O środowej wizycie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Warszawie rozpisują się media na całym świecie. Publicyści zwracają uwagę na zbliżenie obu krajów na wielu polach. Chwalą polską, wszechstronną pomoc dla Ukrainy, inicjatywę jej dozbrajania przez państwa NATO, ideę „otwartych granic politycznych, gospodarczych i historycznych” między Polską i Ukrainą. Dostrzegają także m.in. odznaczenie Zełenskiego najwyższym odznaczeniem państwowym, jego wdzięczność dla Polski oraz obietnicę udziału naszego kraju w odbudowie Ukrainy po wojnie.
„Polska pomoc uratowała Ukrainę”
Wydawana w Madrycie gazeta wskazała, że podróż Zełenskiego do stolicy Polski była nie tylko formą podziękowania za ogromną pomoc udzielaną przez Warszawę Kijowowi podczas wojny, ale też wizytą służącą pogłębieniu relacji dwustronnych.
Odnotowała, że szef państwa ukraińskiego, który od wybuchu wojny podróżował już dwukrotnie, w tym do USA, po raz pierwszy odbył wizytę zagraniczną w towarzystwie swojej żony Ołeny.
Hiszpański dziennik wskazuje na bliskie relacje Wołodymyra Zełenskiego z władzami Polski, szczególnie z prezydentem Andrzejem Dudą, któremu, jak podkreślił “El Pais” powiedział, że “polska pomoc uratowała Ukrainę”.
Gazeta zauważa w czwartek, że Warszawa przekazała Kijowowi rekordową liczbę 300 czołgów, a także wiele sztuk innego rodzaju uzbrojenia.
Polska jest też krajem, który gości u siebie największą liczbę osób, które uciekły z Ukrainy przed inwazją rosyjską – 1,3 mln osób; wyprzedzając pod tym względem Niemcy, gdzie jest 1,05 mln osób
— napisał dziennik.
Trudna historia
W podsumowaniu warszawskiej wizyty Zełenskiego “El Pais” odnotował, że prezydent Duda nie zawahał się poruszyć jednego “z niewielu dzielących oba kraje tematów”, jakim jest stosunek Kijowa wobec przestępstw popełnianych przez ukraińskich nacjonalistów w dekadzie lat 30 i 40 XX w. na ziemiach zamieszkałych przez Polaków.
“El Pais” pisząc o współpracy ukraińskich nacjonalistów z niemieckimi nazistami, podczas II wojny światowej odnotował, że ich ofiarą padły tysiące osób narodowości polskiej mieszkającej na zachodniej Ukrainie.
W tym kontekście najbardziej znaną osobą, a zarazem polemiczną jest Stefan Bandera
— napisał dziennik.
Gazeta odnotowała, że Polacy stanowczo sprzeciwiają się mitologizowaniu Bandery i nie akceptują promowaniu postaci dawnego przywódcy ukraińskich nacjonalistów.
CZYTAJ WIĘCEJ: Światowe media o wizycie Zełenskiego: Rzuca światło na rosnącą międzynarodową rolę Polski; Najlepszy adwokat Ukrainy
„Spotkanie przyjaciół”
„Spotkanie przyjaciół dla dobra naszych narodów, dla ich przyszłości” - te słowa prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego podsumowującego swoją środową wizytę w Warszawie cytuje włoski dziennik „La Stampa”. Kładzie też nacisk na deklarację prezydenta Andrzeja Dudy, który ogłosił gotowość przekazania Ukrainie kolejnych samolotów MIG.
Turyńska gazeta odnotowała, że była to pierwsza oficjalna wizyta ukraińskiego przywódcy w Polsce i trzecia jego podróż zagraniczna od początku rosyjskiej agresji.
Włoski dziennik zwrócił uwagę na słowa prezydenta Zełenskiego, który odnosząc się do kwestii dostaw uzbrojenia mówił o „polskim przywództwie w koalicji pancernej” i ogłosił, że polski sprzęt jest już na polu bitwy na Ukrainie.
