Szef KRRiT Witold Kołodziejski jest gotowy pójść na kompromis ws. ustaw medialnej. Przeciwni mają być inni członkowie Rady. Według informacji, które podał wirtualnemedia.pl, niemal „cała Rada jest za nieprzedłużaniem koncesji dla TVN24”.
CZYTAJ WIĘCEJ: KRRiT przekazała marszałkom Witek i Terleckiemu uwagi do ustawy medialnej. Co w nich zawarto? SPRAWDŹ
Uwagi KRRiT do ustawy medialnej
KRRiT przekazała we wtorek marszałkom Sejmu Elżbiecie Witek i Ryszardowi Terleckiemu uwagi do projektu nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. KRRiT proponuje m.in. rozważenie rozwiązań, wyłączających ograniczenia dot. kapitału zagranicznego w przypadku zawarcia odpowiednich umów na zasadach wzajemności.
W ramach konsultacji międzyresortowych, KRRiT przekazała na ręce pani marszałek Sejmu Elżbiety Witek uwagi do projektu nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. KRRiT zwraca uwagę na potrzebę doprecyzowania przepisów przejściowych, dotyczących rozpoczętych postepowań koncesyjnych
—poinformowała Rada.
Jak podano, „przewodniczący KRRiT skierował także pismo do wicemarszałka Ryszarda Terleckiego z prośbą o rozważenie możliwości wprowadzenia również innych zmian w nowelizowanej ustawie”. Wyjaśniono, że „proponowane zmiany mają charakter deregulacyjny i polegają na ułatwieniu uruchamiania w Polsce programów radiowych i telewizyjnych, rozpowszechnianych w sposób inny niż rozsiewaczy naziemny, przez zastąpienie systemu koncesyjnego zezwoleniami na rozpowszechnianie satelitarno-kablowe”.
Rada poinformowała PAP, że „przewodniczący KRRiT proponuje również rozważenie rozwiązań, wyłączających stosowanie ograniczeń związanych z kapitałem zagranicznym w przypadku zawarcia stosownych porozumień lub umów międzynarodowych na zasadach wzajemności”.
Szczegóły złożonych propozycji
Co zawierają uwagi przekazane marszałkom? Jak informuje portal wirtualnemedia.pl, Rada proponuje żeby „osoby zagraniczne lub spółki zależne, o których mowa w art. 35, posiadające w dniu wejścia w życie ustawy koncesje na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych, dostosowały swoją strukturę kapitałową oraz swoje umowy lub statuty do ograniczeń, w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy”.
Nowe propozycje dotyczą również zawieszenia postępowań o przedłużenie koncesji.
Koncesje udzielone nadawcom, o których mowa w ust. 1, które wygasają w okresie do 9 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, trwające w stosunku do tych nadawców postępowania w przedmiocie udzielenia koncesji, o których mowa w art. 35 ustawy zmienianej w art. 1 ulegają zawieszeniu do dnia upływu 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy
—czytamy w propozycji, do której dotarł portal Wirtualnemedia.pl.
Rada wróciłaby do postępowań po sześciu miesiącach od wejścia ustawy w życie.
Porozumienie z Amerykanami
Według informacji portalu, niemal cała Rada jest za nieprzedłużeniem koncesji TVN24 i innych stacji z TVN Grupy Discovery. Propozycje Kołodziejskiego mają jednak dawać pole do ponownego porozumienia się z Amerykanami. Szef KRRiT proponuje umożliwienie działanie w kraju takich podmiotów jak TVN Grupa Discovery poprzez zawarcie umów międzynarodowych.
Koncesja może być również udzielona: spółce zależnej, w rozumieniu Kodeksu spółek handlowych, od osoby zagranicznej - których siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie nie będącym członkiem Europejskiego Obszaru Gospodarczego, z którym Rzeczpospolita Polska zawarła stosowne porozumienie lub umowę międzynarodową na zasadach wzajemności
—brzmi propozycja Kołodziejskiego, która wpłynęła do Terleckiego.
Jak zaznacza serwis, aby taki spełnić taki postulat, potrzebna byłaby nowa umowa z Waszyngtonem. Nie wiadomo jednak czy na jej podpisanie zgodziłaby się administracja prezydenta Joe Bidena.
Przy zachowaniu zasady wzajemności ograniczenia dotyczące udziału kapitału zagranicznego w spółkach wykonujących koncesje (lub zezwolenia) mogły zostać zniesione co wpłynęłoby pozytywnie na rozwój stosunków wzajemnych oraz na wzbogacenie krajobrazu mediów w obu państwach
—przekonuje Kołodziejski, wskazując Francję jako przykład tego typu rozwiązań.
Propozycje złożone przez szef KRRiT zakładają również możliwość rezygnacji z koncesji w przypadku stacji dostępnych satelitarnie.
kk/Wirtualnemedia.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/media/559457-czego-dotycza-uwagi-do-nowelizacji-ustawy-medialnej