Rola aktywności fizycznej w profilaktyce antynowotworowej jest nieoceniona. Okazuje się jednak, że nie musi to być żaden forsujący wysiłek. Amerykańscy badacze udowodnili, że już sam spacer zmniejsza ryzyko rozwoju raka piersi.
Jak przekonują naukowcy z American Cancer Society, zaledwie godzina spaceru codziennie zmniejsza ryzyko wystąpienia raka piersi o 14 proc. w porównaniu do 3 lub mniej godzin spaceru tygodniowo.
Badacze obserwacją objęli blisko 74 tysiące kobiet w średnim wieku. Wolontariuszki były poddawane badaniom przez aż 17 lat. Między innymi wypełniały kwestionariusze, w których określały, jaka jest ich aktywność fizyczna - czy spacerują, pływają, ćwiczą oraz ile czasu spędzają na oglądaniu TV i czytaniu książek. Okazało się, że prawie połowa pań deklarowała, że ich jedynym wysiłkiem fizycznym, na jaki decydują się codziennie, jest tylko i wyłącznie spacer.
Według naukowców jeszcze lepszy efekt w profilaktyce antynowotworowej daje bieganie. Wolontariuszki, które poświęcały około 7 godzin tygodniowo na jogging, były o jedną czwartą mniej zagrożone rakiem piersi.
Ruch to zdrowie – to prawda znana do dawna.
AP/BBC
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/lifestyle/76816-spacer-zmniejsza-ryzyko-rozwoju-raka-piersi
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.