Wskutek wojny w rodzinie TVN opinia publiczna poznaje głębokie mechanizmy działania tej telewizji i może się wyzbyć złudzeń. Stanisław Janecki komentuje na łamach tygodnika „Sieci” ostatnie wydarzenia związane z TVN i opublikowanym w mediach listem „pracowników TVN”.
CZYTAJ WIĘCEJ: Brudna wojna w TVN. W nowym „Sieci” o sytuacji na Wiertniczej. A także o „Najemniku Gowina” i pandemii: „Trzecia fala i co dalej?”
Wszystko, co się dzieje wokół TVN, nie jest sprawą między firmą a jej pracownikami, nie jest wewnętrznym problemem korporacji, chodzi bowiem o nadawcę nie tylko mającego wpływ na rynek telewizyjny, lecz także na polskie życie społeczne, polityczne, kulturalne […]. Pod pozorem dbałości o standardy, w tym etyczne, w całej tej batalii chodzi o strach, czy telewizja TVN będzie mogła odgrywać swoją dotychczasową rolę: nie tylko obserwatora i korektora politycznej, społecznej czy kulturowej rzeczywistości, lecz również jej kreatora
—pisze Janecki.
Publicysta wskazuje również, że „obiektywnie TVN jest zasobem określonej opcji politycznej, społecznej czy kulturowej niezależnie od deklaracji czy nawet intencji ludzi kierujących tą stacją i w niej zatrudnionych […]”.
To się nie zmieniało mimo zmian właścicielskich oraz w obrębie ciał zarządczych i nadzorczych […]. Zmieniały się tylko metody zarządzania. Ale czy faktycznie aż tak bardzo, jak to sugerują „pracownicy TVN” i operator Kamil Różalski? A może po prostu każda ekipa była „dobra” dla swoich, a „niedobra” dla tych, którzy swoimi być nie mogli?
—czytamy.
Janecki stwierdza też:
Formalny powód „wojny w rodzinie” jest stary jak świat – pieniądze […]. I ten trywialny w gruncie rzeczy cel miałby pogrzebać tak wspaniałe dzieło jak TVN. Wspaniałe dlatego, że – jak napisali „pracownicy TVN”: „Wszyscy chcieli pracować w TVN, a Mariusz Walter chciał pracować ze wszystkimi, którzy mogli pomóc mu w tworzeniu i rozwoju stacji […] Sielankowy obraz malowany przez „pracowników TVN” służy pokazaniu różnicy po przejęciu TVN przez Discovery, a szczególnie po pozbyciu się zasłużonych dla stacji menedżerów i nastaniu ery Katarzyny Kieli.
Jednocześnie autor podkreśla:
Każdy, kto cokolwiek wie o TVN, ten sielankowy obraz uzna za oczywisty kicz.
Podaje także przykłady potwierdzające tę opinię. Janecki zaznacza jednak, że trudno ocenić…, „co we wpisie Kamila Różalskiego oraz liście „pracowników TVN” jest elementem walki o ich prawa i pieniądze, co wynika z żalu i poczucia krzywdy, więc może być przejaskrawione bądź naciągnięte, a co jest opisem faktów […]”.
Cytując te stanowiska, trzeba o tym pamiętać […]. Podają poważne zarzuty, które jednak nie zostały udokumentowane […]. W liście „pracowników TVN” pada poważny zarzut, że dziennikarze stacji mieli „zakaz informowania opinii publicznej” o aferze szczepionkowej, gdyż poza kolejnością zaszczepili się Katarzyna Kieli i Edward Miszczak […]. W liście padają też zarzuty o łamanie praw pracowniczych
—podkreśla publicysta.
W podsumowaniu autor zauważa:
Wskutek wojny w rodzinie (TVN, Discovery) opinia publiczna dowiaduje się, jak wygląda codzienność w telewizji, której ważna część posługuje się dewizą: „Cała prawda całą dobę”. Jeśli ten obraz jest prawdziwy, mielibyśmy moralizatorów pouczających innych, którzy sami łamaliby zasady etyczne. Mielibyśmy otwarte, a nawet bezczelne korzystanie z przywilejów bez cienia poczucia winy. Mielibyśmy tolerowane konflikty interesów i mieszanie się świata polityki, biznesu, rozrywki. Mielibyśmy nieformalne układy decydujące o polskich sprawach, ale przed opinią publiczną ukryte. Mielibyśmy wreszcie łamanie wielu praw i zasad. I nie byłaby to tylko kwestia ostatniego roku czy dwóch, tyle że wcześniej udawało się wiele tajemnic zachować. To, że teraz wypływają, może mieć pozytywny wpływ na polskie życie publiczne. Opinia publiczna poznaje mechanizmy funkcjonowania jednej z ważnych telewizji i może się wyzbyć złudzeń, jeśli je jeszcze miała.
Więcej w najnowszym numerze „Sieci”, w sprzedaży od 8 maca br., także w [formie e-wydania, wystarczy kliknąć TUTAJ.
Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl i oglądania ciekawych audycji telewizji wPolsce.pl.
kk
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/media/542224-co-sie-dzieje-w-tvn-janecki-wyjasnia-na-lamach-sieci