„Wolne dziennikarstwo uratowane!” ; „UE wsparła twórców” - w ten sposób dzienniki „Fakt” i „Gazeta Wyborcza” świętują przegłosowanie w Parlamencie Europejskim dyrektywy o prawach autorskich, nazywaną często ACTA 2. Co więcej, drwi się z zaniepokojenia internautów, a głosy oburzenia nazywa się „agresywną propagandą”.
W poniedziałek kilka wielkich polskich dzienników ukazało się z pustymi pierwszymi stronami. Był to apel do europosłów, by poparli dyrektywę. I tak się właśnie stało. Teraz świętują.
CZYTAJ WIĘCEJ: Dzienniki z białymi okładkami i apel do europosłów: „Dyrektywa o prawach autorskich wzmocni niezależność prasy”
„Wolne dziennikarstwo uratowane!”
— wykrzykuje w tytule „Fakt”.
Triumf dziennikarstwa w Strasburgu! (…) Giganci jak Facebook czy Google, którzy dzisiaj zarabiają krocie na publikowaniu treści wytwarzanych przez dziennikarzy, pisarzy, naukowców, czy artystów, będą musieli podzielić się zyskami z wydawcami. Nie oznacza żadnej cenzury w sieci, którą straszy część polityków i blogerów
— twierdzi gazeta wydawana przez wielki niemiecko-szwajcarski koncern Ringier Axel Springer.
Mało tego, „Fakt” staje w obronie europosłów PO, którzy zagłosowali za dyrektywą. A że nie będą starać się o reelekcję w PE, to – jak opisuje ostro dziennik - nie muszą bać się… „agresywnej propagandy, że głosowali za cenzurą”.
„Unia Europejska wsparła twórców”
— czytamy na pierwszej stronie „Gazety Wyborczej”, która przybrała mniej ostrą formę ogłoszenia swojej „radości”.
Redakcja z Czerskiej stara się bronić ACTA 2, jak tylko może. Na kolejnych akapitach tekstu próbuje przekonać, że nie wpłynie ona bezpośrednio na życie użytkowników.
Memy, pastisze i remiksy w dalszym ciągu będą dozwolone. (…) Nie będzie też „podatku od linków”
— twierdzi „Wyborcza”.
Wielkie tytuły wydawane przez silne koncerny medialne nie boją się o zagrożenie dla wolności słowa? Cóż, ktoś powie: wszystko po staremu.
CZYTAJ WIĘCEJ:
OGLĄDAJ TELEWIZJĘ WPOLSCE.PL:
kpc/Fakt/Gazeta Wyborcza
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/media/439877-wolnosc-slowa-zagrozona-nie-dla-faktu-i-gw