Podczas upałów pamiętajmy o zwierzętach!

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
Fot. sxc.hu
Fot. sxc.hu

W czasie upałów musimy pamiętać, że nie tylko my jesteśmy narażeni na dolegliwości związane z wysoką temperaturą. Zwierzęta również źle znoszą gorące dni. Przegrzanie organizmu zwierzęcia może doprowadzić do udaru cieplnego, a nawet śmierci.

Przede wszystkim pamiętajmy o zapewnieniu dostępu do świeżej wody. Podczas upałów zwierzęta szybko tracą wodę z organizmu i muszą ciągle uzupełniać zapasy. Jeżeli nie zapewnimy im dostępu do płynu, może dojść do odwodnienia organizmu. Wodę należy często wymieniać. Nie tylko z powodu, że szybko się nagrzewa, ale w wyższej temperaturze gwałtownie wzrasta liczba bakterii. Woda nie powinna jednak być za zimna. Zbyt niska temperatura może doprowadzić do przeziębienia bądź anginy.

Drugą istotną sprawą jest dostęp do chłodnego miejsca. W przypadku psów mieszkających w ogrodzie, ważne by ich buda stała w zacienionym miejscu. Zwierzęta przebywające w domu powinny mieć możliwość położenia się na chłodnej podłodze, np. na kafelkach łazienkowych. Klatki z mniejszymi zwierzakami, np. ptakami, chomikami, świnkami morskimi również należy zestawić do cienia.

Podczas spacerów z psem starajmy się wybierać miejsca, gdzie istnieje możliwość schłodzenia się, np. kanałki, stawy, rzeczki. W innym wypadku zabierzmy ze sobą butelkę z wodą dla naszego czworonoga. Na dłuższe spacery lepiej wybrać się wczesnym rankiem lub wieczorową porą. Nie rezygnujmy z zabaw, lecz bawmy się z nim w granicach rozsądku. Większość psów wyraźnie daje znać, że jest zmęczona wysoką temperaturą. Jednak są i takie, które nie potrafią powiedzieć stop. Wtedy my musimy wykazać się przezornością i zakończyć zabawę, aby nie doszło do tragedii.

Podczas podróży samochodem również musimy pamiętać o wodzie. Najlepiej zatrzymywać się co 2 -3 godziny i wyprowadzić psa w zacienione miejsce. Bezwzględnie należy napoić zwierzaka. Dla schłodzenia organizmu można zwilżyć jego grzbiet mokrym ręcznikiem.

W żadnym wypadku nie wolno zostawiać zwierzęcia w zamkniętym samochodzie! Samochód nagrzewa się jak piekarnik. Temperatura może wzrosnąć nawet do 70 stopni Celsjusza! Już po minucie może dojść do przegrzania, odwodnienia organizmu i śmierci w męczarniach.

Szczególnie zagrożone podczas upałów są bardzo młode i bardzo stare osobniki, ciężarne samice, zwierzęta cierpiące na otyłość lub chore na serce. Również podatne na przegrzanie są rasy o krótkich, płaskich pyszczkach, np. buldogi, mopsy, koty perskie. Ich skrócone kanały nosowe słabiej chłodzą wdychane powietrze i utrudniają oddychanie.

Rozejrzyjmy się dookoła czy żadne dzikie lub bezdomne zwierzę, nie cierpi z powodu upału. Jeżeli mamy możliwość, postawmy w zacienionym miejscu miseczkę ze świeżą wodą, aby ugasić pragnienie czworonożnych, a także skrzydlatych potrzebujących.

Alicja Czajkowska

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych