Grupa Agory obniża pensje dziennikarzom i zwalnia w ramach „solidarności z narodem”? — to pytanie zadała Joanna Lichocka, poseł PiS i członek Rady Mediów Narodowych. Dotyczy rozmowy, która wywiązała się w Radiu Zet.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wybory w innym terminie, a może dymisja Dudy? Sasin odpowiada na spekulacje i przyznaje: Wybory 10 maja trudne do zrealizowania
Obniżki pensji w Radiu Zet
Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin gościł w poniedziałek w porannej audycji Radia Zet. W pewnym momencie, już w internetowej części programu. Prowadząca zapytała o to, kiedy rząd… obniży sobie pensje.
A kiedy redaktorzy, dziennikarze obniżą sobie pensje? No, pani redaktor, można sobie takie same pytania zadawać
— odparł Sasin.
U mnie zostały obniżone w firmie
— wtrąciła dziennikarka Radia Zet Beata Lubecka.
No to, to chwała w takim razie
— skomentował wicepremier.
W tym momencie prowadząca wypowiedziała słowa, które brzmią niejednoznacznie:
W ramach solidarności z narodem… Wiele osób będzie się borykało z takimi rzeczami, plus wiele osób nawet traci pracę. Więc dlaczego rząd nie zachowa się solidarnie?
Sasin przypomniał o obniżonych pensjach parlamentarzystów i stwierdził, że dyskusja zmierza „w stronę absurdu”.
Cięcia w rozgłośni w ramach „solidarności z narodem”?
Poseł PiS i członek Rady Mediów Narodowych Joanna Lichocka zwróciła uwagę na słowa dziennikarki Radia Zet o „solidarności z narodem”. Czy dotyczyły obniżki w jej firmie, czy też była to część pytania do gościa audycji?
Portal gazeta.pl (należący do Agory), podaje pierwszą wersję interpretacji.
Lubecka odpowiedziała, że w jej redakcji właśnie obniżono pensje. Dziennikarka dodała, że zostało to zrobione „w ramach solidarności z narodem”, ponieważ wiele osób boryka się z takim samym problemem lub nawet traci pracę
— czytamy.
Lichocka stwierdziła:
Grupa Agory obniża pensje dziennikarzom i zwalnia w ramach „solidarności z narodem”? Tak utrzymuje się w radiu Zet. Ciekawe
Coraz większe kłopoty Agory?
O czym mowa? Chodzi o poważne kłopoty w Agorze (właściciel „Gazety Wyborczej”, udziałowiec w Radiu Zet). Pod koniec marca spółka ogłosiła zwolnienia grupowe, później była mowa o obniżeniu pensji. Kryzys związany z z koronawirusem jest naprawdę poważny, bo Agora zdecydowała nawet o zamknięciu miesięczników „Logo” oraz „Avanti”, a większość pracowników tych tytułów została zwolniona.
CZYTAJ TAKŻE: Musi być źle. W połowie kwietnia zapewniali, że nie będzie zwolnień. Agora zamyka jednak dwa magazyny i zwalnia pracowników
Teraz pojawiają się kolejne informacje o poważnych krokach ze strony spółki. Jak podaje serwis wirtualnemedia.pl, Agora zaczęła rozmowy dotyczące sprzedaży firmie Mieszkanie.pl spółki Domiporta kupionej 12 lat temu. Jednocześnie dokona odpisu w kwocie 59,5 mln zł na spadek wartości jej udziałów, a spółka gastronomiczna Foodio Concepts wnioskuje o upadłość.
Jak również czytamy, w połowie kwietnia Agora porozumiała się z działającą w firmie NSZZ „Solidarnością” co do warunków obniżenia o jedną piątą wynagrodzenia i czasu pracy przez sześć miesięcy. Oszczędzi na tym ok. 25 mln zł. Ustalono, że obniżka wynagrodzenia dotyczyć będzie pracowników etatowych ze stałą pensją, zarabiających więcej niż najniższa krajowa. Te osoby będą też miały o 20 proc. mniej przydzielanych zadań.
kpc/Radio Zet/gazeta.pl/Twitter/wirtualnemedia.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/media/498633-agora-obniza-pensje-w-ramach-solidarnosci-z-narodem