W październiku mija 30 lat od emisji pierwszej audycji Radia Warszawa. „Dobrze, że jesteś” - to hasło na świętowanie 30-lecia, z którym rozgłośnia katolicka wychodzi dziś do słuchaczy.
Z tej okazji w Mazowieckim Teatrze Muzycznym odbyła się ten weekend uroczysta gala. Dopisali goście, niektórzy bardzo znaczący w swoich środowiskach. Specjalne listy skierowali do Zespołu premier Mateusz Morawiecki oraz Marszałek Adam Struzik. Ale najważniejsza była niezwykła atmosfera, serdeczność i życzliwość pokazujące, że księżom kierującym Radiem Warszawa i całemu zespołowi udało się zbudować prawdziwą wspólnotę opartą na wartościach chrześcijańskich.
Potwierdziło się to, o czym nasi Czytelnicy też wiedzą - Radio Warszawa to medium ciepłe, optymistyczne, warszawskie i mazowieckie z ducha, bardzo rodzinne, udzielające mądrych podpowiedzi w sprawach życiowych, łączące także ponad podziałami, ewangelizujące w nowoczesny ale nie infantylny sposób.
Jego siła jest profesjonalizm twórców, precyzyjny dobór tematów, szukanie światła w życiu człowieka. Ale też świetnie dobrana, towarzysząca muzyka. Dlatego na gali nie mogło jej zabraknąć na żywo. Zestaw standardów muzycznych w wykonaniu zespołu Gang Tango był na najwyższym poziomie.
Dziękuję wszystkim tu obecnym, na pierwszym miejscu Panu Bogu, który ewidentnie nam błogosławi, troszczy się o nas. (..) Dziękuję słuchaczom, którzy są z nami od 30 lat, bez was nie mieliśmy racji bytu. Dziękuję, że jesteście i za to, jacy jesteście. Niech Pan Bóg wam wszystkim błogosławi
— mówił ksiądz Mariusz Wedziuk, dyrektor i redaktor naczelny Radia Warszawa.
Ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej biskup Romuald Kamiński powiedział:
Jestem z radia bardzo dumny chociaż ta duma nie jest zasłużona, to jest dzieło 30 lat. Widzimy owoce stabilności, przekształcania się a nie zamykania i otwierania na nowo. Kolejni dyrektorzy, biskupi nigdy tego nie uszczuplali tego, co było stworzono, ale dodawali. Dzięki temu Radio Warszawa może skutecznie ewangelizować, sprawiać, by dzięki niemu wielu ludzi mogło posuwać się dalej na drodze do zbawienia. Nie wiemy ilu ich jest, to zawsze tajemnica - ale swoje trzeba robić, bo Pan Bóg daje nam taką szansę.
W uznaniu dorobku Radia Warszawa dla dbania o substancję narodową szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk przyznał stacji medal „Pro Bono Poloniae”.
Dyplom przyznał także marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, ale nie wręczył go osobiście.
Warto podkreślić, że stację współutrzymują słuchacze, podejmujący zobowiązanie honorowego abonamentu.
ZOBACZ ZDJĘCIA Z UROCZYSTOŚCI (fot. wPolityce.pl):
Początki Radia Warszawa związane są z listem skierowanym do ówczesnego Prymasa Polski, kard. Józefa Glempa, wnoszącym o zgodę Prymasa na założenie katolickiej rozgłośni. Historyczny maszynopis z datą 2 marca 1991 roku udostępniła Maria Szymańska, współzałożycielka Radia Warszawa i wicedyrektor Katolickiego Radia Warszawa, wówczas jeszcze z siedzibą w Miedzeszynie.
Idea rozgłośni zrodziła się z potrzeby dotarcia do szerszego kręgu wiernych, a dzięki możliwościom, jakie daje nowe medium, głoszenia rekolekcji, popularyzację nauczania Kościoła Katolickiego i Ojca Świętego, katechizację dzieci i młodzieży, prezentację wartościowej kultury chrześcijańskiej, a także o wspólną modlitwę ze słuchaczami. Radio Warszawa (106, 2 FM) zostało utworzone w Archidiecezji Warszawskiej w 1991 roku, a jego siedzibą była wówczas Parafia Matki Bożej Dobrej Rady w Miedzeszynie w granicach m. st. Warszawy.
Była to jedna z pierwszych rozgłośni katolickich w Polsce, a jej założycielem i pierwszym dyrektorem został proboszcz parafii, ks. Tadeusz Łakomiec. Po ustanowieniu 25 marca 1992 roku Diecezji Warszawsko - Praskiej rozgłośnia stała się stacją tej diecezji, a w roku 1996 zmieniła siedzibę na ul. Floriańską 3 w Warszawie oraz nazwę na „Radio Warszawa - Praga”. W 2006 roku powrócono do pierwotnej nazwy „Radio Warszawa”.
Trzydziestoletnia historia Radia Warszawa to także historia pokolenia młodych ludzi urodzonych na początku lat 90-tych. „Radio-świętowanie” rozpoczęli w marcu b.r., publikując w mediach społecznościowych kopię wspomnianego na wstępie listu. W kolejnych miesiącach na antenie rozgłośni wspominano najważniejsze postacie związane z początkami działania radiostacji i znaczące wydarzenia w jej historii; opowiadano historie bliskie pokoleniu równolatków Radia Warszawa; emitowano na antenie „Perły trzydziestolecia”, czyli wybór najciekawszych audycji z 3 dekad funkcjonowania radia.
Znaczące zaangażowanie słuchaczy wzbudziła akcja: „Daj się wpisać w historię” zachęcająca do publikacji przesłań i komunikatów dla potomnych za pomocą dedykowanej zakładki na stronie radia. Zebrane teksty zostaną zamknięte w kapsule czasu i ukryte w sekretnym miejscu w bazylice katedralnej pw. św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika.
Serdecznie gratulujemy księżom, zespołowi i słuchaczom. Przypominamy, że Radia Warszawa można słuchać na 106,2 FM na Mazowszu oraz na całym świecie w internecie.
mak
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/media/568645-stacja-ktora-stworzyla-prawdziwa-wspolnote