Ustawa Prawo prasowe z 1984 r. jest zła, powinno się ją zmienić w całości. Należy zlikwidować również art. 212 Kodeksu karnego o zniesławieniu, który cenzuruje dziennikarzy ze względów politycznych i społecznych. Zmieniła się rzeczywistość, pojawiły się nowe media, przepisy prawne nie nadążają za zmianami
— mówi wiceprezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, dziennikarz śledczy Witold Gadowski.
wPolityce.pl: Czy Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich pomoże Annie Machińskiej, dziennikarce TVP zaatakowanej pod Sejmem?
Tak, bo kto, jak nie SDP ma się tym zajmować? Zachowanie pana Franciszka Jagielskiego będzie przedmiotem obrad Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich 14 grudnia. Zaproponuję SDPowi przyjęcie uchwały, zgodnie z którą Centrum Monitoringu Wolności Prasy będzie zobowiązane do pomocy prawnej dziennikarzom pokrzywdzonym podczas wykonywania swojej pracy. Mam nadzieję, że 14 grudnia przyjmiemy taką uchwałę.
Na czym będzie polegała pomoc udzielana dziennikarzom przez SDP i Centrum Monitoringu Wolności Prasy?
Nasi prawnicy będą przygotowywać pozwy. Tym, mam nadzieję, zajmie się Centrum Monitoringu Wolności Prasy. Obserwator społeczny z ramienia SDP będzie uczestniczył w procesach. Będziemy je dokumentować. Jeżeli zauważymy nieprawidłowości, będziemy o tym informować media. Zaoferujemy dziennikarzom wszelką pomoc, łącznie ze wsparciem materialnym. Będziemy pomagać wszystkim dziennikarzom atakowanym podczas wykonywania swojej pracy.
Wszystkim dziennikarzom?
Oczywiście, nie tylko z telewizji publicznej. Jeżeli dziennikarze TVN albo Polsatu będą atakowani, pomożemy im.
Jak można wzmocnić ochronę dziennikarzy podczas wykonywania przez nich obowiązków służbowych?
Nadal nie ma ustawy o zawodzie dziennikarza. Dziennikarzem może być dziś praktycznie każdy, co ma swoje negatywne skutki, jeżeli chodzi o ochronę prawną podczas wykonywania obowiązków służbowych. Gdyby dziennikarz był zrównany w swoim statusie ze statusem funkcjonariusza publicznego, w razie ataku na niego, z urzędu można byłoby wszczynać dochodzenie prokuratorskie. SDP od dawna domaga się, aby przyjąć ustawę o zawodzie dziennikarza, ale nie natrafiamy na sprzyjający grunt.
Nie wystarczyłaby nowelizacja ustawy Prawo prasowe?
Nie. Ustawa Prawo prasowe z 1984 r. jest zła, powinno się ją zmienić w całości. Należy zlikwidować również art. 212 Kodeksu karnego o zniesławieniu, który cenzuruje dziennikarzy ze względów politycznych i społecznych. Zmieniła się rzeczywistość, pojawiły się nowe media, przepisy prawne nie nadążają za zmianami. Wprowadzenie ustawy o zawodzie dziennikarza postulujemy od dawna, ale niestety, SDP jest potrzebny niektórym osobom do wygrywania wyborów, potem się o nim zapomina.
Rozmawiał Tomasz Plaskota
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/media/371119-tylko-u-nas-gadowski-wiceprezes-sdp-po-ostatnich-atakach-na-dziennikarzy-tvp-nasi-prawnicy-beda-przygotowywac-pozwy