"Komórkowy" niezbędnik Katolika

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
fot. zrzut ekranu
fot. zrzut ekranu

Nie tylko gry, nawigacja i portale społecznościowe. Rozwijający się w błyskawicznym tempie rynek smartfonów sprawia, że pojawia się coraz więcej przydatnych aplikacji. Niektóre z nich są wręcz niezbędne dla Katolika i mogą być bardzo pomocne w praktykowaniu wiary. Poniżej przedstawiamy całkowicie subiektywny ranking pięciu najciekawszych, zupełnie darmowych, katolickich aplikacji.

Msze.pl – zdecydowanie najciekawsza z aplikacji i bardzo przydatna w podróży. Program współpracuje z wbudowanym w smartfony GPS-em i pozwala nam szybko i precyzyjnie zlokalizować najbliższy kościół, w którym jest odprawiana msza święta. Świątynie można namierzyć zarówno przy wykorzystaniu systemu nawigacji satelitarnej jak i za pomocą sygnału z nadajników sieci komórkowych. Aplikacja wskazuje nam kościoły, znajdujące się w pobliżu miejsca w którym jesteśmy, wyświetla trasę dojazdu i godziny, w których odprawiane są msze święte

Pismo Święte – czyli popularna „tysiąclatka” w kieszeni. Program powstał przy pomocy wydawnictwa Pallotinum, dzięki niemu możemy w dowolnym momencie przeczytać sobie wybrany fragment Pisma Świętego, zarówno Starego jak i Nowego Testamentu, aplikacja umożliwia też osobny dostęp do Psalmów i codziennych czytań liturgicznych, zawiera też przydatny modlitewnik. Możemy sobie w niej zaznaczać nasze ulubione cytaty, albo dzięki specjalnej wyszukiwarce szybko i sprawnie odnajdywać konkretne fragmenty Biblii. Aplikacja nie wymaga połączenia z internetem.

Laudate – zdecydowanie najobszerniejsza z katolickich aplikacji dostępnych na smartfony, jest dostępna w kilku językach: angielskim, hiszpańskim, portugalskim, włoskim, bahasa i polskim. Za jej pośrednictwem możemy korzystać z Pisma Świętego codziennych czytań i rozważań, odmawiać różaniec i Koronkę do Miłosierdzia Bożego, a nawet brewiarz oraz przeglądać niektóre dokumenty papieskie. Niestety autorami aplikacji nie są Polacy, dlatego nie wszystkie opcje są dostępne po polsku – największym minusem jest na pewno brak Liturgii Godzin w naszym rodzimym języku. Część funkcji oferowanych przez aplikację wymaga połączenia z siecią, Biblia i modlitwy są dostępne offline.

Modlitewnik – kolejne dzieło naszych rodzimych programistów. Aplikacja zawiera zbiór prawie 300 modlitw m.in. litanie, nowenny, różaniec, koronki, godzinki, Drogę Krzyżową, Gorzkie Żale, a nawet egzorcyzmy. Cała treść jest dostępna całkowicie offline.

Pope App – oficjalna aplikacja „papieska”, przygotowana przez biuro prasowe Stolicy Apostolskiej. Umożliwia śledzenie najważniejszych wydarzeń z Watykanu. Zawiera wiele zdjęć i komunikatów, dostęp do watykańskiego kalendarium i spis najważniejszych wydarzeń z udziałem Ojca Świętego. Program umożliwia też śledzenie na żywo papieskich wystąpień przy pomocy transmisji video. Za pośrednictwem Pope App można było np. oglądać moment wyboru kardynała Jorge Mario Bergoglio na nowego papieża.

Wszystkie wymienione aplikacje są dostępne zarówno na Androida jak i na iOS.

Czego jeszcze brakuje? Na pewno przydałby się „smartfonowy” brewiarz, na razie podobne programy są dostępne w innych językach. Co prawda teksty Liturgii Godzin możemy znaleźć w internecie na stronach www, ale dzięki specjalnej aplikacji odmawianie brewiarza byłoby znacznie prostsze. Programiści mogliby też pomyśleć o przygotowaniu „komórkowej” wersji Katechizmu Kościoła Katolickiego.

Mariusz Krzemiński

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych