Serwis FakeHunter PAP rozłożył na czynniki pierwsze sprawę „newsa” o wysokim stężeniu rtęci w Odrze. Oczywiście okazało się, że podana przez polityka Zielonych informacja jest zwykłym fejkiem. W artykule ukazano, jak nieprawdziwa informacja była rozpowszechniana i rezonowała w mediach społecznościowych.
Niemieckie media podały w piątek informację, że w próbkach wody z Odry wykryto wysokie stężenie rtęci, co mogło spowodować śnięcie ryb. Media liberalno-lewicowe i politycy oraz sympatycy opozycji momentalnie podchwyciły temat, odmieniając go przez wszystkie przypadki.
Mimo, że doniesienia o rzekomym wysokim stężeniu rtęci w Odrze okazały się kompletną bzdurą i zostały zdementowane w toku badań, temat dalej rezonuje w przestrzeni publicznej.
Opowiastka o tym, jak to Niemcy zbadali wodę w jeden dzień
FakeHunter PAP odniósł się do wpisu Roberta Suligowskiego z Partii Zielonych, który powielił niemieckiego fejka.
No i Niemcy w jeden dzień zbadali wodę i odnaleźli rtęć. Brawo dla grupy rekonstrukcyjnej KaKaO, wiceministra od mórz i oceanów, co szukał w Gdańsku i Warszawie i GIOŚ co coś tam dukała 2 tygodnie
— napisał współprzewodniczący wrocławskiego koła Partii Zieloni, zamieszczając link do artykułu niemieckiego portalu.
Miażdżąca analiza eksperta FakeHunter PAP
Raport eksperta zamieszczony w serwisie FakeHunter PAP nie pozostawia wątpliwości.
Nie jest prawdą, że Niemcy, w ciągu jednego dnia przeprowadzili badania próbek wody z Odry i ostatecznie wykryli w nich wysoką zawartość rtęci, a tak sugeruje zgłoszony do sprawdzenia tweet z czwartku 11 sierpnia. Według niemieckich mediów oficjalne wyniki badań rozpoczętych we wtorek 9 sierpnia w brandenburskim laboratorium, na które powołał się autor tweeta, miały być znane dopiero w piątek 12 sierpnia. W dniu, w którym został opublikowany zgłoszony tweet nie było więc oficjalnego potwierdzenia, że w Odrze znajduje się rtęć. Także w sobotę wieczorem, według m.in. FAZ i Deutsche Welle, dotychczasowe badania nie dały jeszcze jednoznacznej odpowiedzi na pytania o przyczyny zatrucia Odry i o poziom skażenia rzeki, a zamiast o obecności rtęci zaczęto mówić o zasoleniu rzeki
— czytamy.
W dalszej części artykułu wskazano m.in., że „Niemcy nie potwierdzili więc oficjalnie informacji o rtęci w Odrze, ani w dniu publikacji zgłoszonego do sprawdzenia tweeta, ani później”.
Mimo to artykuł z RBB zaczął być już w czwartek wieczorem linkowany przez polskich internautów - m.in przez Roberta Suligowskiego - z komentarzem przesądzającym, że Odra jest zatruta rtęcią. O 21:45 w czwartek linkuje go Paweł Wita w tweecie o treści: „Z badań Odry zrobionych w Niemczech wynika, że woda została zanieczyszczona rtęcią. To, że tego nie wykryto w Polsce woła o pomstę do nieba”. Tweeta Pawła Wity, jeszcze tego samego wieczoru udostępnił dziennikarz Bertold Kittel, a niepotwierdzona informacja o wykryciu rtęci w Odrze rozlała się po polskim Internecie i tradycyjnych mediach
— podkreślono.
W piątek 12 sierpnia na Twitterze można już było przeczytać wpisy związane z rzekomą obecnością rtęci w rzece, o apokaliptycznej treści. Na przykład Jan Mencwel napisał: „To nie będzie łatwe do przyswojenia. Ale musicie to wiedzieć. #Rtęć przechodzi z wody do ciała człowieka, tam się „bioakumuluje” i nigdy nie znika. Przenosi się na dzieci, a potem na wnuki. Zatruwa i zabija. Całe pokolenia.” Na portalu radia TOK FM pojawił się z kolei artykuł o skutkach zatrucia rtęcią, którego zajawka na Twitterze brzmiała: Rtęć w organizmie. Lekarze i farmaceucie ostrzegają. Pierwsza pomoc przy zatruciu rtęcią.
— dodano.
Bertold Kittel na Twitterze opublikował w piątek 12 sierpnia całą serię tweetów powtarzających niesprawdzoną informację o rtęci w Odrze: „Szczecin. Śmiercionośna rtęć w Odrze. Wystarczy kilka gramów żeby umrzeć. /…/ Rtęć w Odrze. Śmiertelne niebezpieczna fala zbliża się do Szczecina. /…/ Zatrucie Odry jak Czarnobyl? Fala rtęci zbliża się do Zalewu Szczecińskiego zabijając po drodze wszystko/…/”.
— zaznaczono.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
mm/fakehunter.pap.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/media/610501-tak-powielano-fejka-o-rtecimiazdzaca-analiza-fakehunter-pap