Po tym, jak sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu przyjęła we wtorek krytyczny wobec wydawnictwa Ringier Axel Springer dezyderat, redaktor naczelny portalu Onet postanowił pożalić się na liczbę pozwów otrzymanych przez jego redakcję i pracujących w niej dziennikarzy od instytucji państwowych i polityków związanych z obozem władzy. W podobnym tonie wypowiedział się we wtorek dziennikarz „Gazety Wyborczej”.
CZYTAJ WIĘCEJ:
„Media nigdy nie wygrają z władzą”
Onet we wspomnianym tekście wylicza, że w ciągu ostatnich pięciu lat wysłano niemal 100 pozwów, głównie przeciw dziennikarzom Onetu, „Newsweeka” i „Faktu”.
W sumie od 2016 r. otrzymaliśmy 79 pozwów cywilnych i 17 karnych. Dziś wciąż toczy się przeciwko nam 37 spraw. Aż osiem postępowań zostało wszczętych z art. 212 Kodeksu karnego (mówiącego o „zniesławieniu”), za który grozi kara pozbawienia wolności
—czytamy.
Węglarczyk w rozmowie z serwisem Wirtualnemedia.pl podkreśla, że media nigdy nie wygrają z żadną władzą.
Wszystko zależy tylko od tego, jak daleko zechce się posunąć, jak bardzo zdecyduje się być opresyjna. Media nigdy nie wygrają z władzą, podkreślam: nigdy. Na dłuższą metę można to rozmaicie interpretować, ale na krótką metę władza zawsze jest w stanie zamknąć usta mediom
—powiedział.
Jednak im mniejsza firma medialna jest poddawana takim naciskom, tym jest groźniej, a firma gorzej radzi sobie z pozwami. Zresztą są też inne metody walki władzy z mediami. To na przykład - konsultowany teraz - podatek od mediów, ale także nie rozmawianie z nami. Rządzący wpadną jeszcze na kilka takich pomysłów i w efekcie są w stanie wykończyć każdą firmę medialną
—dodał.
Proszę dopisać te, które Mark Dekan wytacza innym dziennikarzom. Z art.212 kk.
—napisał dziennikarz portalu wPolityce.pl Wojciech Biedroń.
„GW” liczy pozwy
Na pozwy ze strony instytucji państwowych i polityków związanych z obozem władzy narzeka również „Gazeta Wyborcza”. Dziennik w grudniu zeszłego roku poinformował o 57 toczących się „akcjach prawnych względem redakcji i poszczególnych dziennikarzy ze strony osób i instytucji powiązanych z władzą polityczną”.
We wtorek dziennikarz „GW” Bartosz Wieliński poinformował o 60 pozwie „Gazety Wyborczej” przez państwo.
Już jest kolejny pozew od Ziobry! Czyli razem dziś przyszły dwa. W sumie @gazeta_wyborcza została pozwana przez państwo #PiS 60 razy!!!
—napisał Wieliński.
„Rz” o „haraczu”
Z kolei na tytułowej stronie dzisiejszego wydania „Rzeczpospolitej” możemy przeczytać o „haraczu”, który jest „już legalny”. Autorzy tekstu - Paweł Rochowicz i Michał Kolanko nawiązują tym samym do dwóch wyroków TSUE korzystnych dla Polski i Węgier.
Zalegalizowanie węgierskiego podatku reklamowego jest o tyle istotne, że może mieć znaczenie dla losów podobnej polskiej daniny, której projekt pojawił się w lutym. Ma ona bowiem - tak jak na Węgrzech - obciążać media publikujące reklamy.
W tekście przytoczono opinię doradcy podatkowego, którego zdaniem „nakładanie wysokich danin na media może wkraczać w sferę swobód obywatelskich gwarantowanych Europejską Kartą Praw Podstawowych”.
Jeśli taki podatek bezpośrednio lub pośrednio przyczyni się do osłabienia wolnych mediów, może to naruszać swobodę wypowiedzi i dostępu do informacji
—przekonuje Stanisław Gordziałkowski.
CZYTAJ WIĘCEJ:
„Haracz już legalny”? Trzeba przyznać, że „Rz” w „ciekawy” sposób skomentowała wczorajsze wyroku Trybunały Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Czy sędziowie w Luksemburgu wiedzą, że zgodzili się na „haracz”?
kk/Wirtualnemedia/”Rz”
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/media/543419-onet-liczy-pozwy-od-wladzy-rz-o-legalnym-haraczu