Świetni dziennikarze o dużym dorobku i dobrym warsztacie, lubiani w środowisku - tak Brygidę Frosztęgę-Kmiecik i Dariusza Kmiecika wspominają ich koledzy-dziennikarze. Kmiecikowie i ich 2-letni syn Remigiusz zginęli w czwartkowej katastrofie kamienicy w Katowicach.
Ich śmierć to ogromna strata
— mówią przełożeni.
Byli bardzo lubiani, integrowali środowisko, a nie dzielili. Dziś wszyscy jesteśmy wstrząśnięci ich odejściem. Wyjątkowe osoby, dziennikarze o świetnym warsztacie
— tak wspomina zmarłych znana śląska dziennikarka ekonomiczna Maria Trepińska, pomysłodawczyni konkursu Silesia Press, którego laureatami byli oboje zmarli dziennikarze.
Brygida była reportażystką w TVP Katowice, Dariusz - reporterem Faktów TVN. Mimo młodego wieku oboje mieli już na koncie znaczące sukcesy i nagrody w dziennikarskich konkursach.
Brygida Frosztęga zaczynała pracę w „Aktualnościach” TVP Katowice. Ostatnio - autorka reportaży realizowanych dla katowickiego ośrodka TVP, ale również dla anten ogólnopolskich, szefowa reportażystów w katowickim ośrodku TVP. Stale współpracowała z TVP1, TVP2 oraz Telewizją Polonia.
Zasłynęła zrealizowanym w 2007 r. reportażem o sparaliżowanym Januszu Świtaju z Jastrzębia Zdroju pt. „Uporczywe pragnienie śmierci”. Nagłośnił on sprawę Świtaja, który poprosił o przerwanie terapii po śmierci opiekujących się nim rodziców. Materiał wywołał ogólnopolską dyskusję o problemach eutanazji i zapoczątkował akcję pomocy dla chorego. Po fali zainteresowania i dzięki udzielonej mu pomocy Janusz Świtaj zmienił swoje życie, rozpoczął pracę i studia.
W swoich materiałach Brygida opowiadała zawsze o życiu, widać było, że je kocha. Januszowi Świtajowi w pewnym sensie podarowała drugie życie
— podkreśliła Maria Trepińska.
Reportażem o Świtaju Frosztęga zwyciężyła w regionalnym konkursie dziennikarskim Silesia Press w 2008 r., organizowanym przez stowarzyszenie Media dla Integracji Europejskiej. Dwa lata wcześniej zajęła w nim III miejsce. Była też laureatką Przeglądu i Konkursu Dziennikarskiego Oddziałów Terenowych TVP, nagrody programu Magazyn Ekspresu Reporterów, Nagrody Rzecznika Praw Obywatelskich, nagrody głównej Festiwalu Filmów o Rodzinie FOR w Łodzi, nagrody głównej Festiwalu Mediów „Człowiek w zagrożeniu”.
Była wrażliwa na ludzką krzywdę. Potrafiła znaleźć ciekawych ludzi i tematy, i dobrze o nich opowiedzieć. Wyjątkowy, życzliwy człowiek. Bardzo skromna, choć mimo młodego wieku miała na swoim koncie wiele nagród. Atmosfera wśród jej kolegów jest dziś trudna, jesteśmy załamani
— powiedział szef katowickiego ośrodka TVP red. Jerzy Nachel.
Trudno będzie zastąpić Darka w redakcji Faktów
— ocenił ich redaktor naczelny Kamil Durczok.
Fantastycznie, z ogromnym wyczuciem opowiadał całej Polsce o sprawach Śląska - regionu tak skomplikowanego i pełnego sprzeczności. Dziennikarz niezwykłej rzetelności, staranności, solidności. Nie potrzebował szefa, sam świetnie sobie radził
— dodał.
Dariusz Kmiecik nie planował, że zostanie dziennikarzem. Wiązał swoją przyszłość z informatyką. Ostatecznie postanowił jednak zdawać na socjologię na Uniwersytecie Śląskim. Dziennikarstwem zajął się trochę przypadkowo, w 2001 r., gdy jako student pojawił się na praktykach w TVP Katowice. Tam pracował jako reporter, później wydawca. Relacjonował m.in. pielgrzymkę Benedykta XVI do Bawarii oraz katastrofę hali MTK.
W listopadzie 2006 r. trafił do redakcji Faktów, gdzie relacjonował nie tylko wydarzenia z woj. śląskiego, ale również Czech, Słowacji, Austrii czy Niemiec. Obok intensywnej pracy w redakcji Faktów Dariusz Kmiecik był też autorem nagradzanych filmów dokumentalnych. W tym roku zajął III miejsce w konkursie Silesia Press za film o zwycięskiej i tragicznej jednocześnie wyprawie polskich himalaistów „Broad Peak. Zdobywcy historii”.
Również w tym roku zajął II miejsce w III Ogólnopolskim Konkursie Dziennikarskim im. Krystyny Bochenek za reportaż pt. „Artur Hajzer subiektywnie”. Jego bohaterką jest żona himalaisty, który zginął w lipcu ubiegłego roku na stoku Gaszerbrum I. Uzasadniając wyróżnienie Kamil Durczok podkreślał wówczas, że ten reportaż mówi o wielkim dramacie rodzinnym „taktownie i delikatnie, nie wymuszając łez i emocji”.
Pogrzeb małżeństwa Kmiecików odbędzie się prawdopodobnie we wtorek w Katowicach.
Prezydent Bronisław Komorowski, na wniosek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, podjął decyzję o pośmiertnym odznaczeniu ich Złotymi Krzyżami Zasługi. To odznaczenie jest przyznawane osobom zasłużonym dla państwa lub obywateli w wymiarze przekraczającym ich zwykłe obowiązki. Kondolencje w związku z tragedią wystosowała do rodziny i przyjaciół zmarłych premier Ewa Kopacz.
bzm/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/media/219434-tragicznie-zmarle-malzenstwo-dziennikarzy-we-wspomnieniach-kolegow-wyjatkowi-i-lubiani