Ponadto „La Stampa” poinformowała o podpisaniu memorandum z polskim rządem o współpracy przy odbudowie Ukrainy oraz porozumienie o współpracy w zakresie wspólnego wytwarzania amunicji czołgowej. Przytoczyła wypowiedź premiera Mateusza Morawieckiego o tym, że Polska pierwsza ostrzegała przed Rosją i pierwsza wsparła Ukrainę.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Co piszą we Włoszech i Hiszpanii o wizycie Zełenskiego? „Polska pomoc uratowała Ukrainę”; „Spotkanie przyjaciół”
Ukraina musi mieć po swej stronie opinię publiczną, ale w Polsce to nie problem
Ukraina musi mieć po swej stronie opinię publiczną, ale w Polsce to nie problem
— oceniła w czwartek brytyjska stacja Sky News, podkreślając, że Polska walnie przyczyniła się do pozyskania broni i pomocy dla Ukrainy.
Jak relacjonuje Sky News, pierwsza oficjalna wizyta Zełenskiego w Polsce od czasu inwazji Rosji od początku była spotkaniem przyjaciół, pełnym gestów ciepła i solidarności, a ukraiński przywódca został przywitany jak bohater, zarówno przez polskiego prezydenta Andrzeja Dudę, jak i przez ukraińskich uchodźców, którzy przyszli, aby móc go osobiście zobaczyć.
Jestem bardzo podekscytowana. Moje serce bije w tej chwili. Chcę go zobaczyć. Chcę go zobaczyć nawet z daleka
— mówiła jedna z nich, Marusia.
Myślę, że jest superbohaterem. To niesamowity człowiek
— dodawała inna.
Sky News opisuje, że Zełenski po otrzymaniu od prezydenta Dudy najwyższego polskiego odznaczenia, Orderu Orła Białego, wyrażał swoją wdzięczność za otrzymywaną od Polski pomoc i podkreśla, że „jest za co być wdzięcznym”.
Na polskiej prowincji ukraińskie oddziały szkolą się w obsłudze czołgów Leopard 2. Polska walnie przyczyniła się do pozyskania broni i pomocy dla Ukrainy
— zaznacza Sky News, co jak powiedział prezydent Duda, jest jednak niewielką ceną za poświęcenia ze strony Ukraińców.
Jak wskazuje Sky News, w środowym spotkaniu nie chodziło tylko o potwierdzenie przyjaźni - chodziło także o budowanie zaufania na przyszłość. „Im dłużej będzie trwała wojna, tym bardziej dotknie ona ludzi mieszkających w sąsiednich krajach. Ukraina wie, że musi utrzymać opinię publiczną po swojej stronie, aby zapewnić sobie trwałe wsparcie wojskowe i finansowe. Na razie w Polsce nie ma z tym problemu. Widać, że Zełenski skradł serca wielu osób w tym kraju” - ocenia.
Prezydent Zełenski liczy na otwarte granice między Polską a Ukrainą
Belgijski dziennik „Gazet van Antwerpen” przy okazji podsumowania wizyty prezydenta Ukrainy w Polsce także przypomina o wysiłku, jaki nasz kraj włożył w pomoc uchodźcom. Cytuje słowa ukraińskiego przywódcy, który mówił, że granice „polityczne, gospodarcze i historyczne” powinny zniknąć.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ma nadzieję na otwarte granice między Polską a Ukrainą. Szczególnie w pierwszych dniach wojny Rosji z Ukrainą miejsca w pobliżu granicy w Polsce otworzyły swoje podwoje i nie było granic między tymi dwoma krajami
— pisze „GVA”.
Według Zełenskiego w przyszłości nie będą już istniały granice między sąsiednimi państwami. W wymiarze politycznym, gospodarczym i – co najważniejsze – historycznym - relacjonuje dziennik, podkreślając, że Wołodymyr Zełenski podziękował prezydentowi Andrzejowi Dudzie i Polakom za pomoc Ukrainie „na trudnej drodze do zwycięstwa”.
Dzięki Polakom ukraińscy uchodźcy mogą czuć się w sąsiednim kraju jak u siebie w domu. Według agencji ONZ ds. uchodźców UNHCR Polska udzieliła ochrony około 1,6 mln uchodźców z Ukrainy” - przypomina gazeta.
Zwraca również uwagę, że Zełenski został w środę odznaczony przez prezydenta RP najwyższym polskim odznaczeniem: Orderem Orła Białego.
Polska jako pierwszy kraj przekazuje Ukrainie myśliwce
Środowa wizyta prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego była jego pierwszą oficjalną wizytą w Polsce od „wybuchu konfliktu rosyjsko-ukraińskiego”, a Polska jako pierwszy kraj przekazuje Ukrainie myśliwce
— podał w czwartek chiński portal Pengpai Xinwen.
Portal podkreśla, że po raz pierwszy od początku wojny prezydentowi Ukrainy towarzyszyła w zagranicznej podróży pierwsza dama Ołena Zełenska, a w przeciwieństwie do kilku wcześniejszych wyjazdów podróż do Polski nie była utrzymywana w tajemnicy do ostatniej chwili.
Portal zaznacza również, powołując się na PAP, że prezydent Andrzej Duda uhonorował Zełenskiego najstarszym i najwyższym polskim odznaczeniem, Orderem Orła Białego, za działalność na rzecz bezpieczeństwa i niezłomność w obronie praw człowieka.
Pengpai Xinwen odnotowuje również słowa prezydenta Dudy, że Polska przekazała już Ukrainie cztery myśliwce typu MiG-29, cztery kolejne są obecnie przekazywane, a dalszych sześć jest w przygotowaniu.
Polska jest pierwszym krajem, który przekazuje Ukrainie takie myśliwce od wybuchu konfliktu
— podkreśla chiński portal.
Zwraca przy tym uwagę, że Zełenski zaprosił polskie firmy do udziału w odbudowie Ukrainy po wojnie, co według Banku Światowego może być zadaniem kosztującym 411 mld dolarów.
Podpisano również memorandum w tej sprawie, które może otworzyć drogę na Ukrainę dla setek polskich firm
— pisze chiński portal.
Pengpai Xinwen podaje przy tym, że prezydent Ukrainy i premier Mateusz Morawiecki rozmawiali również na temat ukraińskiego zboża w Polsce, który według zachodnich mediów wywoływał niezadowolenie polskich rolników. Po rozmowach ogłosili, że znalezione zostało rozwiązanie tej kwestii.
Komunistyczne władze Chin nie potępiły rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie i wzbraniają się przed nazywaniem jej inwazją. Sprzeciwiają się też sankcjom nakładanym na Moskwę przez państwa zachodnie i ich sojuszników.
Prezydent Zełenski podziękował Polsce za całą pomoc
Belgijski dziennik „Het Laatste Nieuws”, podsumowując środowe wydarzenie w stolicy Polski zwraca uwagę, że podziękował on naszemu krajowi za całą otrzymaną dotychczas pomoc.
Polska jest gotowa wysłać na Ukrainę wszystkie posiadane myśliwce MiG-29. Prezydent RP Andrzej Duda mówił, że w ostatnich miesiącach dostarczono już cztery myśliwce, a cztery są już w drodze. Obecnie przygotowywanych jest kolejnych sześć, ale w przyszłości Ukraina może mieć wszystkie 28 myśliwców
— opisuje „HLN” przebieg rozmów w Warszawie.
Zełenski podziękował sojusznikowi za całą pomoc. Wyraził również nadzieję, że Polska może odegrać ważną rolę w odbudowie Ukrainy po zakończeniu wojny. Prezydent Polski ze swojej strony zapewnił Zełenskiego, że Warszawa będzie działać na rzecz zwiększenia pomocy wojskowej dla Kijowa na kolejnym szczycie NATO. Popiera członkostwo Ukrainy w NATO i będzie o to zabiegał na lipcowym szczycie
— dodaje.
Polska zapewnia o poparciu ws. akcesji do NATO
Polska zapewnia Wołodymyra Zełenskiego o poparciu dla ukraińskiej kandydatury do NATO
— zauważa również na swojej stronie internetowej brukselski dziennik „La Capitale”.
Warszawa poprosi o dodatkowe gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy na kolejnym szczycie NATO tego lata w Wilnie
— pisze „La Capitale”, przywołując wypowiedź prezydenta RP Andrzeja Dudy, który wyraził przekonanie, że takie gwarancje uda się uzyskać jako preludium do jej pełnego członkostwa w Sojuszu w przyszłości.
Dziennik podkreśla, że Zełenski podziękował Polsce za „niezachwiane wsparcie” na drodze Ukrainy do Unii Europejskiej i przytacza jego słowa: „Status kraju kandydującego uzyskaliśmy dzięki wielu partnerom, ale przede wszystkim dzięki Polsce”.
Zełenski zadeklarował przy tej okazji, że ważne jest, aby Polska była jednym z głównych partnerów w odbudowie Ukrainy po wojnie. Prezydent Ukrainy gorąco podziękował z kolei Polakom za przyjęcie milionów uchodźców
— zaznacza „La Capitale”.
Polska ważnym sojusznikiem Ukrainy
Polska to ważny sojusznik Ukrainy od początku inwazji Rosji na Ukrainę
— ocenia kolejny dziennik, kolumbijski „El Nuevo Siglo”, komentując środową gościnę Zełenskiego w Polsce. O spotkaniu z prezydentem RP Andrzejem Dudą, premierem Mateuszem Morawieckim i dalszym wsparciu wojskowym Polski dla Ukrainy piszą też brazylijskie i argentyńskie media.
Prezydent Ukrainy przyjechał do Warszawy wraz z pierwszą damą, to pierwsza podróż tego typy od początku konfliktu
— zauważa portal argentyńskiego dziennika „Clarin”.
Wizyta prezydenta Ukrainy ma być gestem podziękowania Kijowa dla sąsiedniego kraju za jego kluczowe wsparcie w obronie przed rosyjską agresją
— dodaje.
Brazylijski portal O Globo zauważa, że „ukraiński przywódca udał się do Warszawy, aby podziękować prezydentowi Andrzejowi Dudzie, jednemu z najbardziej lojalnych sojuszników Kijowa, za wsparcie w walce z rosyjską inwazją”.
Polska niezawodnym dostawcą sprzętu wojskowego na Ukrainę
Polska jest niezawodnym dostawcą sprzętu wojskowego na Ukrainę. Kijów liczy, że Warszawa może odegrać kluczową rolę w nakłonieniu państw zachodnich do dostaw myśliwców
— napisał w czwartek oceniając wizytę prezydenta Ukrainy w Polsce węgierski „Magyar Nemzet”.
Dziennik zwraca uwagę na wymiar wojskowy wizyty Zełenskiego, która „ma na celu wzmocnienie więzi między sąsiadującymi krajami”. Głowa państwa ukraińskiego stwierdziła w Warszawie, że Polska odegrała główną rolę w nakłonieniu zachodnich sojuszników do wysłania czołgów na Ukrainę. Zełenski wierzy, iż Warszawa może odegrać taką samą rolę w „koalicji myśliwskiej” – zauważa dziennik.
Polska dostarczyła ostatnio cztery myśliwce produkcji radzieckiej. W zeszłym miesiącu była pierwszym państwem członkowskim NATO, które zgodziło się dostarczyć Ukrainie samoloty bojowe. Słowacja poszła w jej ślady, wysyłając trzynaście samolotów MiG-29
— przypomina „Magyar Nemzet”.
Prezydent Andrzej Duda powiedział, że Polska jest gotowa na wysłanie na Ukrainę wszystkich posiadanych myśliwców MiG-29.
Dziennik podkreśla jednocześnie, że dostarczenie myśliwców F-16 przez Polskę czy Stany Zjednoczone na razie nie jest brane pod uwagę. Prócz dużych kosztów „Magyar Nemzet” zwraca uwagę na konieczność wyszkolenia pilotów, mechaników, a także przystosowania lotnisk, które w przypadku F-16 są niezwykle istotne.
Warszawa pracuje również nad zapewnieniem Ukrainie dodatkowych gwarancji bezpieczeństwa na lipcowym szczycie NATO na Litwie – odnotował węgierski dziennik.
Wagę odznaczenia prezydenta Zełenskiego Orderem Orła Białego
Turecka prasa - odnotowując wizytę prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Polsce - podkreśla wagę odznaczenia go przez prezydenta Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego - najwyższym polskim odznaczeniem.
Prezydent Zełenski odwiedził Polskę - członka NATO i jednego z najważniejszych sojuszników Ukrainy
— napisał w czwartek dziennik Hurriyet.
Ukraiński prezydent otrzymał od prezydenta Polski Andrzeja Dudy najwyższe narodowe odznaczenie za rolę w pogłębianiu stosunków Polski i Ukrainy oraz obronę praw człowieka
— dodano.
Dziennik Cumhuriyet przywołał z kolei przemówienie prezydenta Dudy, w którym podkreślił on, że „Order Orła Białego jest najstarszym i posiadającym największą wagę odznaczeniem w Polsce”.
Jest wręczany wyjątkowym ludziom, który dokonali wyjątkowych czynów dla Polski i istnień ją otaczających. Nie ma wątpliwości, że jest pan, panie prezydencie, wyjątkowy. Przyglądając się twojej służbie dla kraju roniłem łzy. Jesteś przykładem lidera państwa i narodu
— powiedział prezydent Duda, cytowany przez turecki dziennik.
Kluczowa rola Polski w napędzaniu militarnej i politycznej pomocy Zachodu dla Ukrainy
Polska odegrała kluczową rolę w napędzaniu militarnej i politycznej pomocy Zachodu dla broniącej się przed rosyjską inwazją Ukrainy
— przypomniał serbski dziennik „Danas” także komentując środową wizytę prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Polsce.
W centrum rozmów z polskim premier i prezydentem znalazły się broń i zboże
— podkreślił dziennik.
Wizyta Zełenskiego powinna złagodzić gniew polskich rolników, którzy protestują z powodu niekontrolowanego importu ukraińskich zbóż
— przypomniał „Danas”.
To pierwsza oficjalna wizyta ukraińskiego prezydenta w Polsce od początku pełnowymiarowej wojny i szansa do podziękowania Polakom za pomoc - humanitarną i militarną
— zaznaczył serbski dziennik, dodając, że od 24 lutego 2022 roku Warszawa wysłała na Ukrainę militarne wsparcie wyceniane na 2,4 mld euro.
Telewizja Nova - komentując wizytę Zełenskiego - zwróciła uwagę na to, że dochodzi do niej „w momencie, w którym Ukraina planuje nową kontrofensywę”. W materiale przypomniano również, że „Polska przyjęła ponad milion ukraińskich uchodźców oraz odegrała ważną rolę w przekonaniu innych państw zachodnich do wysłania na Ukrainę czołgów i innego sprzętu”.
Opublikowany przez dziennik „Politika” tekst skupił się na obietnicy prezydenta Zełenskiego, który powiedział w Warszawie, że „w przyszłości pomiędzy naszymi narodami nie będzie granic: politycznych, ekonomicznych i co szczególnie ważne, historycznych”.
Żeby do tego doszło, musimy jednak zwyciężyć
— apelował Zełenski, cytowany przez serbski dziennik.
W artykule zwrócono także uwagę na poruszenie tematu odbudowy Ukrainy, w której Polska i polski biznes miałyby odegrać jedną z najważniejszych ról.
„Duda ostrzegł przed ustępstwami wobec Rosji”
Prezydent Andrzej Duda ostrzegł zachodnich aliantów przed ustępstwami wobec Rosji, zaś prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwielokrotnił gesty wdzięczności wobec Polski i potwierdził determinację swojego kraju do integracji z UE i NATO
— napisał w czwartek dziennik „Le Monde”.
Prezydent Zełenski przyjechał do Warszawy, aby przypieczętować „wieczną przyjaźń” między Ukrainą a Polską
— napisał „Le Monde”, przypominając o poparciu Polski dla członkostwa Ukrainy w NATO i UE i gwarancjach bezpieczeństwa dla tego kraju, o co zaapelował prezydent Duda.
Dziennik francuski zwraca uwagę, że wizyta prezydenta Zełenskiego w Warszawie miała zarówno silne znaczenie symboliczne, jak i praktyczne, owocując kolejnymi obietnicami dostaw broni do Ukrainy. Polska przekaże sąsiadowi sprzęt swojej produkcji: 150 sztuk bojowych wozów Rosomak, co najmniej 24 haubic Rak i rakiety ziemia-powietrze Piorun – poinformował francuski dziennik. Gazeta podkreśliła, że obaj prezydenci zapewnili o swojej determinacji i bezkompromisowości.
Ukraina sama może określić warunki, na jakich chciałaby negocjować pokój
— stwierdził prezydent Duda podczas przemówienia na Placu Zamkowym w Warszawie. Zełenski zaś zapewnił, że „Ukraina nie zrezygnuje z wolności ani niepodległości”.
Prezydent Duda mówił również o trudnej przeszłości w relacjach obu krajów, w tym o masakrach polskiej ludności na Wołyniu
— zauważa „Le Monde”.
