Czym grozi przepracowanie?

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
Fot.www.sxc.hu
Fot.www.sxc.hu

Karōshi to zjawisko nagłej śmierci z przepracowania i stresu. Pierwszy taki przypadek odnotowano w Japonii w 1969r.

Karōshi dotyka nagle ludzi zdrowych w czasie ich największej aktywności zawodowej. Jak wynika z analiz japońskich lekarzy śmierć dotykała osób pracujących ponad sześćdziesiąt godzin w tygodniu, mających ponad pięćdziesiąt nadgodzin w miesiącu i niewykorzystanych ponad połowy urlopów. W Japonii z powodu przepracowania, co roku umiera 10 tysięcy ludzi.

Okazuje się, że z roku na rok coraz młodsi są zagrożeni taką śmiercią. Ostatnio w londyńskim oddziale Bank of America z przepracowania zmarł stażysta. Moritz Erhardt przez ostatnie trzy dni przed śmiercią spędzał w banku po 21 godzin na dobę. Starał się o etat.

Stażyści w bankach inwestycyjnych regularnie pracują nawet przez 110 godzin tygodniowo. Tak walczą o etat.

-mówi były pracownik takiej instytucji.

A jak jest u nas?

Polak przepracowuje średnio 1 937 godzin rocznie (to 4. miejsce w rankingu najbardziej zapracowanych narodów na świecie opracowanego przez Sedlak & Sedlak), w skali tygodnia daje to około 40 godz., jednak 40 proc. pracowników spędza w pracy ponad 50 godz.

Tak właśnie wygląda ostatnio coraz bardziej popularny „elastyczny czas pracy”.

Agnieszka Ponikiewska

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych