Rada Unii Europejskiej 1 marca, po decyzji KRRiT i podobnych decyzjach przyjętych przez kilku innych regulatorów, przyjęła rozporządzenie zawieszające tymczasowo możliwość rozpowszechniania, ułatwiania rozpowszechniania oraz wszelkiej innej dystrybucji rosyjskich programów telewizyjnych.
CZYTAJ TAKŻE:
Rada UE zawiesiła rosyjskie programy telewizyjne
Rozporządzenie Rady UE wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich
— czytamy w informacji przesłanej PAP przez rzecznika prasowego KRRiT Teresę Brykczyńską.
1 marca 2022 r. Rada UE, po decyzji KRRiT i podobnych decyzjach przyjętych przez kilku innych regulatorów, na podstawie art. 215 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej, przyjęła rozporządzenie 2022/350 zawieszające tymczasowo możliwość rozpowszechniania, ułatwiania rozpowszechniania oraz wszelkiej innej dystrybucji rosyjskich programów: RT (Russia Today English), RT (Russia Today UK), RT (Russia Today Germany), RT (Russia Today France), RT (Russia Today Spanish) oraz Sputnik
— napisano w komunikacie.
Jak wyjaśniono, w rozporządzeniu ustanowiono: „zakaz nadawania lub umożliwiania, ułatwiania lub w inny sposób przyczyniania się do nadawania jakichkolwiek treści przez osoby prawne, podmioty lub organy wymienione w załączniku XV (RT - Russia Today English, RT - Russia Today UK, RT - Russia Today Germany, RT - Russia Today France, RT - Russia Today Spanish oraz Sputnik], w tym w drodze transmisji lub dystrybucji za pomocą dowolnych środków, takich jak telewizja kablowa, satelitarna, telewizja internetowa, dostawcy usług internetowych, internetowe platformy lub aplikacje służące do udostępniania plików wideo, niezależnie od tego, czy są one nowe czy preinstalowane”.
Zawiesza się wszelkie licencje i zezwolenia na nadawanie udzielone osobom prawnym, podmiotom lub organom wymienionym w załączniku XV, jak również uzgodnienia dotyczące transmisji i dystrybucji zawarte z tymi osobami prawnymi, podmiotami lub organami
— podkreślono.
W komunikacie prasowym Komisji Europejskiej przywołano, że wcześniej część organów regulacyjnych z UE, w tym KRRiT przyjęła już odpowiednia środki zaradcze.
Szereg organów regulacyjnych państw członkowski UE podjęło już działania przeciwko rosyjskim kontrolowanym przez państwo nadawcom i kanałom, które są zaangażowane w ekosystem dezinformacji i manipulacji informacjami (np.: Estonia, Łotwa, Litwa, Polska), natomiast Niemcy zakazały nadawania niemieckiej edycji programów telewizji Russia Today z powodu braku licencji
— napisano.
KRRiT wykreśliła kolejne rosyjskie i białoruskie kanały
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) podjęła uchwałę o wykreśleniu kolejnych kanałów rosyjskich i białoruskich z rejestru programów telewizyjnych - poinformowała w piątek PAP rzecznik prasowy KRRiT Teresa Brykczyńska.
4 marca 2022 r. KRRiT podjęła uchwałę o wykreśleniu następujących rosyjskich i białoruskich programów z „Rejestru programów telewizyjnych rozpowszechnianych wyłącznie w systemie teleinformatycznym i programów rozprowadzanych”: Białoruś 24 (znany też jako: TV Białoruś) oraz Pierwyj kanał (znany też jako: Channel 1 Russia, ORT1)
— czytamy w przesłanej informacji.
Podkreślono, że „programy zostają wykreślone z rejestru z uwagi na zamieszczane treści zagrażające bezpieczeństwu i obronności państwa”.
Jak wyjaśniono, „KRRiT podjęła Uchwałę na podstawie art. 9 ust. 1, art. 45 ust. 3 pkt 1a i ust. 4 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o rtv, upoważniając Przewodniczącego do nadania decyzjom podjętym w oparciu o niniejszą uchwałę rygoru natychmiastowej wykonalności”.
Weryfikacja rosyjskich i białoruskich programów
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) w koordynacji z Pełnomocnikiem Rządu do Spraw Cyberbezpieczeństwa Januszem Cieszyńskim prowadzi w trybie pilnym weryfikację wszystkich rosyjskich i białoruskich programów telewizyjnych rozprowadzanych w Polsce - czytamy w komunikacie KRRiT.
Są one sprawdzane pod kątem prowadzenia niebezpiecznych działań dezinformacyjnych oraz zamieszczania treści zagrażających bezpieczeństwu i obronności państwa
— wyjaśniła w piątek w informacji przesłanej PAP rzecznik prasowy KRRiT Teresa Brykczyńska, dodając, że „decyzje w tych sprawach są w trakcie podejmowania”.
Przypomniano, że „już 24 lutego, a więc pierwszego dnia wojny na Ukrainie, KRRiT podjęła uchwałę o wykreśleniu następujących rosyjskich programów z rejestru programów rozprowadzanych: RT (Russia Today), RT Documentary, RTR Planeta, Sojuz TV i Russija 24”.
1 marca 2022 r. Rada Unii Europejskiej przyjęła Rozporządzenie 2022/350 zawieszające możliwość rozpowszechniania, ułatwiania rozpowszechniania oraz wszelkiej innej dystrybucji rosyjskich programów: RT - Russia Today English, RT - Russia Today UK, RT - Russia Today Germany, RT - Russia Today France, RT - Russia Today Spanish oraz Sputnik
— czytamy w przesłanej informacji.
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/media/588486-krrit-wykresla-z-rejestru-rosyjskie-i-bialoruskie-kanaly-tv