Polacy będą kluczowi w odbudowie Ukrainy
Lizboński dziennik “Publico”, podsumowując środową wizytę prezydenta Ukrainy w Warszawie podkreśla, że z podróży tej można wyciągnąć m.in. wniosek, że to Polacy będą kluczowi w odbudowie ze zniszczeń wojennych Ukrainy.
Na łamach jednego z dwóch najbardziej opiniotwórczych dzienników Portugalii jeszcze przed przybyciem do Polski Zełenskiego szeroko podejmowano temat formy i zasad, na jakich zostanie odbudowana Ukraina. Upatrywano w tym obszarze także szans dla firm z Portugalii.
Zełenski udał się do Polski, aby powiedzieć, że to Polacy będą kluczowym partnerem przy odbudowie Ukrainy
— napisał w czwartek “Publico”.
Stołeczna gazeta odbiera środową podróż prezydenta Ukrainy do Warszawy jako znak zaufania oraz podziękowania Polsce przez Zełenskiego za wspieranie swojego kraju podczas rosyjskiej inwazji.
W ocenie “Publico” Polska dała wiele dowodów na swoją wierność w zobowiązaniach wobec ukraińskiego sąsiada i jest jednym z najbardziej popierających Kijów państw zarówno podczas wojny, jak również w aspiracjach Ukrainy do Unii Europejskiej i NATO.
Aby wzmocnić to poparcie, jak podkreśliła portugalska gazeta, prezydent Andrzej Duda skorzystał z okazji, aby ogłosić przekazanie dla ukraińskiej armii przez Polskę 14 myśliwców MIG-29.
Kolejny krok do zwycięstwa Ukrainy
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w trakcie państwowej wizyty w Polsce podpisał ważne kontrakty zbrojeniowe. Zostały poruszone także kwestie, która od dawna ciążyły na stosunkach między tymi dwoma krajami
— komentuje w czwartek „Tagesschau”. Jak ocenił prezydent Zełenski, jego wizyta w Warszawie była kolejnym krokiem do zwycięstwa.
Wołodymyr Zełenski wygłosił przemówienie w środę wieczorem na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie. Jak podkreślił „Tageschau”, jest to miejsce symboliczne, o czym podczas swojej przemowy przypomniał polski prezydent Andrzej Duda. Warszawski Zamek Królewski to „symbol wielkości Polski, zniszczonej przez Niemców i odbudowanej z gruzów po wojnie. Pomnik będący miejscem +nie do pokonania+”.
Właśnie w tym symbolicznym miejscu prezydent Zełenski mówił o walce o wolność „której nie można wygrać połowicznie”.
Czy daleko jeszcze do zwycięstwa? NIE! Nie można poprzestawać w solidarności. (…) To walka o wolność
— przekonywał Zełenski.
Odkąd Zełenski przybył (środowego) ranka do Warszawy, obydwaj prezydenci demonstrowali jedność, gdzie tylko mogli. Zełenski mówił o przyjaźni polsko-ukraińskiej przez wieki po tym, jak Duda powitał go najwyższym polskim odznaczeniem wojskowym
— przypomniał „Tagesschau”.
Czternaście miesięcy po rosyjskim ataku na pierwszy plan wysunęły się inne niż wojna kwestie. Takie jak toczące się postępowanie w sprawie ukraińskiej masakry polskiej ludności cywilnej w czasie II wojny światowej, do czego odniósł się także premier Mateusz Morawiecki
— dodał „Tagesschau”.
Jak podkreślił „Tagesschau”, prezydent Duda obiecał swojemu gościowi, że po zwycięstwie Ukrainy kraj ten stanie się „piękniejszy i nowocześniejszy”. Podkreślił, że jeśli chodzi o odbudowę, Polska pozostanie w przyszłości najważniejszym partnerem handlowym Ukrainy – czym odniósł się „prawdopodobnie do federalnego ministra gospodarki Roberta Habecka i jego delegacji biznesowej, która dzień wcześniej odwiedziła Zełenskiego w Kijowie”.
W Warszawie delegacja ukraińska podpisała kontrakty na zakup uzbrojenia (…). Dużo wiary, dużo optymizmu. Wieczorem podczas przemówień na Zamku Warszawskim stało się jasne, że wojna jest jeszcze do wygrania
— skomentował „Tagesschau”.
