstytucyjnych, demokratycznych, a przede wszystkim skok i zamach na pluralizm medialny w Polsce
— ocenił Bochenek.
Jak dodał, Rada Mediów Narodowych została powołana drogą ustawową i jeśli ktoś chce ją zmienić lub zlikwidować, to powinno się to odbyć drogą ustawową.
To wynika z podstawowych zasad konstytucyjnych
— wskazał poseł PiS.
Jeżeli grupa osób, polityków koalicji rządzącej, którzy przez lata krzyczeli: „konstytucja, demokracja”, to tych zasad demokratycznych, konstytucji powinni przestrzegać. Jeżeli nie, to jesteśmy w stanie rozkładu państwa, w stanie tworzenia się jakiejś republiki bananowej
— dodał Bochenek.
„Ten wyrok nie dotyczy Rady Mediów Narodowych”
Na uwagę, że część polityków koalicji rządzącej chce powołać się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2016 r. ws. mediów, Bochenek odparł:
Ten wyrok nie dotyczy Rady Mediów Narodowych. On dotyczył ustawy przejściowej, która przez pewien moment obowiązywała i przekazywała kompetencje do powoływania członków organów mediów publicznych na rzecz ministra i tego dotyczył wyrok TK.
W tym momencie mamy Radę Mediów Narodowych, która jest organem kadencyjnym powoływanym na sześć lat. Ostatnio jej skład wybieraliśmy w 2022 roku, w związku z czym jej kadencja kończy się w 2028 roku
— dodał.
„Nie typowaliby przez wiele lat swoich przedstawicieli do tego organu”
Bochenek stwierdził też że gdyby posłowie PO i innych ugrupowań uważali, że jest to organ nielegalny, który nie powinien funkcjonować, to „nie typowaliby przez wiele lat swoich przedstawicieli do tego organu”.
Proszę zwrócić uwagę, że w poprzedniej kadencji w tym organie zasiadał Juliusz Braun, a w tej kadencji - Robert Kwiatkowski i Marek Rutka
— zauważył rzecznik PiS.
Podkreślił jednocześnie, że ustawa o RMN nie przewiduje możliwości przerywania kadencji członków Rady.
Przerwanie jej w drodze uchwały nie wywołałoby żadnego skutku prawnego. Takie uchwały będą uchwałami bezprzedmiotowymi
— zaznaczył Bochenek.
Uchwałą chcą obalić RMN
Kandydat na wiceministra rolnictwa Michał Kołodziejczak (KO) w poniedziałek w Polsat News powiedział, że projekt uchwały ws. RMN będzie wyłożony we wtorek po godz. 8 w klubie i politycy koalicji będą ją podpisywać.
Rada Mediów Narodowych została powołana ustawą z dnia 22 czerwca 2016 r. o Radzie Mediów Narodowych. Powołuje ona i odwołuje zarządy i rady nadzorcze TVP, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej. Kadencja członków Rady trwa 6 lat. W skład RMN wchodzi pięć osób - trzy wybrane przez Sejm i dwie powołane przez prezydenta spośród kandydatów zgłoszonych przez dwa największe kluby opozycyjne.
Pod koniec lipca 2022 r. Sejm wybrał trzech członków RMN: ponownie - Joannę Lichocką (posłanka PiS) i Krzysztofa Czabańskiego, a także Piotra Babinetza (poseł PiS). Prezydent pod koniec lipca 2022 r. powołał do Rady ówczesnego posła Lewicy Marka Rutkę. Członkiem gremium jest też poseł poprzedniej kadencji Robert Kwiatkowski, zgłoszony przez klub Lewicy, powołany do RMN przez prezydenta w 2020 r. W Radzie zastąpił zgłoszonego przez Kukiz‘15 Grzegorza Podżornego, który zrezygnował z zasiadania w RMN w sierpniu 2020 r.
CZYTAJ TAKŻE:
olnk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/media/675077-rzecznik-pis-zamach-na-pluralizm-medialny-w-polsce