Jak dowiaduje się portal wPolityce.pl, legendarny dokument Pawła Nowackiego i Krzysztofa Nowaka pt. „Media III RP”, wreszcie trafi na antenę Telewizji Polskiej.
Film powstał siedem lat temu. Na jego pokazanie nie zdecydowało się żadne kierownictwo TVP - a mówimy o 7 prezesach i 5 dyrektorach anteny. Dokument prezentowano jedynie na niszowych pokazach. Nie można go było wydać na DVD, ponieważ prawa autorskie posiada Telewizja Polska.
Teraz wreszcie TVP kierowana przez Jacka Kurskiego zdecydowała się na emisję. Brawo!
Trzy odcinki „Mediów III RP” będzie można zobaczyć w TVP1, w środy 14, 21 i 28 grudnia o godz. 22.40.
Media III RP to najkrótsza historia mediów od PRL-u do afery Rywina. Znani publicyści Piotr Zaremba, Bronisław Wildstein, Piotr Legutko, Rafał Ziemkiewicz, Piotr Semka i Cezary Michalski (jeszcze przed ideową woltą) opowiadają najnowsze dzieje prasy, radia i telewizji.
To próba opisania korzeni i dzisiejszej kondycji polskiego dziennikarstwa. I jego początków. Tak o sprawie mówił Paweł Nowacki w 2011 roku w wywiadzie dla wPolityce.pl:
W ramach kontraktu „Okrągłego Stołu” Lech Wałęsa nominował Adama Michnika na redaktora naczelnego gazety, która miała być dziennikiem całej opozycji. Za chwile okazało się jednak, że to już nie jest gazeta całej opozycji. Okazało się, że to jest gazeta Adama Michnika i jego przyjaciół, jego środowiska. Kiedy chwilę później ten sam Lech Wałęsa mianował z kolei Jarosława Kaczyńskiego na stanowisko redaktora naczelnego „Tygodnika Solidarność”, to nagle okazało się, że to jest „nominacja polityczna”, że to koterie polityczne rozdają stanowiska w mediach. To jest początek nowych mediów. I to w tym naszym filmie bardzo dokładnie i precyzyjnie pokazujemy. Opowiada o tej historii między innymi Rafał Ziemkiewicz. Zauważa, że wtedy właśnie, w tym momencie, uruchomiono mechanizm nazywania jednych politrukami, reżimowymi dziennikarzami a innych dziennikarzami niezależnymi, choćby pochodzili z dokładnie takiej samej nominacji. (…) To niemal nieprawdopodobne, ale gdy sięga się wstecz do źródeł, widać, że wszystkie te używane do dzisiaj kalki mają swój początek w 1989 roku. Widać, że ten sam język co wtedy opisuje nam rzeczywistość medialną -
Polecamy lekturę całego wywiadu z Pawłem Nowackim!
Sil
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/media/319112-nasz-news-tvp-wreszcie-pokaze-legendarny-dokument-media-iii-rp-to-najglosniejszy-polkownik-ostatnich-lat-na-emisje-czeka-od-2009-roku