Noworoczny Przegląd Tygodnia w Klubie Ronina poprowadził Michał Karnowski, w towarzystwie Piotra Semki, Wiktora Świetlika i Jerzego Jachowicza. Dyskutowano o wydarzeniach mijającego tygodnia, ale też roku, ataku na nową władzę, mediach i perspektywach na przyszłość.
Michał Karnowski odnosząc się do zmasowanego ataku na nową władzę:
To wszystko niebezpiecznie zaczyna przypominać to co się działo przed rozbiorami Polski, oczywiście kontekst jest zupełnie inny. Jeżeli spojrzymy na sytuację w Polsce wewnątrz to widzimy próbę sanacji, naprawy, determinację, żeby wzmocnić państwo. Jeśli spojrzymy na zewnątrz, to dostrzegamy bardzo silne grupy zainteresowane w utrzymaniu słabości naszego państwa, w tym, żeby Rzeczpospolita zapadała się sobie. Argumentacja używana przez te ośrodki zewnętrzne też jest bardzo ciekawa - obrona praw w Polsce, czyli twierdzenia, że to co się w kraju dzieje zagraża złotej wolności. Wszystko spina się z taką opcją targowicką w Polsce, z ludźmi, którzy ramię w ramię z Berlinem, z niemieckimi mediami i z niemieckimi mediami dla Polaków tę narrację przeciwko zmianie w Polsce podtrzymują.
Karnowski zauważył jednak optymistycznie, że Polacy jak nigdy są dobrze zorganizowani, solidarni i świadomi tego co się dzieje, a obecna władza, mimo różnych zastrzeżeń, jest sprawna, zdeterminowana i posiada odpowiednie narzędzia do przeprowadzania zmian.
Na pytanie „Czy ten obóz zmiany przetrwa?” – odpowiadali pozostali publicyści.
Piotr Semka przeanalizował działania przeciw obecnej władzy. Pierwszym krokiem była próba wykreowania konfliktu wewnątrz PiSu. Drugą była próba wykreowania dużego ruchu KODowskiego, „ona trochę siadła”, kolejne demonstracje nie są już liczne, kopiowane są też pomysły z innych krajów. Zdaniem Semki „Niemcy bardzo zdecydowanie będą działać na rzecz wprowadzania sankcji”, prawdopodobnie będą wysuwane osoby z innych krajów do ataków na Polskę, żeby nie robili tego bezpośrednio Niemcy.
Niedługo zobaczymy jakiegoś Słoweńca, Chorwat byłby dobry, może jakiś Duńczyk, Irlandczyk. […] Czeszka jest komisarzem ds. systemów prawnych i sprawiedliwości, myślę, że ona zostanie użyta do akcji antypolskiej.
Zdaniem Semki sytuacja w Polsce przypomina tę z lat 80-81 „gdy wymęczano społeczeństwo kolejnymi konfliktami.”
Wiktor Świetlik zwrócił uwagę na sytuację Wielkiej Brytanii i potencjalnego Brexitu, co może zmienić postrzeganie Polski, Karnowski przypomniał kwestie terroru, który na chwilę zszedł z łamów, a Semka wspomniał o narastającym konflikcie Iran-Arabia Saudyjska.
Wiktor Świetlik:
Jest ileś nieprzewidywalnych czynników, które działają w naszych czasach błyskawicznie. […] Jeżeli pani Le Pen zostanie prezydentem Francji, to naprawdę Kaczyński stanie się natychmiast największym przyjacielem z perspektywy elit zachodniej Europy.
Jerzy Jachowicz:
Nie pamiętam, żeby w tak bezwzględny i silny sposób reagowało tak wiele ośrodków wewnątrz kraju. Przykładem jest Trybunał Konstytucyjny i medialny obraz sytuacji. Według mainstreamowych mediów ponad 90% specjalistów prawa w Polsce staje po stronie prof. Rzeplińskiego, podczas gdy Rzeczpospolita zamieściła wyniki badań według których opinie są rozłożone pół na pół. Odniósł się też do kwestii noweli ustawy medialnej, skandalicznego zachowania naczelnego Newsweeka i reakcji Axel Springera.
Michał Karnowski o tym co robić:
Należy maksymalizować skuteczność na wszystkich polach na których możemy to robić. Robić swoje, np. niezależne media. […] Wielki dorobek ostatnich lat: tygodniki, portale, niezależne kluby, jak Klub Ronina, archipelag polskości o którym mówił kiedyś prof. Zybertowicz - to musimy zachować!
Dyskutowano też o ustawie medialnej, zaangażowaniu TVP w propagandę antyrządową i popieranie poprzedniej władzy, upadku TVP Kultura i potencjalnych zmianach kadrowych w telewizji.
Relacja: Bernard i Margotte
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/media/277281-noworoczny-przeglad-tygodnia-w-klubie-ronina-robmy-swoje-karnowski-semka-swietlik-jachowicz