Z ogromną dumą i radością możemy poinformować o wyróżnieniu dziennikarza portalu wPolityce.pl. Wojciech Biedroń otrzymał Główną Nagrodę Wolności Słowa Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich! Gratulujemy!
We wtorek miała miejsce ważna uroczystość w świecie mediów! Mowa o rozstrzygnięciu 26. edycji konkursu i rozdanie Nagród Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich za najlepsze prace w polskiej prasie, radiu, telewizji i internecie. Ceremonia wręczenia nagród odbyła się w Domu Dziennikarza przy ul. Foksal 3/5 w Warszawie. Portal wPolityce.pl (będący patronem medialnym wydarzenia) relacjonował dla Państwa tę uroczystość.
Nagrody SDP wzorowane są na najwyżej ocenianej na świecie amerykańskiej nagrodzie Pulitzera. Konkurs miał charakter otwarty i mogli w nim uczestniczyć wszyscy dziennikarze i fotoreporterzy. W tym roku Stowarzyszenie przyznało nagrody i wyróżnienia w 14 kategoriach tematycznych.
Laur Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich - to wyraz największego uznania dziennikarzy dla dziennikarzy. Tę szczególną nagrodę wręczono red. Jerzemu Jachowiczowi - publicyście tygodnika „Sieci” oraz portalu wPolityce.pl. Otrzymał ją za „odwagę i wyznaczanie standardów dziennikarstwa śledczego w wolnej Polsce”.
Bardzo dziękuję, to dla mnie naprawdę niespodzianka. Bez fałszywej skromności wydaje mi się, że wielu jest jeszcze dziennikarzy, trochę młodszych ode mnie, którym być może należałby się ten laur. Ale skoro tak się zdarzyło, to nie będę tego kwestionował. Kolej rzeczy była taka, znając swoje środowisko: „Komu damy laur? No nie ma komu. A jest lista tych, którzy mają dostać pośmiertnie? To weź kogoś, kto z niej jeszcze żyje”
— opowiadał z charakterystycznym humorem i skromnością red. Jerzy Jachowicz.
Główną Nagrodę Wolności Słowa (najstarszą z Nagród SDP) - otrzymał nasz redakcyjny kolega - Wojciech Biedroń, dziennikarz portalu wPolityce.pl, ale również tygodnika „Sieci” i telewizji wPolsce.pl, za artykuł „Jak mafia rządziła Warszawą” z tygodnika „Sieci”.
To nagroda najważniejsza, za publikacje w obronie demokracji i praworządności, demaskujących nadużycia władzy, korupcję, naruszanie praw obywatelskich, praw człowieka
— mówił prezes SDP Krzysztof Skowroński o przyznanej nagrodzie.
W oceanie dziadostwa, propagandy, na bezrybiu, jakim staje się polskie dziennikarstwo, wyróżniają się materiały Wojciecha Biedronia w tygodniku „Sieci”
— powiedział Witold Gadowski z SDP.
Niezwykle wspaniałe wyróżnienie, ważnym dla mnie momencie, bo na jesieni będzie 20-lecie mojej pracy dziennikarskiej. To jest historia opisana w tygodniku „Sieci”, ale wiele podobnych historii opisywałem na portalu wPolityce.pl. To zapiski zbydlęconego miasta. To materiał, po jakim bardzo długo myje się ręce. To końca życia pozostanie wizja papierowego miasta.
— przemawiał laureat Głównej Nagrody Wolności Słowa SDP red. Wojciech Biedroń.
Nasz redakcyjny kolega dodał ważne słowa!
Zróbmy coś z tym 212 kodeksu karnego. Nie może być tak, że dziennikarze są gnojeni przez ludzi, którym się wydaje, że mogą tym krajem rządzić, bo rządzili nim przez - moim zdaniem - ostatnie 60 lat
— podkreślił dziennikarz.
Ta nagroda jest symboliczna jeszcze z innego względu, bo Wojciech Biedroń jest nękany procesami przez zagraniczny koncern. To jest wyraz naszego stanowiska w tych sporach. Nie można zamknąć dziennikarzom ust i oby ta nagroda temu służyła, jako Nagroda Wolności Słowa
— mówił Witold Gadowski.
