Krakowska prokuratura rejonowa analizuje otrzymane z Ministerstwa Rozwoju dokumenty dotyczące firm związanych ze znanym biznesmenem, wydawcą „Rzeczpospolitej” Grzegorzem Hajdarowiczem. Być może analiza ta zakończy się wszczęciem śledztwa lub śledztw. Przypomnijmy, że – jak ujawniliśmy niedawno – inne postępowanie, dotyczące transakcji związanej z tygodnikiem „Przekrój”, prowadzi Prokuratura Okręgowa w Krakowie.
CZYTAJ O SPRAWIE: NASZ NEWS. Prokuratura prześwietla interesy wydawcy „Rzeczpospolitej”. Chodzi o transakcję z „Przekrojem”
Ministerstwo Rozwoju zainteresowało się sytuacją w spółkach kontrolowanych przez Grzegorza Hajdarowicza po informacji otrzymanej od mniejszościowego akcjonariusza jednej z nich. Chodzi o działalność firm KCI Park Technologiczny Krowodrza S.A.(obecnie Gremi Inwestycje S.A.), Jupiter NFI S.A., spółki Forum XIII Delta Sp. z o.o a także Forum XIII Gamma SKA.
Jak wyjaśnia Stanisław Krakowski z departamentu komunikacji resortu kierowanego przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego w lutym 2017 do Ministerstwa Rozwoju
„wpłynęło pismo mniejszościowego akcjonariusza KCI Park Technologiczny Krowodrza S.A. dotyczące możliwych nieprawidłowości w gospodarowaniu majątkiem w grupie kapitałowej Gremi Sp. z o.o. w której Skarb Państwa nie ma udziałów”.
Dlaczego więc resort w ogóle podjął sprawę? Bo Skarb Państwa udziałowcem spółki Gremi Inwestycje S.A.– dawniej KCI Park Technologiczny Krowodrza S.A. Nadzór nad tą firmą po likwidacji Ministerstwa Skarbu powierzono Ministerstwu Rozwoju.
Stanisław Krakowski wyjaśnia, że państwo, jako mniejszościowy akcjonariusz Gremi Inwestycje S.A.,
nie ma szczególnych uprawnień do bieżącego kontrolowania działalności spółki, nie posiada swojego przedstawiciela w radzie nadzorczej, a kontakt z zarządem jest utrudniony (spółka nie odpowiada na pisma do niej kierowane).
To właśnie z uwagi na ten brak „szczególnych uprawnień” i „utrudniony kontakt z zarządem” 31 maja br. dokumenty zostały przekazane przez urzędników MR do Komisji Nadzoru Finansowego i jednej z krakowskich prokuratur rejonowych.
Dopytaliśmy, czego dotyczą przekazane materiały. Stanisław Krakowski stwierdził, że
zaniepokojenie jednego z akcjonariuszy budzą, przede wszystkim, dwie transakcje.
Pierwsza z nich to nabycie KCI Park Technologiczny Krowodrza S.A.(obecnie Gremi Inwestycje S.A.) 26 sierpnia 2013 r. od Jupiter NFI S.A. wierzytelności spółki Forum XIII Delta Sp. z o.o. Forum XIII Gamma SKA.
Zdaniem akcjonariusza, Zarząd Spółki zdecydował się na realizację tej transakcji mimo braku podstaw ekonomicznych, a następnie nie podejmował stosownych działań mających na celu wyegzekwowanie długo, co mogło doprowadzić do powstania znaczącej szkody majątkowej w KCI Park Technologiczny Krowodrza S.A.
— wyjaśnia Stanisław Krakowski z Ministerstwa Rozwoju.
Druga z „niepokojących” transakcji dotyczy zbycia w grudniu 2015 przez KCI Park Technologiczny Krowodrza S.A. na rzecz Gremi sp. z o.o. akcji KCI S.A.
Zdaniem akcjonariusza brak było racjonalnych przesłanek do zawarcia transakcji, a KCI Park Technologiczny Krowodrza S.A. najprawdopodobniej poniosła znaczną szkodę majątkową
— rozwija Stanisław Krakowski.
KNF poinformowała nas, że nie ze względów prawnych nie ma ona podstaw do szczególnego prześwietlania zdarzeń opisanych w dokumentach. Na pytanie o to, czy Urząd KNF podejmuje działania wobec podmiotów grupu kapitałowej Gremi sp. z o.o. lub innych spółek związanych z Grzegorzem Hajdarowiczem usłyszeliśmy, że
UKNF nie informuje publicznie o prowadzonych działaniach wobec konkretnych podmiotów z uwagi na ustawową tajemnicę zawodową.
Działa za to prokuratura. Edyta Frączek – Padoł, zastępca prokuratora rejonowego prokuratury rejonowej Kraków - Śródmieście Wschód, gdzie początkowo trafiły dokumenty z Ministerstwa Rozwoju, poinformowała, że prokuratura
przyjęła zawiadomienie o przestępstwie, a następnie przekazała sprawę w dniu 03.08.2017 zgodnie z właściwością miejscową do Prokuratury Rejonowej w Krakowie Krowodrzy.
Jak z kolei informuje Edyta Zadęcka z prokuratury Kraków Krowodrza, prowadzona jest obecnie analiza
mająca na celu ustalenie zasadności prowadzenia postępowania karnego, właściwości miejscowej i rzeczowej jednostki Prokuratury ew. powołanej do prowadzenia sprawy.
Zadęcka dodaje, że analiza ta prowadzona jest w kontekście „także innych powiązanych spraw”. Jedną z nich jest opisane przez nas śledztwo Prokuratury Okręgowej w Krakowie dotyczące transakcji, w której Gremi Inwestycje S.A. miała zakupić od Grzegorza Hajdarowicza za kwotę blisko 3, 2 mln złotych praktycznie upadłe Wydawnictwo Przekrój S.A. tuż przed zamknięciem tytułu. Sytuacja została przedstawiona m.in. w jednym z pism, jakie mniejszościowi udziałowcy spółek zarządzanych przez Hajdarowicza wysyłali w 2016 roku do ministerstwa skarbu.
Czytamy tam, że
w ten sposób Grzegorz Hajdarowicz chciał sobie odbić straty, które poniósł na skutek porażki biznesowej w wydawaniu tego pisma [„Przekroju” – red.]. Całą kwotę 3, 2 mln złotych wydaną na zakup 100 % udziałów wydawnictwa spisano na straty.
Co ciekawe, mimo tego potem „Przekrój” sprzedano, wedle informacji medialnych, za kilka milionów złotych.
Śledztwo Prokuratury Okręgowej prowadzone jest w kierunku artykułów kodeksu karnego opisującego działania na szkodę firmy i wyrządzenie jej szkód w wielkich rozmiarach a także złamania kodeksu spółek handlowych. Karą za tego typu przestępstwa może być nawet 10 lat więzienia. Dotychczas nikomu nie przedstawiono tu jednak zarzutów.
Na zakończenie warto dodać, że Grzegorz Hajdarowicz kontroluje dziś m.in. spółkę wydającą „Rzeczpospolitą”, kiedyś jeden z najbardziej opiniotwórczych dzienników konserwatywno-liberalnych (dziś już właściwie liberalno-lewicowy).
Do sprawy będziemy wracać.
wu-ka
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/media/354713-nasz-news-ministerstwo-rozwoju-przekazuje-do-prokuratury-dokumenty-zwiazane-ze-spolkami-hajdarowicza-bedzie-kolejne-sledztwo
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.