Zdaniem prezydenta Dudy, „szybkie zawieszenie broni za wszelką cenę nie rozwiąże problemu i odbędzie się wyłącznie kosztem Ukrainy”.
Nie zgadzamy się na to. Jedynie Ukraina ma prawo decydować o swojej suwerenności. A jedynym warunkiem , że przywódcy państw świata powinni żądać całkowitego wycofania wojsk rosyjskich z terytorium Ukrainy
— zacytował „Tagesschau” polskiego prezydenta.
Jak stwierdził na koniec Zełenski, jego wizyta w Warszawie była kolejnym krokiem do zwycięstwa
— podsumował „Tagesschau”.
Zełenski dziękuje Polsce za jej kluczową rolę w pomocy
Celem podróży ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego do Polski było przede wszystkim podziękowanie krajowi, który odegrał kluczową rolę w przekonaniu Zachodu do przekazania Ukrainie czołgów i innej broni
— ocenia brytyjski dziennik „The Guardian”.
Gazeta pisze, że Zełenskiego powitały w Warszawie wojskowe honory i wyrazy uznania, i zwraca uwagę, że to jego pierwsza od początku rosyjskiej napaści podróż zagraniczna, która nie była utrzymywana w tajemnicy do momentu przyjazdu, a także pierwsza od tego czasu wspólna podróż ukraińskiej pary prezydenckiej.
Zełenski przejeżdżał przez Polskę podczas poprzednich podróży zagranicznych, ale do tej pory nie uczynił z niej swojego jedynego celu podróży. Celem podróży do Warszawy było przede wszystkim podziękowanie krajowi, który jest międzynarodowym liderem zwolenników Ukrainy, a także bezpiecznym schronieniem dla ukraińskich uchodźców i węzłem tranzytowym dla wysyłanej na Ukrainę pomocy humanitarnej i broni
— wskazuje „The Guardian”.
Dziennik przypomina, że Polska przyjęła ponad milion ukraińskich uchodźców od czasu inwazji Rosji i odegrała kluczową rolę w przekonaniu innych zachodnich mocarstw do dostarczenia czołgów bojowych i innej broni na Ukrainę. Była również pierwszym krajem, który dostarczył Ukrainie odrzutowce myśliwskie.
Informuje, że oprócz już wcześniej dostarczonych czterech myśliwców MiG-29 w środę prezydent Andrzej Duda ogłosił przekazanie następnych czterech i mówił o jeszcze sześciu w najbliższym czasie.
Polska ma być głównym partnerem w powojennej odbudowie Ukrainy
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas środowej wizyty w Warszawie wezwał Polskę, najbliższego europejskiego sojusznika jego kraju, aby była głównym partnerem w powojennej odbudowie Ukrainy
— podkreślił słoweński dziennik „Dnevnik”.
„Dnevnik” zauważył, że w przeciwieństwie do innych wizyt Zełenskiego w Polsce, środowe spotkanie było wcześniej zapowiadane.
Wizyta u najbliższego europejskiego sojusznika Ukrainy, który od początku wojny przyjął 1,6 mln uchodźców, była zapowiadana z wyprzedzeniem
— przypomniała gazeta.
Drobne napięcia gospodarcze między dwoma krajami nie wyszły na pierwszy plan podczas wizyty
— ocenił „Dnevnik”, przypominając, że Polska jest jednym z pięciu sygnatariuszy listu krajów Europy Wschodniej do Komisji Europejskiej.
Państwa te ostrzegają w liście, że w związku ze spadkiem cen zbóż w tych krajach spowodowanych bezcłowym importem z Ukrainy, może być konieczne ponowne nałożenie cła na ukraińskie zboże. Zełenski rozmawiał w tej sprawie z premierem Polski Mateuszem Morawieckim
— odnotował słoweński dziennik.
Jak podkreślił „Dnevnik”, Zełenski zaprosił Polaków do prowadzenia biznesu na Ukrainie jeszcze przed rozpoczęciem powojennej odbudowy kraju, aby Polska miała ekonomicznie lepszą pozycję wyjściową wraz z końcem wojny.
Chcemy, aby Polska była naszym kluczowym partnerem w powojennej odbudowie
— powiedział prezydent Ukrainy, cytowany przez słoweńską gazetę.
