Linia programowa każdej gazety, jej zależności, powiązania, najlepiej uwidaczniają się w momentach kryzysów, przesileń. Wtedy widać, komu gdzie najbliżej.
Warto zatem zanotować w jaki sposób założony przez Niemców dla Polaków dziennik „Fakt” opowiada swoim czytelnikom o brutalnym ataku Donalda Tuska na premiera Viktora Orbana oraz Węgrów i złości, jakie wzbudziło to u naszych bratanków.
Przede wszystkim zaskakuje odwracanie kota ogonem w sprawie, która zaczęła się od wypowiedzi byłego szefa Rady Europejskiej.
Przypomnijmy, jak było. W opublikowanym dwa dni temu przez niemiecki tygodnik „Der Spiegel” (swoją drogą - co za brak wyczucia!) wywiadzie Tusk, obecny szef Europejskiej Partii Ludowej, sięga po takie porównanie:
Spiegel: Czy Węgry nadal są demokracją?
Tusk: Orbán rządzi na Węgrzech środkami nadzwyczajnymi od czasu kryzysu uchodźczego. Wykorzystuje strach przed migracją, a teraz przed wirusem, aby rozszerzyć swoją władzę. Niektóre z jego środków prawdopodobnie będą uzasadnione. Jego podejście może nie budzić zastrzeżeń z formalno-prawnego punktu widzenia. Ale to nie ma nic wspólnego z duchem demokracji. Ile razy w naszej historii widzieliśmy, jak politycy stosują prawa, które zostały wprowadzone w celu rozszerzenia ich uprawnień? Wiemy to z Niemiec. Jestem pewien: Carl Schmitt…
Spiegel: …prawnik konstytucjonalista, który usprawiedliwiał reżim nazistowski…
Tusk:…tak, Carl Schmitt byłby bardzo dumny z Viktora Orbána.
Przypomnijmy: Carl Schmitt był niemieckim prawnikiem, konstytucjonalistą i politologiem, specjalistą w zakresie nauk o państwie i prawa międzynarodowego. W latach 1933–1945 członek NSDAP. Aż do 1936 roku - gdy wypadł z łask - budował prawne i ideologiczne podstawy rządów nazistów.
Na analogię między współczesnymi Węgrami a III Rzeszą zareagowała m. in. Mária Schmidt, dyrektor słynnego Domu Terroru w Budapeszcie, postać bardzo znana i szanowana w kręgach obozu rządzącego:
Szef EPP (EPL) Donald Tusk udzielił wywiadu, w którym brzmi jak Anne Applebaum i snuje paralelę między nazistami a premierem Orbanem, odnosząc się do sposobów walki z koronawirusem. A potem wzywa do „Blitzkriegu” w kwestiach ekonomicznych. Może nie poradził sobie z okropnymi oskarżeniami, które wysuwano przeciwko niemu w 2005-ym roku, gdy wykorzystywano to zdjęcie?
CZYTAJ WIĘCEJ: Węgrzy wściekli na Tuska za bezprecedensowy atak na Orbána. W odpowiedzi przywołali „dziadka z Wermachtu”. „Wylewa swój własny ból”
POLECAMY TAKŻE: Wypowiedź Tuska „unieważnia cierpienie i śmierć ofiar Shoah”. Na Węgrzech fala oburzenia po słowach szefa EPL ws. Orbána
Jak to przedstawił „Fakt”? Z kogo w tej historii zrobiono ofiarę, a z kogo atakującego?
W tytułach brzmi to tak:
Szok! Węgierskie media twierdzą, że dziadek polskiego polityka pracował z nazistami
Brutalny atak na Tuska
A w tekście:
Takiego międzynarodowego skandalu dawno nie było! Rządowe węgierskie media zaatakowały byłego premiera RP i szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska, pisząc, że jego dziadek sympatyzował z nazistami i zdradził ojczyznę. Artykuł zilustrowano spreparowanymi zdjęciami przedstawiającymi rzekomo dziadka Tuska w niemieckim mundurze.
I dalej:
Skąd atak? Sygnałem do napaści okazały się krytyczne słowa Tuska pod adresem premiera Węgier Viktora Orbana. Tusk skrytykował go za ograniczenia swobód obywatelskich w celu powstrzymania koronawirusa. Porównał go z Carlem Schmittem, nazistowskim prawnikiem (…).
Okazuje się więc, że słowa Tuska i wyciąganie pałki nazistowskiej w stosunku do demokratycznego rządu Węgier to „krytyka”, a węgierska odpowiedź to „brutalny atak”.
Zdjęcia pojawiające się w węgierskiej prasie faktycznie są fotomontażami, ale obrazują one nie samą sprawę „dziadka z Wehrmachtu”, a dyskusję, która się w polskich mediach - z użyciem tych fotomontaży - odbywała.
I jeszcze jedno - wbrew twierdzeniom „Faktu” nie ma żadnego przekonującego dowodu, że dziadek Donalda Tuska zdezerterował z wojska niemieckiego na stronę aliancką. Nie potwierdziły się też twierdzenia sztabu Tuska z roku 2005, że służył potem w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie - nie figuruje w żadnych zestawieniach archiwalnych.
gim
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/media/496921-fakt-z-odsiecza-dla-tuska-odwraca-kota-ogonem