W piątek „Gazeta Wyborcza” skończyła 31 lat. Z tej okazji pokazała na Twitterze swój pierwszy numer z 8 maja 1989 roku. Jednak jeden szczegół zaskoczył internautów. Gdzie się podziało logo „Solidarności”?
CZYTAJ RÓWNIEŻ: NASZ WYWIAD. Reszczyński: „GW” została zbudowana na gigantycznym oszustwie. Okazała się gazetą utrwalającą postkomunizm
CZYTAJ TAKŻE: Smutna refleksja Wyszkowskiego z okazji 31. rocznicy powstania „Gazety Wyborczej”: W ‘89 Michnika witał Jaruzelski
31 lat „GW”. Okładka bez „Solidarności”
8 maja 1989 roku, ukazał się pierwszy numer „Gazety Wyborczej”. Z tej okazji redakcja udostępniła na Twitterze okładkę sprzed 31 lat. Jednak pewien szczegół przykuł uwagę internautów. Zwrócono bowiem uwagę, że zniknęło z niej logo „Solidarności”. Uczyniono to celowo? Czy też doszło do - symbolicznej - wpadki?
Agora się tłumaczy. Logo „S” wróciło
Agora stwierdziła, że doszło do zwykłego błędu. Po kilku godzinach serwis wyborcza.pl skasował tweeta z nieprawidłową okładką i pojawił się z nowy, z czerwonym logo „S”.
Podczas obróbki graficznej skanu z okładki zniknęły kolorowe elementy - taki plik omyłkowo znalazł się na Twitterze. W tej chwili na profilu „Gazety Wyborczej” na Twitterze dostępny jest post z oryginalną pierwszą stroną pierwszego wydania dziennika. Dzięki internautom udało się to szybko wychwycić i poprawić
— powiedziała portalowi Wirtualnemedia.pl Agata Staniszewska, rzecznik prasowa spółki.
„Nie ma wolności bez Solidarności”
„Gazeta Wyborcza” powstała na podstawie uzgodnień Okrągłego Stołu jako organ prasowy Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” w kampanii wyborczej przed wyborami parlamentarnymi w 1989 roku. Po zerwaniu współpracy przez związek kontynuowała działalność jako niezależny dziennik.
Od początku w winiecie pisma znajdowało się hasło „Nie ma wolności bez Solidarności”, a nazwa związku była wypisana charakterystyczną czerwoną solidarycą, której twórcą jest Jerzy Janiszewski. Jesienią 1990 r. gazeta utraciła prawo do posługiwania się logo Solidarności.
kpc/wirtualnemedia.pl/Twitter
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/media/499728-gw-pokazala-pierwszy-numer-zniknelo-logo-solidarnosci