Narodowy Bank Polski zareagował na szereg fake newsów, które pojawiły się w przestrzeni medialnej. Na koncie Biura Prasowego banku na Twitterze przedstawiono grafikę, która pokazuje zestawienie informacji, które NBP uważa za nieprawdziwe.
Na grafice widzimy hasło „Ataki fake news na NBP”. Poniżej umieszczono linię czasu, na której zaprezentowano poszczególne informacje z różnych mediów.
Widzimy tam m.in. informację o rzekomych domach prezesa NBP, która pojawiła się na łamach „Gazety Wyborczej”, a także artykuł „Polityki” dot. kamer w banku oraz kwestii szczepień pracowników.
Dziś na konferencji: „Wiele takich rzeczy w ostatnim okresie się pojawia w mediach. Nie wiadomo, czy na nie odpowiadać czy nie. (…)To aż śmieszne, że to trzeba tłumaczyć”
– czytamy na oficjalnym profilu Biura Prasowego NBP na Twitterze.
„Prywatne prawa do wizerunku banknotów”
Na wpis NBP zareagował szef portalu wyborcza.biz. Artykuł tego serwisu też został zakwalifikowany jako fake news. A dotyczyć miał rzekomych „prywatnych praw prezesa NBP do wizerunku banknotów”.
Chciałbym sprostować fakenewsa @nbppl. W tekście na http://wyborcza.biz pisaliśmy o osobach z NBP, które mogą posiadać prawa majątkowe do projektu banknotu. Informację o tym, że jedna z tych osób jest prezes Glapiński podaje… tylko NBP. cc @Dwielowieyska
– napisał Sebastian Ogórek.
W odpowiedzi na ten wpis, Biuro Prasowe NBP nazwało tę informację „najgłupszym fake newsem”.
Ten fake news jest najgłupszy - ten i 600 kamer. Oto zapis maili i ten w którym wskazujecie cel ataku
mly/Twitter
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/media/577569-narodowy-bank-polski-reaguje-na-fake-newsy