Przewodniczący KRRiT ma zwrócić się o zbadanie zgodności artykułu 35 ustawy o radiofonii i telewizji z konstytucją - informuje portal wirtualnemedia.pl. Wnioski w tej sprawie mają trafić do prezydenta, premiera oraz ministra kultury.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Co oznacza uchwała KRRiT? Kołodziejski: To doprecyzowanie interpretacji obowiązującego prawa, aby nie było wątpliwości
Specjalna uchwała KRRiT
We wrześniu Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przegłosowała przedłużenie koncesji dla telewizji TVN24. W głosowaniu uzyskano bezwzględną większość głosów – za przedłużeniem koncesji były 4 osoby, 1 przeciw.
Przed głosowaniem KRRiT jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie „podjęcia działań mających na celu uporządkowanie zasad rozpowszechniania programów radiowych i telewizyjnych w Polsce w zakresie możliwości działania podmiotów spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego”.
Zobowiązuje ona przewodniczącego do wezwania wszystkich podmiotów do dostosowania swojej struktury właścicielskiej do obowiązujących przepisów. Jak informowaliśmy wczoraj, szef KRRiT wezwał już wszystkich nadawców do przedstawienia swojej struktury właścicielskiej. Mają na to 3 tygodnie
— informuje teraz portal wirtualnemedia.pl. Jak czytamy, za nieprzesłanie dokumentów lub przekazanie nierzetelnych informacji przewidziano karę pieniężną dla osoby „kierującej działalnością dostawcy usługi medialnej”.
Sprawa trafi do TK?
W uchwale tej w kilku punktach wyznaczone są pewne kierunki działań i zobowiązania przewodniczącego
— powiedział PAP również we wrześniu szef KRRiT.
Jak dodał, podjęta przez KRRiT uchwała „doprecyzowuje interpretację obecnie obowiązującego prawa, aby nie było żadnych wątpliwości, jak KRRiT kolegialnie - jako organ ds. regulacji rynku audiowizualnego w Polsce - interpretuje zapisy ustawy o radiofonii i telewizji, obowiązujące w Polsce od 1992 roku”.
Wobec tego, że ostatnio w przestrzeni publicznej pojawiło się bardzo wiele różnych interpretacji - choćby artykułu 35. ustawy o radiofonii i telewizji - tego, czy spółki spoza Europy mogą być większościowymi udziałowcami polskiego koncesjonariusza czy nie i jak do tego ma się fakt, że ostatecznie podmiotem dominującym jest spółka spoza Europy. To jest zamknięte w interpretacji, która jest wprost wskazana w tej właśnie uchwale
— tłumaczył przewodniczący KRRiT.
Nad treścią uchwały debatowali wszyscy członkowie KRRiT, zagłosowali jednogłośnie. To po prostu wyrażenie naszego stanowiska, aczkolwiek jest to sprawa wewnętrzna, bo zobowiązuje przewodniczącego KRRiT, czyli mnie, do podejmowania pewnych czynności
— dodał Kołodziejski. Dopytywany, o jakie konkretnie działania chodzi, odparł: „zasięg tej uchwały jest szeroki, dlatego dzisiaj nie chcę wypowiadać się więcej”.
Zdaniem portalu wirtualnemedia.pl przewodniczący KRRiT w tym tygodniu zwróci się o zbadanie zgodności artykułu 35 ustawy o radiofonii i telewizji z konstytucją.
Wnioski w tej sprawie mają trafić do prezydenta, premiera oraz ministra kultury. KRRiT nie może bowiem bezpośrednio wystąpić do TK.
olnk/wirtualnemedia.pl/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/media/571453-szef-krrit-ma-wyslac-wnioski-tk-zbada-ustawe-medialna