Google Glass w Polsce

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
fot. Flickr/Wikimedia Commons 3.0
fot. Flickr/Wikimedia Commons 3.0

W niedzielę w Warszawie, po raz pierwszy w tej części Europy, firma Google pokazała Google Glass, okulary nowej generacji umożliwiające robienie zdjęć, nagrywanie filmów i korzystanie z internetu. Na razie nie wiadomo, kiedy urządzenie trafi do sprzedaży.

Prezentacja odbyła się podczas konferencji Big Tent 4V Innovation zorganizowanej po raz pierwszy w regionie Europy Środkowo-Wschodniej przez firmę Google w niedzielę w Warszawie. Głównym tematem konferencji był wpływ nowych technologii na rozwój gospodarczy i społeczeństwo w tej części Europy.

W trakcie pokazu okularów Google Glass zaprezentowano niektóre funkcje tego urządzenia, takie jak możliwość nagrania filmu i zrobienia zdjęć, a także przeszukiwania internetu. Wszystkie polecenia wydawane były za pomocą komend głosowych w języku angielskim. Na razie nie wiadomo, kiedy urządzenie trafi do sprzedaży

Obecnie jest dostępne w tzw. wersji beta, czyli w wersji testowej. 1500 egzemplarzy trafiło do użytkowników na całym świecie. Mają oni sprawdzić funkcję urządzenia pod kątem możliwości technicznych, ale także reakcji społecznych na osoby, które noszą w miejscach publicznych.

Google Glass po raz pierwszy zaprezentowano w kwietniu 2012 roku. Okulary w prawym górnym rogu mają wyświetlacz, na którym pokazywane są informacje takie jak temperatura, mapa z nawigacją. Ponadto Google Glass może robić zdjęcia i nagrywać filmy, bowiem posiada wbudowaną kamerę. Według ujawnionych przez koncern informacji okulary wyposażone są w aparat o rozdzielczości 5 mega pikseli, łączność Bluetooth oraz 12 GB pamięci, a także łącze Wi-Fi. Google Glass działa w oparciu o baterię, która wytrzymuje około jednego dnia pracy. Urządzeniem można będzie sterować za pomocą komend głosowych, a dźwięk będzie słyszalny za pośrednictwem przetwornika kostnego(drgania przechodzić mają przez kości). Google Glass będą mogły współpracować z każdym telefonem wyposażonym w Bluetooth.

Okulary będą też podłączone do internetu, tak, aby mieć możliwość odbierania i wysyłania zdjęć oraz filmów wideo. Poza tym urządzenie ma też umożliwiać korzystanie z poczty elektronicznej lub z serwisów społecznościowych.

Od momentu prezentacji Google Glass oprócz zachwytu wzbudza także kontrowersje. Jedną z najbardziej kontrowersyjnych funkcji, było rozpoznawanie twarzy i dostarczanie informacji znalezionych w internecie na temat rozpoznanej osoby. W ostatnim czasie firma jednak zdecydowała, że okulary będą pozbawione tej funkcji.

Kolejną kontrowersją związaną z Google Glass jest sama kamera wbudowana w okulary, która pozwoli zrobić zdjęcie zwykłym mrugnięciem oka. Ze względu na tę funkcję w wielu miejscach noszenie Google Glass zostało zakazane.

Inna sprawa - ukrócona już przez Google - dotyczyła aplikacji związanych z tym urządzeniem. Po pojawieniu się aplikacji, które umożliwiała robienie zdjęć erotycznych i dzielenie się nimi w internecie firma Google poinformowała, że takie aplikacje nie będą dostępne na okulary.

Wątpliwości budzi także możliwość korzystanie z Google Glass w trakcie jazdy samochodem lub w ruchu pieszym, może to bowiem prowadzić do niebezpiecznych sytuacji, z powodu rozproszenia uwagi użytkownika.

zespół wSumie.pl/PAP

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych