Bazylia jest ceniona za wyjątkowy smak i zapach, szerokie możliwości wykorzystania zarówno w kuchni, jak i w medycynie naturalnej. Pachnąca bazylia jest obecnie sprzedawana w większości marketów. Nigdy jednak nie dorówna krzaczkom, które sami możemy uprawiać z nasion. Różne gatunki i odmiany tego zioła wspaniałym urozmaiceniem tradycyjnych potraw kuchni śródziemnomorskiej i inspiracją do nowych wariantów potraw, które już znamy. Bazylia to roślina wszechstronna, dlatego każdy ogrodnik i działkowiec, chociaż raz powinien spróbować jej uprawy.
Różne wersje bazylii
Bazylia jest w naszym klimacie rośliną jednoroczną, wyrastającą w postaci rozłożystych krzaczków. Poszczególne gatunki i ich odmiany różnią się siłą wzrostu, kształtem i kolorem liści oraz smakiem i aromatem. Bazylię można uprawiać w doniczkach, skrzynkach na parapetach i balkonach. W pełni sezonu można ją wysiewać i sadzić bezpośrednio w gruncie. Bazylia niekoniecznie musi rosnąć na zielniku. Drobne, silnie pachnące kwiaty zachęcają do sadzenia jej na rabatach i kwietnikach. Roślina ma właściwości miododajne, przez co jest chętnie odwiedzana przez pszczoły. Posadzona przy warzywniku, zwłaszcza przy papryce i pomidorach może zwiększyć plony i polepszyć smak naszych warzyw. Bazylia jest dostępna w wielu odmianach. Wśród nich znajdują się ciekawe pozycje o różnorodnych możliwościach wykorzystania. Do popularnych bazylii należą:
• Bazylia pospolita – najbardziej znana, wyróżniająca się zielonymi, jajowatymi liśćmi, wyrazistym aromatem. Jest uniwersalna, dobrze pasuje do różnych dań i napoi.
• Bazylia cynamonowa – wyczuwalne, wyraźne nuty cynamonu z jej listków to rewelacyjny dodatek do słodkich potraw i deserów.
• Bazylia cytrynowa – orzeźwiająca w smaku, o cytrusowych nutach, które poczujemy, zjadając jej wydłużone, dość wąskie listki. Jest znakomitym składnikiem dań z ryb i owoców morza.
• Bazylia czerwona – bordowe, okrągłe listki o korzennym smaku podkręcą sałatki, potrawy z kuchni włoskiej. Jest jedną z najlepszych do dań z pomidorów.
• Bazylia grecka – drobnolistna odmiana o lekko słodkawym, ale intensywnym korzennym smaku i zapachu. Świetnie nadaje się do makaronów i sałatek, a także do dekorowania potraw.
• Bazylia tajska – dekoracyjna z wyglądu, o niespotykanym miętowo- anyżowym aromacie. Niezbędna jako dodatek do dań stir-fry oraz czerwonego i zielonego curry.
Twórz własne ziołowe kompozycje - z nasionami bazylii to proste!
https://sklep-nasiona.pl/nasiona-bazylii/
Sposoby uprawy bazylii
Bazylia nie jest trudna w uprawie. Dobrze udaje się w pojemnikach i w gruncie. Bazylia w doniczkach może być uprawiana całorocznie, chociaż z uwagi na wymagania temperaturowe, najładniejsza wyrośnie w sezonie wiosenno – letnim. Do uprawy bazylii nadaję się ziemia uniwersalna do roślin balkonowych, można też stosować bardziej specjalistyczne podłoża. Przy wyborze kierujmy się jednak właściwościami – gleba ma być żyzna i przepuszczalna. Nasiona wysiewa się płytko, tak by miały dostęp po światła, które stymuluje je do kiełkowania. Doniczki z bazylią możemy umieścić na kuchennym parapecie wewnątrz domu, a w sezonie letnim także na balkonach i tarasach. Stanowisko uprawy powinno być dobrze oświetlone, ciepłe i zaciszne. Uprawa bazylii na ogrodowej grządce nie jest trudniejsza. Do ogrodu najczęściej wybierana jest bazylia pospolita, tworząca średniej wysokości, gęsto ulistnione rośliny. Termin wysiewu przypada po ostatnich przymrozkach, czyli w maju. Stanowisko musi być słoneczne, osłonięte przed wiatrem, przepuszczalne i żyzne. Bazylia uprawiana w gruncie wymaga stałej, umiarkowanej wilgotności. Siewki pojawiają się po 1-2 tygodniach przy optymalnej temperaturze powyżej 18 stopni Celsjusza. Do gruntu można również sadzić wcześniej przygotowaną rozsadę bazylii.
Pielęgnowanie bazylii
Uprawiając bazylię, należy pamiętać o regularnym podlewaniu i nawożeniu. Nawadnianie należy wykonywać najlepiej rano i uważać, by nie zmoczyć liści (unikniemy chorób grzybowych). Do nawożenia bazylii najkorzystniej jest wybierać kompost i preparaty organiczne np. biohumusy. Poza tym dbamy o zabezpieczenie przed niską temperaturą, na którą roślina jest szczególnie wrażliwa. Polecanym zabiegiem jest też przycinanie wierzchołków roślin. Praktyka ta pomaga roślinom się rozkrzewić i nie dopuszcza do wytworzenia kwiatostanów, powodujących gorzkawy smak listków.
Bazylia to świetne zioło, którego nie powinno zabraknąć nam w kuchni, tym bardziej że można je uzyskać tanim kosztem, uprawiając je z łatwo dostępnych nasion.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/lifestyle/680792-bazylia-smaczne-i-pachnace-ziolo-z-wlasnej-grzadki