„Uważam, że udało się zbudować format narodowego sylwestra. To nowa, świecka tradycja, a jednocześnie coś, co uznaję za jeden z największych sukcesów mojej prezesury”– mówi Jacek Kurski, prezes TVP, w rozmowie z Jackiem Karnowskim na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci”.
Publikujemy 10 najciekawszych cytatów z wywiadu prezesa TVP Jacka Kurskiego dla tygodnika „Sieci”:
1 . O „Sylwestrze Marzeń” w Zakopanem.
Zwyciężył więc z jednej strony świetnie ułożony merytorycznie, profesjonalnie i artystycznie koncert, ale z drugiej – duch wspólnoty. (…) Uważam, że udało się zbudować format narodowego sylwestra. To nowa, świecka tradycja, a jednocześnie coś, co uznaję za jeden z największych sukcesów mojej prezesury.
2 . O rywalizacji z konkurencją.
Zwycięstwo nad telewizjami komercyjnymi, i to w dniu szczególnego poruszenia społecznego, w dniu, w którym czas biegnie jednak inaczej, zawsze jest ważne. Tym bardziej że to jest jedyny w roku moment, w którym porównujemy rzeczy idealnie porównywalne. (…) oto trzy wielkie telewizje robią show, trwający dokładnie tyle samo: od 20.00 do 1.00, z tej samej okazji. Tu już nie ma żadnego „ale”, żadnego usprawiedliwienia. To jest chwila, w której pada „sprawdzam”.
3 . O disco polo i zagrożeniu „przaśnością”.
Nie ma takiego zagrożenia, trzeba tylko znaleźć właściwy balans. Disco polo zajęło niecałą godzinę, a koncert trwał pięć godzin. Co ważne, prezentujemy disco polo w najlepszym wydaniu. (…) Oczywiście nie możemy przesadzić, to nie może być główne danie, trzeba zachować umiar, ale sądzę, że historia przyznała nam rację. Dzięki temu jesteśmy telewizją publiczną, która realizuje potrzeby estetyczne wszystkich Polaków: i tych kochających Chopina, i tych, którzy wybierają twórców ludycznych. Nikogo nie wykluczamy, nikogo nie stygmatyzujemy
4 . O sukcesie sylwestra i wnioskach dla obozu dobrej zmiany.
Wysiadłem z biało-czerwonego tramwaju na przystanku „Telewizja” i nie chcę mieszać tych rzeczywistości. Ale o jeden wniosek mogę się pokusić: dobra zmiana wygrywa wtedy, kiedy jest sobą, kiedy nie ulega terrorowi mainstreamu i poprawności, wtedy, kiedy konsekwentnie realizuje swoje plany, kiedy słucha ludzi i jest z ludźmi. Wtedy ludzie czują, że tu jest prawda, szczerość, siła, wierność, i dają swoje zaufanie.
5 . O „Szopce noworocznej” Marcina Wolskiego w TVP.
Ta konkretna podobała mi się średnio. Niektóre fragmenty budziły moje zastrzeżenia, które wyraziłem, doszło do dyskusji i w rezultacie do jednej, dwóch korekt, acz niewystarczających. (…) Najwięcej uwag miałem do faktu, że prezydenta Andrzeja Dudę, w odróżnieniu od innych bohaterów, przedstawiano lekceważącym imieniem, zaczerpniętym w dodatku z innej satyry, czyli z „Ucha Prezesa”. W stosunku do innych osób nie stosowano jakichś przezwisk. Moim zdaniem to było nie tylko odgrzewanym kotletem, lecz i czymś niestosownym, ale to akurat twórcy zostawili.
6 . O zakończeniu produkcji programu „Młodzież kontra”.
To jest wyłącznie kwestia wyczerpania się formuły. Lubiłem i ceniłem ten program, ale od paru lat on wyraźnie umierał, widać było znużenie, apatię i atrofię woli, także wśród uczestników, którzy rekrutują się z partyjnych młodzieżówek. (…) Inna sprawa, że dopiero od trzech miesięcy jest nowy dyrektor. Konieczna jest szybka i błyskotliwa rewitalizacja. Jeśli pojawi się jakiś ciekawy pomysł, jeśli ktoś weźmie się do tego z energią, to program wróci na antenę.
7 . O zastrzeżeniach prawicowej inteligencji.
Trzeba być wiernym aksjologii i dynamice z 2015 r. Gdy dobra zmiana się cofnie, wtedy przegra. A telewizja się nie cofa. Konsekwentnie, najlepiej, jak potrafi, dostarcza społeczeństwu prawdę o Polsce i świecie. Szkoda, że nie zawsze dzieje się tak z naprawą obszarów, na które wpływ ma (wspomniany odłam raczej niż cała) prawicowa inteligencja. Inteligencja in gremio jest największym beneficjentem obecnej odbudowy siły i prestiżu telewizji publicznej. Bo to właśnie TVP (…) odbudowuje etos polskiego inteligenta.
8 . O Nielsenie.
Wciąż nasze wyniki są dramatycznie zaniżane, wiemy, jakie są tego mechanizmy. W poniedziałek, gdy ukazuje się wasz tygodnik, minie 130 dni, w których czasie Nielsen nie wpuścił naszego audytora. A chciał on jedynie przeprowadzić audyt stu gospodarstw domowych. Sądzę, że wynika to z obawy Nielsena przed kompromitacją.
9 . O finansowaniu TVP.
Z przykrością stwierdzam, że po trzech latach dobrej zmiany wciąż nie ma ustawowego rozwiązania problemu finansowania mediów publicznych. Cały czas działamy w oparciu o rozwiązania doraźne. To jest kłopotliwe, bo przecież pokazaliśmy, że skutecznie odbudowujemy potęgę telewizji publicznej (…)
10 . O zadaniu stojącym przed TVP.
Plany są gotowe. Stoimy w blokach startowych do kolejnego skoku rozwoju TVP. (…) TVP wywiązała się z obietnicy przywrócenia mediów publicznych narodowi, odbudowy siły i prestiżu nadawcy publicznego. A teraz czekamy tylko na dalsze możliwości działania.
Więcej na temat „Sylwestra Marzeń” i TVP w wywiadzie z Jackiem Kurskim w najnowszym „Sieci”, dostępnym w sprzedaży od 7 stycznia br., także w formie e-wydania na https://www.wsieciprawdy.pl/aktualne-wydanie-sieci.html.
Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl i oglądania ciekawych audycji telewizji internetowej www.wPolsce.pl.
-
Kup nasze pismo w kiosku lub skorzystaj z bardzo wygodnej formy e - wydania dostępnej na: http://www.wsieci.pl/prenumerata.html.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/media/428504-top-10-cytatow-prezes-tvp-dla-sieci-narodowy-sylwester