Nikt w Europie nie okazał takiego zaangażowania wobec Ukrainy, jak Polska
Dla Polski wizyta prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Warszawie „jest przede wszystkim gestem symbolicznym
— pisze portal niemieckiego tygodnika „Spiegel”. Podkreśla, że żaden inny kraj w Europie nie okazał takiego zaangażowania w sprawy Ukrainy -
Chodziło o wsparcie - przeszłe i ewentualne przyszłe: podczas wizyty prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Polsce, głowa państwa Andrzej Duda podtrzymał perspektywę dostarczenia całego polskiego zapasu radzieckich myśliwców MiG-29 i zadeklarował polskie poparcie dla przystąpienia Ukrainy do NATO
— czytamy w tekście.
W kontekście lipcowego szczytu NATO w stolicy Litwy, Wilnie, polski prezydent powiedział, że jego kraj będzie się starał uzyskać „dodatkowe gwarancje bezpieczeństwa” dla Kijowa - zwraca uwagę „Spiegel”.
Dla Polski wizyta (Zełenskiego) jest przede wszystkim gestem symbolicznym. Żaden inny kraj w Europie nie okazał takiego zaangażowania w sprawy Ukrainy
— ocenia.
„Spiegel” cytuje słowa prezydenta Ukrainy: „chcę wam podziękować za to braterstwo, za tę prawdziwą przyjaźń, za siłę, z jaką trwaliście przy nas od początku wielkiej wojny, od początku agresywnego krwawego marszu Federacji Rosyjskiej”.
Ukraina nigdy nie zapomni „ludzkiej postawy” wielu Polaków
— mówił Zełenski. Podkreślił, wagę tego, „by Polska stała się jednym z najważniejszych partnerów w odbudowie Ukrainy”.
Polska udzieliła ogromnej, bezwarunkowej pomocy Ukrainie
Podróż prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego do Warszawy to kolejny element umacniania więzi polsko-ukraińskich w czasie wywołanej przez Rosję wojny na Ukrainie
— ocenia w czwartek mołdawska telewizja Jurnal TV zaznaczając, że władze Polski bezwarunkowo wspierają swego sąsiada.
Stacja z Kiszyniowa postrzega wizytę szefa ukraińskiego państwa jako formę podziękowania Warszawie za dotychczasowe wsparcie.
Podkreśla, że bez szybkiej pomocy ze strony Polski i jej mieszkańców Ukraina nie mogłaby się skutecznie bronić przed rosyjską inwazją.
Odkąd przed rokiem Rosja rozpętała niczym niesprowokowaną wojnę przeciwko Ukrainie to właśnie Polska odegrała kluczową rolę w mobilizowaniu sojuszników i organizowaniu zachodniego wsparcia wojskowego oraz politycznego dla swojego sąsiada
— zaznacza Jurnal TV.
Mołdawska telewizja podkreśla, że środowa wizyta w Warszawie była niczym „podziękowanie Zełenskiego dla jednego z najbliższych sojuszników Ukrainy”.
Zwraca też uwagę, że władze w Kijowie i Warszawie „próbują wspólnie myśleć o przyszłości”, czego przejawem jest deklaracja prezydenta Ukrainy, że to właśnie Polska będzie głównym partnerem w odbudowie jego kraju.
Kiszyniowska telewizja podsumowując wizytę przywódcy Ukrainy zaznacza, że choć nie była to pierwsza zagraniczna podróż Zełenskiego od czasu wybuchu wojny, to tylko w tę ukraiński prezydent zabrał swoją małżonkę Ołenę.
Ukraiński prezydent przybył w środę do Polski z oficjalną wizytą, pierwszą od czasu pełnowymiarowej agresji Rosją w lutym 2022 roku.
Premier Mateusz Morawiecki i przywódca Ukrainy podpisali w KPRM list intencyjny ws. współpracy w zakresie dostaw sprzętu obronnego, w szczególności transporterów opancerzonych Rosomak. W obecności Zełenskiego i Morawieckiego podpisane zostało też m.in. porozumienie o współpracy w zakresie wspólnego wytwarzania amunicji czołgowej kalibru 125 mm, a także memorandum o współpracy przy odbudowie Ukrainy.
rdm/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/media/641529-swiatowe-media-z-uznaniem-o-przebiegu-wizyty-zelenskiego