Wyróżnionymi w tej kategorii zostali: Grzegorz Głuszak z Superwizjera TVN, autor materiału „Sprawa Tomasza Komendy” oraz Dorota Kania za film „Ryngraf”.
Nagrodę Watergate - przyznawaną za najlepsze prace z zakresu dziennikarstwa śledczego - otrzymała Alina Suworow, twórczyni programu „Pogrążeni w Państwie Prawa”, opowiadającego historię upadku kilku dużych polskich firm budowlanych, które realizowały kontrakty dla miasta Wrocław.
Nagrodę im. Kazimierza Dziewanowskiego – przyznawaną za publikacje o problemach i wydarzeniach na świecie - otrzymała Monika Andruszewska, autorka reportażu „Bierz ciało, póki dają”, opublikowanego na łamach „Tygodnika Powszechnego”, poruszającego temat wojny ukraińsko-rosyjskiej.
Nagrodę im. Krystyny Grzybowskiej (wieloletniej publicystki tygodnika „Sieci” oraz portalu wPolityce.pl) - przyznawaną za publicystykę o tematyce europejskiej - otrzymał prof. Tomasz Grzegorz Grosse za artykuł „Unia Europejska mniej demokratyczna”, opublikowany na łamach portalu rp.pl. Nagrodę wręczyła nasza redakcyjna koleżanka Aleksandra Rybińska, córka śp. Krystyny Grzybowskiej.
Nagrodę im. Macieja Łukasiewicza - przyznawaną za publikacje na temat współczesnej cywilizacji i kultury oraz popularyzację wiedzy - otrzymała Violetta Rotter-Kozera za film „Wojciech Kilar od awangardy do Hollywood”.
Nagrodę im. Janusza Kurtyki - przyznawaną za publikacje o tematyce historycznej - otrzymała Jolanta Rudnik, autorka audycji „Trzech komandorów”. Nagrodę laureatce wręczył prezes IPN dr Jarosław Szarek. Z kolei nagroda specjalna trafiła do ks. Romana Sikonia SDB z Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego - Młodzi Światu za film „Dzieci Andersa. Powrót do Afryki”.
Nagrodę im. Eugeniusza Kwiatkowskiego - przyznawaną za dziennikarstwo ekonomiczne - otrzymał Jacek Krzemiński, autor publikacji „Drogie śmieci”.
Nagrodę im. Aleksandra Milskiego - przyznawaną dla redakcji mediów lokalnych za podejmowanie tematów ważnych dla ich społeczności - otrzymał dwumiesięcznik „LUBLIN kultura i społeczeństwo”.
Nagrodę im. Stefana Żeromskiego - przyznawaną za publikacje o tematyce społecznej - otrzymała Joanna Sikora, autorka reportażu „Więzi”.
Nagrodę im. Adolfa Bocheńskiego - skierowaną do młodych dziennikarzy (do 30 roku życia), za wyróżniające się dokonania dziennikarskie - otrzymał Aleksander Ziemiańczyk, który przeprowadził rozmowę z b. wiceminister finansów Elżbietą Chojną-Duch przeprowadzoną w Polskim Radiu 24.
Nagrodę im. Kazimierza Wierzyńskiego - przyznawaną za publikacje o tematyce sportowej - otrzymał Zbigniew Rytel, twórca filmu dokumentalnego „100 lat polskiego sportu”.
Nagrodę im. Erazma Ciołka – za fotografię społecznie zaangażowaną - otrzymał Piotr Tracz, autor fotoreportażu „Ciąża uwięziona”.
Nagrodę im. Eugeniusza Lokajskiego – za fotografię o tematyce sportowej - otrzymał Jacek Turczyk za fotoreportaż „Rejs”.
W ramach konkursu SDP przeprowadzono również nagrodę Klubu Publicystów Ochrony Środowiska „EKOS” (afiliowanego przy SDP). Nagrodę im. prof. Stefana Myczkowskiego - przyznawaną za najlepsze publikacje o problemach ochrony środowiska - otrzymał Wojciech Wybranowski, twórca artykułu „Gangsterzy na śmietniku”.
ak/wPolityce.pl/SDP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/media/438851-wojciech-biedron-z-nagroda-wolnosci-slowa-sdp-nasza-relacja
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.