Niemieckim tygodnikom, które są w dużej mierze uzależnione od polityków tak bardzo nie podoba się nowy włoski rząd, że dały temu wyraz na okładkach.
„Der Spiegel” zaprezentował na okładce sznur wisielca układający się z włoskiego makaronu spagetti i napis „Cześć miłości” po włosku. „Handelsbatt” zaprezentował Włochy odrywające się od Unii Europejskiej i podpis „Do zobaczenia”. Natomiast na okładce „Frankfurter Allgemaine Woche” znalazła się ciężarówka we włoskich barwach, która spada w przepaść i podpis „O matko”.
Okładki niemieckich tygodników mówią same za siebie – jak Niemcy widzą zmianę rządów w Italii
— komentuje okładki niemieckich tygodników publicysta tygodnika „Sieci” i „Sieci Historia”.
Trudno się dziwić, że nowy włoski rząd jest nie w smak Niemcom. Zapowiada, że będzie twardo bronił narodowych. Szef włoskiego MSW Matteo Salvini zapowiedział walkę nielegalnymi imigrantami. Podkreślił, że „nie będę się biernie przyglądał zawijaniu kolejnych statków z migrantami”.
CZYTAJ WIĘCEJ: Twarde stanowisko nowego szefa MSW Włoch: „Nie będę się biernie przyglądał zawijaniu kolejnych statków z migrantami”
Unijna polityka zaczyna przypominać powiedzenie słynnego kiedyś angielskiego piłkarza Garyego Linekera, który powiedział, że „piłka nożna to taka gra, w której 22 mężczyzn biega za piłką, a na końcu i tak wygrywają Niemcy”. Podobnie jest w Unii Europejskiej. Należy do niej 28 państw członkowskich, ale rządzą Niemcy.
Najdobitniej niemieckie stanowisko do nowego włoskiego rządu wyraził unijny komisarz Guenter Oettinger. Powiedział, że „rynki nauczą Włochów głosować, na kogo trzeba”.
CZYTAJ WIĘCEJ: Unijny dyktat w praktyce. Komisarz Oettinger w wywiadzie dla „DW”: Rynki nauczą Włochów głosować, na kogo trzeba!
Niemieckie media atakowały Włochy jeszcze zanim powstał nowy rząd. Celem ataku stał się prof. Paolo Savona, która miał być ministrem finansów w nowym rządzie.
Niemieckie media popadły w histerię z powodu programu uzgodnionego przez Ligę i Ruch Pięciu Gwiazd. Zaczęły także prowadzić ostrą kampanię medialną przeciw prof. Savonowi. „Frankfurter Allgemeine Zeitung” przedstawił go jako wroga Niemiec. Nacisk medialny było masowy
— komentował sprawę w portalu wPolityce.pl eurodeputowany PiS prof. Zdzisław Krasnodębski.
CZYTAJ WIĘCEJ: NASZ WYWIAD. Prof. Krasnodębski o chaosie we Włoszech: Możliwość swobodnego wyboru to coraz większa fikcja w dzisiejszej Europie
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Coraz goręcej we Włoszech. Prof. Krasnodębski pyta: Nowy marsz na Rzym? Tym razem unijnej Trojki?
W podobnym tonie wypowiedziała się w rozmowie z portalem wPolityce.pl specjalistka od włoskiej polityki dr Małgorzata Lorencka.
We Włoszech dużym echem odbiły się słowa komisarza Güntera Oettingera. Od wielu lat są odczuwalne naciski ze strony Niemiec na kolejne włoskie gabinety rządowe z powodu braku koniecznych reform strukturalnych i złego zarządzania finansami państwa
— skomentowała stosunek Niemiec do Włoch dr Lorencka dla portalu wPolityce.pl.
CZYTAJ WIĘCEJ: NASZ WYWIAD. Dr Lorencka: We Włoszech dużym echem odbiły się słowa Oettingera. Od wielu lat są odczuwalne naciski ze strony Niemiec
ems
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/media/397101-w-ue-jak-w-pilce-gra-28-panstw-ale-rzadza-niemcy-oto-jak-niemieckie-tygodniki-widza-zmiane-rzadu-we-wloszech
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.