Wewnątrz Agory wybuchł ostatnio konflikt pomiędzy zarządem a naczelnymi „Wyborczej”, którzy nie zgadzają się na proponowane przez firmę zmiany. Spór narasta, a jego finał nadal pozostaje wielką niewiadomą.
CZYTAJ TAKŻE:
Jak poinformował w środę zarząd Agory segment prasowy spółki (obejmujący przede wszystkim „Gazetę Wyborczą” i portal wyborcza.pl) zostanie połączony z pionem gazeta.pl w jeden obszar biznesowy „realizujący wspólny cel wzrostu subskrypcji cyfrowych oraz wpływów reklamowych ze wszystkich powierzchni serwisów internetowych Agory S.A.”. Firma rozpoczęła przegląd opcji strategicznych, które dotyczą działalności internetowej.
Zarząd Agory wyjaśnił ten ruch w mailu wysłanym do pracowników. Twierdzi, że jest to spowodowane „konfliktem modeli biznesowych” i „wewnętrzną konkurencją”. Przeciwni planowanemu połączeniu i zwolnieniu wydawcy „Wyborczej” Jerzego Wójcika, są naczelni tytułu i część dziennikarzy. Wyrazem ich protestu jest list, który podpisało już ponad 230 osób.
Mail naczelnych „Wyborczej”
Portal wirtualnemedia.pl informuje, że „w czwartek kierownictwo „Wyborczej” wysłało kolejny mail”.
Naczelni piszą w nim, że nie akceptują „ani treści, ani trybu decyzji zarządu” przekazanej im 8 czerwca i „ogólnikowo potwierdzonej” w komunikacie Agory dzień później. Ich zdaniem połączenie Wyborcza.pl i Gazeta.pl „ma sens i przyszłość jedynie jako rozszerzenie i rozwinięcie modelu opartego na płatnej prenumeracie, tj. subskrypcji cyfrowej”
— czytamy.
Jak dodają, doświadczenie i kompetencje w tej dziedzinie ma zespół Wyborcza.pl, nie ma ich natomiast zespół i kierownictwo „darmowego portalu Gazeta.pl, nie jest więc sensowne ani możliwe powierzenie tym ostatnim podmiotom kierowania projektem i procesem tego połączenia”
— podaje portal wirtualnemedia.pl.
Zdecydowana obrona wydawcy „Wyborczej”
Jak podkreślają naczelni zwolnienie Wójcika „nie jest do przyjęcia”. Wydawcę określają mianem „twórcy sukcesu” transformacji cyfrowej „Wyborczej”, który wyraża się liczbą płatnych prenumerat cyfrowych.
To właśnie Jerzy Wójcik powinien kierować połączeniem serwisu Wyborcza.pl z portalem Gazeta.pl. Do tego celu nasz obecny wydawca powinien dobrać zespół menedżerów, którzy już zdobyli unikalne w Polsce doświadczenia, mają kompetencje oraz osiągnęli sukcesy w tej dziedzinie
— piszą autorzy maila, wśród których są I zastępca redaktora naczelnego Jarosław Kurski, wicenaczelni Aleksandra Sobczak, Roman Imielski, Bartosz Wieliński i Mikołaj Chrzan.
Naczelni „Wyborczej” nie chcą zaakceptować przejęcia „serwisu Wyborcza.pl przez portal Gazeta.pl pod kierownictwem szefów tego ostatniego”. Nie zgadzają się także na podporządkowanie „GW” wydawcom portalu gazeta.pl. Decyzję podjętą przez zarząd Agory odczytują „jako niszczenie wartości i marki biznesowej Gazety Wyborczej oraz jako poważne zagrożenie ‘orlenizacją’”.
Na to nie ma naszej zgody. Wzywamy zarząd do wycofania się z takich planów. Jeśli jednak zarząd postanowi przeprowadzić połączenie wbrew naszemu stanowisku, sprzeciwimy się temu kategorycznie i publicznie. Zastosujemy wszelkie dostępne środki w obronie Gazety Wyborczej, filaru polskiej demokracji
— kończą autorzy.
mm/wirtualnemedia.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/media/554461-konflikt-w-srodowisku-gazety-wyborczej-o-co-chodzi