Redakcja węgierskiego portalu PestiSrácok.hu poinformowała, że wysłała list w języku polskim do dziennika „Fakt”, w którym wyjaśnia swoje stanowisko w sprawie zarzutów stawianych Donaldowi Tuskowi.
Przypomnijmy: gdy Donald Tusk pośrednio porównał premiera Orbana do nazistów w wywiadzie dla niemieckiego tygodnika „Der Spiegel”, Węgrzy odpowiedzieli przywołaniem „dziadka z Wermachtu”; chcieli zwrócić uwagę, że były premier Polski nie powinien sięgać po tego typu porównania. Na to z kolei oburzyła się redakcja „Faktu”, która zażądała… przeprosin od Węgrów za rzekome posługiwanie się nieprawdą.
Nie twierdziliśmy, że dziadek Donalda Tuska był członkiem SS, ponieważ wiemy dokładnie, że nie było to możliwe. Jednocześnie fakt, że Józef Tusk był członkiem Wehrmachtu, jest faktem historycznym. W naszym liście zwracamy się do naszych polskich kolegów, aby czerpali informacje z autentycznych, wiarygodnych źródeł i aby nie dawali się nabrać kłamstwom lewicowo-liberalnej propagandy i nie wpadali w kopane przez nią dołki -
— informuje PestiSrácok.hu.
Drodzy polscy koledzy! Redakcja PestiSrácok.hu z przyjemnością przeczytała, że tysiącletnia przyjaźń polsko-węgierska, którą nosimy w naszych sercach od początku naszego istnienia, ma dla was również wielką wartość. Zapewniamy, że w przyszłości będziemy nadal pielęgnować przyjaźń polsko-węgierską, a jednocześnie cieszymy się, że jest to nadal nasza wspólna misja z wami. Dziękujemy za list, w związku z którym chcielibyśmy zwrócić uwagę na fakt, że portal PestiSrácok.hu nie rozpowszechniał fałszywych wiadomości w swoim artykule na temat rodzinnej przeszłości Tuska, jak fałszywie twierdziły niektóre media, nie zgadzające się z duchem i ideami naszego portalu.
Redakcja podkreśla także, że skorygowała informację odnoszącą się do zdjęcia, które miało przedstawiać Józefa Tuska w mundurze Wermachtu:
Portal PestiSrácok.hu stwierdził, że w Polsce odbyła się debata na temat tego, czy Tuska rzeczywiście można zobaczyć na tym zdjęciu i czy zdjęcie to rzeczywiście znajduje się w niemieckich archiwach. Potem stało się i dla nas jasne, że jest to bardzo wątpliwe i z tego powodu zaktualizowaliśmy artykuł następnego dnia.
Debata wokół zdjęcia nie zmienia jednak faktu, że Józef Tusk był żołnierzem Wehrmachtu, a więc kolaborował z Niemcami. Chcielibyśmy prosić Państwa o sprawdzenie informacji w przyszłości. (…) W naszym artykule wzywaliśmy Donalda Tuska do większej ostrożności w porównywaniu kogoś do nazistów, ponieważ swoją opinią o premierze Węgier jako naziście obraził Węgry i Węgrów. Jeszcze raz dziękujemy za list i nadal możecie na nas liczyć w ramach polsko-węgierskiej przyjaźni -
— czytamy na portalu.
Gił
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/media/497310-wegierski-portal-odpowiada-faktowi-to-fakt-historyczny